Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Букурещ не блокирал Сърбия за ЕС, а само искал "нормални гаранции"

20 коментара

Румънският външен министър Кристиан Дяконеску заяви, че Румъния не е блокирала решението за даване на статут на държава кандидат за членство на Сърбия в Европейския съюз, а е поискала само "нормални гаранции" за влашкото малцинство в Сърбия, предаде агенция сръбската информационна агенция Танюг, цитирана в сряда от БТА.

"Не може да се говори за блокиране", каза Дяконеску, подчертавайки, че "Румъния е заела основателна позиция в защита на правата на малцинствата в региона на Западните Балкани, който има сложна история в тази област".

Румънският външен министър обясни, че Румъния се е съгласила Сърбия да получи препоръка да ѝ бъде одобрен статут на държава кандидат за членство в ЕС на Сърбия, защото е получила уверение, че Европейската комисия ще направи доклад за напредъка в областта на правата на малцинствата до септември тази година.

Дяконеску изрази също така увереност, че Румъния и Сърбия ще подпишат "колкото е възможно по-скоро" протокол за малцинствата.

Германският външен министър Гидо Вестервеле изрази съжаление, че вчера не бе взето решение за кандидатурата на Сърбия заради позицията на Румъния, изтъквайки, че "това не е европейски дух". "Изходът е само препоръката, защото Румъния не успя да вземе окончателното решение", посочи още той, цитиран от Танюг.

Решението за даването на статут на държава кандидат за членство в ЕС на Сърбия бе отложено за срещата на Европейския съвет в Брюксел на 1 и 2 март, защото Румъния неочаквано поиска гаранции за влашкото малцинство в Сърбия.

Сръбският президент Борис Тадич заяви, че процесът на присъединяване към Европейския съюз е комплексен и че по време на процеса всяка държава членка може да постави свое условие, но Сърбия няма да приеме условия, които за нея са невъзможни.

Ако не определим червените линии, никой няма да ни вземе насериозно, заяви Тадич за сръбската национална телевизия РТС, допълвайки, че това се отнася и до въпроса за влашкото малцинство.

Според Тадич проблемът с власите се състои в това, че Румъния очаква всички власи, които живеят в Сърбия, да се определят като представители на румънското национално малцинство, а има власи, които не искат това. "Разбираме Румъния, но ние не можем да се откажем от своите принципи", посочи президентът, допълвайки, че един от тях е зачитането на международните конвенции за човешките права, съгласно които всеки гражданин на Сърбия може да се определя според желанието си.

На въпрос каква ще бъде следващата стъпка на Сърбия, ако бъде потвърдено решението за статута на кандидат на Сърбия на срещата на 1 и 2 март в Брюксел, Тадич заяви, че Сърбия заслужава начало на преговорите и че косовският въпрос е единственото препятствие.

"Ако Европейският съвет потвърди решението за статута на кандидат, веднага трябва да се започне работа за получаване на дата за начало на преговорите, като това е постижима цел", каза Тадич.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Сърбите като национален манталитет са общество с дълбоки ментални проблеми. Безкритично висока самооценка, арогантно презрително отношение и агресивно имперско поведение към различните от тях съседни етноси. Те не само, че ни презират, но не пропускат исторически неблагоприятна за България ситуация, за да ни ощетят, а ако е невъзможно, поне да ни навредят ! Ето затова никой съседен народ не иска да живее заедно с тях - нито албанци, нито босненци, нито хървати, нито унгарци, нито българи, нито дори

  2. Анонимен
    #19

    За съжаление много така наречени "българи" са сърбофили и русофили, което е еквивалентно на българофоби! Не знам бихме ли могли сега да си върнем поробените от сърбия и гърция огромни територии, но бихме могли да спрем сърбия и македония за ЕС! Бихме могли да подкрепим Германия, че гърците са паразити в ЕС! Ако гърция иска не знам си какви пари от Германия, защото били окупирани 4 години, ние да поставим въпроса гърция да ни плати за заграбените 66 000 квадратни километра българска територия! Сега е почти невъзможно да си върнем териториите, но спокойно бихме могли да пратим нашите цигани в сърбия, гърция и македония!

  3. Анонимен
    #18

    №16, ти както и №1 и №8 сте национални нихилисти.Става въпрос за защита на правата на българите в Сърбия, които се нарушават от сръбските власти грубо и системно.Българското правителство имаше много повече основание от румънците да повдигне пред Сърбия този наболял с годините проблем.Всеки истински български патриот се възмущава от мълчанието и биздействието на нашите власти, за защита на нашите сънародници в Сърбия, но очевидно,че ти не си такъв.

  4. Анонимен
    #17

    България има срещу себе си само две вражески държави: Империята на злото-Русия и Сърбия.

  5. Анонимен
    #16

    Коментарът на н.1 ми се струва най-издържан исторически, а на н.8 - политически. Всякакви претенции за връщане на Западните покрайнини са неадекватни не само на сегашната българска (непрокопсала) ситуация, но и на европейския контекст изобщо. Вместо в тъжни националистически препирни със сърби (или румънци, или гърци), българското правителство може да се напъне и да измисли далеч по-ефективни методи за подпомагане на местните български общности, например някакви специални икономически проекти...

  6. Анонимен
    #15

    А ние си мълчим за Западните покрайнини. Поне да се засрамим от българското население което живее там. Ама не!

  7. Анонимен
    #14

    Сърбите тепърва ще откриват какво е да се мъчиш да минеш през плета и комшията да те докопа и ей така за кеф да излопа. Та после и други да повика, па да повтори и потрети. То бе им беше лесно да трепят словенци, хървати, босненци и косовари когато си искаха свободата. Сега когато те искат нещо да им го нахлузят да видят хубаво ли е така. Щом е пито трябва да се плаща! А те нека продължават да се опияняват от пустия му шовинизъм.

  8. Анонимен
    #13

    Присмял се хърбел на щърбел - това пък онази ли държава дето е на италиански цигани от 19 век, заграбила територии от Русия, Унгария и България - смех!

  9. люк
    #12

    Само така , гърч за Сърбия !

  10. Анонимен
    #11

    Сърбите бяха свикнали че само те и техните съюзници Гърция и Русия могат правят сечено на съседите си и да ги карат да се чувстват кофти. И сега се изненадват че и другите могат да се държат като тях. Хайде честито, ще има още да видят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.