Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БТК е тест за България

0 коментара

В момента има два основни фактора, които засилват потенциала за американски инвестиции в България.

Първият е ратифицирането на споразумението за приемане на страната в НАТО. Членството на България в НАТО ясно показва, че бъдещето ѝ е сигурно. И това е окуражително за инвеститорите.

Вторият фактор е българската подкрепа за американската политика срещу Саддам Хюсеин. Имиджът на България в САЩ никога не е бил по-добър, отколкото е сега. Защото на България се гледа като на партньор, който ни подкрепя в тази кампания срещу Саддам. В САЩ признават факта, че България направи това в труден момент и пое риск, влизайки в тази коалиция.

Нейната позиция се оценява високо не само от администрацията, но и от американския народ.

Смятаме, чe българското правителство взе правилното решение: Саддам Хюсеин бе сразен и това стана бързо с минимални щети, военната операция в Ирак бе блестяща и успешна и България трябва да има дял в този успех.

Така че в момента се забелязва голям интерес на американски инвеститори към България - по-голям откогато и да било. Това е специален момент и специална възможност за България.

След 1989 г. американски частни инвеститори вложиха над 9 милиарда долара в Полша. В Унгария, която е съизмерима с България по население и територия, те вложиха над 7 милиарда долара. За същия период САЩ инвестираха едва 290-милиона долара в България - над 20 пъти по-малко в сравнение с Унгария. Искаме да променим това. В България има подобрен потенциал за инвестиции в четири области.

Първата е военната - инвестиции, свързани с отбраната. Американската търговска камара спонсорира визита в София на американски военни през юни. Освен това висши военни командири ще дойдат да огледат възможностите за обучение, както и какво може да купи българската отбранителна индустрия от американската. Очаква се американската финансова помощ за България в тази област да се увеличи значително през тази година.

Втората потенциална област възстановяването на Ирак. Правителството и бизнесът в България бяха много агресивни. Отидоха в САЩ, срещнаха се с подходящи- те хора и рекламираха българските възможности. Надявам се, че това ще има резултат. Съветваме ги да продължат все така агресивно. България има предимства, защото нейни компании са действали там преди и се ползват с добър имидж. Но това не е благотворителна акция - българските компании трябва да са конкурентни и да могат да свършат възложената им работа. Аз съм убеден, че те ще са много силни конкуренти за контракти по възстановяването.

Третата област за инвестиране са самите инвеститори. Все повече американски компании се свързват с посолството и питат какви са условията за инвестиране в България. Министърът на търговията Дон Еванс изпраща свой заместник тук на 16 юли с група инвеститори, които ще проучат възможностите. На 1 септември ще дойде друга група инвеститори от селскостопанския сектор със същата мисия. Така че има огромен интерес от нови инвеститори, които досега не са били в България.

Четвъртата област са текущите ни програми. Много сме доволни, че проектът за "Марица-изток" бе завършен, подписан и че американската компания "Ентърджи" е третият партньор в него.

Другата програма е приватизацията на БТК. Тя е пробен камък за американските инвеститори. Американският фонд "Адвент" кандидатства и спечели търга за БТК. Всички вярват, че този търг е бил прозрачен и честен. Затова смятаме, че е изключително важно за България да приключи това състезание, този приватизационен процес успешно като пример за американския бизнес - да знае, че ако дойде в България и се състезава в честен и открит търг, ще получи накрая успешна сделка.

Убедени сме, че приключването на сделката за БТК с "Адвент" е от стратегическо значение за България, защото ще покаже един успешен процес и че американските компании могат да дойдат тук и да правят добър бизнес. Пак подчертавам, това е сериозен тест.

Общо взето, съм оптимист и смятам, че през следващите месеци интересът на американски компании към България ще продължи, че инвестициите тук могат да се увеличат и че България ще стане привлекателна за американските инвеститори, както Полша и Унгария.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.