Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БТК и ПИБ с най-много цесии след затварянето на КТБ

1 коментар
БТК и ПИБ с най-много цесии след затварянето на КТБ

"Българската телекомуникационна компания" и "Първа инвестиционна банка" са с най-много цесии за техни средства в Корпоративна търговска банка (КТБ), обявени след затварянето на финансовата институция на 20 юни 2014 г., сочи обявеният списък с волеизявленията за цесии и прихващания, публикуван от синдиците на банката.

Освен големи корпоративни клиенти като БТК, "Дунарит", "Риск инженеринг", държавни дружества като БЕХ, "Булгаргаз", "Холдинг БДЖ" и др., в списъка са и имената на стотици физически лица.

Компании на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев, дружества под контрола на Гриша Ганчев и Едоардо Миролио и фирми, които се смятат за близки до депутата Делян Пеевски, са били най-активни в извършването на цесии и прихващания.

Досега беше публикуван подобен списък, но при него бяха описани само цесиите, сключени с депозитите с привилегировани лихвени условия.

Цесиите в КТБ предизвикаха скандали и възмущение, включително от страна на премиера, тъй като чрез тях притежатели на големи негарантирани депозити получават възможност да спасят парите си като прехвърлят вземането на физическо или юридическо лице, което дължи пари на банката. В замяна те получават от него част от блокираната си сума.

Това намалява масата на несъстоятелността, от която трябва да се захрани Фондът за гарантиране на депозитите, който се разплати с дребните вложители. Освен това, кредити, изтеглени от КТБ и подлежащи на връщане даже след краха ѝ, биват погасени, без в държавата да влезе и лев. Този тип операции доведоха до намаление на активите на КТБ с около 800 млн. лв.

БТК, която междувременно смени собствеността си, е обявила цесии за над 159 млн. лв. За около 100 млн. лв. са цесиите на ПИБ, която малко след затварянето на КТБ бе спасена от подобна ситуация от правителството с наливане на 1.2 млрд. лв. в подкрепа на ликвидността ѝ. В списъка е и Централна кооперативна банка с прихващания за 31 млн. лв.

Мажоритарният собственик на КТБ – фирмата "Бромак" на укриващия се в Сърбия от българското правосъдие Цветан Василев, пък е поискала цесия за над 80 млн. лв.

И други компании, свързвани с Василев, също са уредили вземанията си чрез прихващания. Сред тях са "Сана Спейс хотел Хисаря", "Хелт енд Уелнес", "Корси маунтин резорт", "Костенец ХХИ", "Инфраструктурна компания", "Партнер лизинг”, "Планасат", "Гипс", Русенска корабостроителница Запад, "Телиш". Военният завод "Дунарит" има цесии за 18.7 млн. лева, 29.8 млн. евро и 5.2 млн. долара.

Друга цесия - за 97.5 млн. лв. - е извършена от обявената в несъстоятелност "Еър пропърти девелопмънт", която стана известна като продавач на един от най-скандалните заменени имоти - 1043 дка плаж край Балчик.

Държавната енергетика също е изчистила свои вземания от банката. "Българският енергиен холдинг" има цесии за 21 млн. лева и 4.2 млн. евро. "Мини Марица Изток” и ТЕЦ "Марица Изток” 2 са направили прихващания, съответно за 4.2 млн. евро и 21.5 млн. лева. Булгаргаз" е уредил сметка за 12.3 млн. лв., а БДЖ "Товарни превози” - над 3.5 млн. лв.

Фирмата на Гриша Ганчев "Елит Петрол" е извършила няколко цесии за 12.7 млн. долара, 2.7 млн. евро и 40 млн. лева. Друго дружество на бизнесмена - "Литекс моторс", е направил сделки с 47 млн. лева и 15.5 млн. евро. "Нафтекс Петрол" има цесии за 1.8 млн. лева, 1.3 млн. лева и 9.9 млн. долара.

Сред физическите лица с най-големи цесии са свързваният с премиера Бойко Борисов бизнесмен Александър Сталийски, цедирал депозит от 20.071 млн. лв. и друг от 3.27 млн. евро. Жената, с която живее - бившата тв водеща Виолета Сечкова е направила подобна схема с депозит от 9. 945 млн. лв. и 1. 636 млн. евро.

Бизнесменът Едоардо Миролио е направил цесии за 12.8 млн. лева, 3.5 млн. евро и 2.2 млн. долара.

Отделно "Е. Миролио "АД е прехвърлила вземания за 31.7 млн. евро, както и "Интерпред”.

"Домтех" – един от акционерите в "Техномаркет" е изчистил кредити за над 50 млн. лева, а самият "Техномаркет" – над 9 млн. евро. Преди дни стана известно, че компания на Делян Пеевски и Ирена Кръстева иска да придобие до 50% от дружеството, което съответства на дела на Едоардо Миролио.

Одиторът Силвия Пенева също е в списъка с 1.3 млн. лева – друг случай, за който досега имаше само неофициална информация.

В списъка попадат и имена на крупни издатели - Мартин Радославов (в. "Уикенд") е цедирал два депозита от 1.078 млн. евро и 87 476 лева. Недялко Недялков (агенция "Пик", издателство "Милениум"), е правил цесии върху депозити от 508 995 лв. и 36 376 евро.

Собственикът и главен редактор на в. "Труд" Петьо Блъсков е направил прихващане на стойност 500 882 долара.

Бившият финансов министър Милен Велчев е цедирал 24 725 евро и 36 351 лева.

Дъщерята на бившия премиер Иван Костов е направила цесия върху 30 000 лв., а съпругата му Елена - върху 230 000 лева.

Но самият Цветан Василев, който има влог от над 189 хил. лв. в банката, не е правил цесия върху него. С влога на дъщеря му Радосвета също не са извършвани подобни действия.

При физическите лица правят впечатление и цесиите на Николай Владимиров Петров, които са две, а общата им стойност надхвърля 5 милиона лева, а Никола Сумкаджиев е обявил прихващане от 2.5 милиона лева. В списъка има още няколко души, които са поискали цесии за няколко милиона лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Oanis
    #1

    Нали тези цесии бяха незакони и трябваше да ги анулират. Или за наши хора може всичко в нашата правова държава ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.