Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борисов: Темата със спорната зона в Черно море за нас не съществува

9 коментара
Борисов: Темата със спорната зона в Черно море за нас не съществува

За България темата със спорната зона от 17 кв.км. в Черно море не съществува, заяви премиерът Бойко Борисов в Букурещ, където в петък се срещна с румънския си колега Виктор Понта. В началото на 21 век е абсурдно да се говори за териториални претенции между България и Румъния, каза Борисов, цитиран от БНТ, в отговор на въпрос на румънски журналисти.

Още повече, че всички държави, преди да влязат в ЕС са подписали договори, че нямат териториални претенции една към друга, допълни той.

"В ЕС за граници не може да се говори. България така са я прекроили след Втората световна война, така са я ограбили, че няма какво да се прекроява повече", изтъкна Бойко Борисов.

По време на срещата му с Виктор Понта са обсъдени въпроси като пускането в експлоатация на Дунав мост 2 и присъединяването на двете страни към Шенгенското пространство.

Румънският премиер е изявил готовност страната му също да се включи в проекта за изграждането на скоростната автомагистрала Свиленград - Русе, към която интерес проявиха инвеститори от Катар.

"Пътят не може да свърши до Русе, трябва да се направи пристанище. Ще е изгодно и за Румъния да продължим в тази насока, добра е инвестицията, с възможност за растеж. Говорих снощи по телефона с колегата от Катар - нещата са сигурни", коментира Бойко Борисов.

Той е в румънската столица, където на работна среща на министър-председателите на 16 страни членки на ЕС бе приета декларация за запазването на кохезионните фондове, с чиято помощ през последните 10 години са разкрити над 2 милиона работни места на Стария континент.

На еврофорума президентът на ЕК Жозе Барозу е похвалил България за спазването на стриктната фискална политика, за пенсионната реформа и успешното усвояване на европейските фондове.

Румънският външен министър Андрей Марга също увери, че няма спорни въпроси между Румъния и България.

"Ще има едно посещение в София, за да актуализираме сътрудничеството, което съществува с България. Няма спорни въпроси тук или въпроси, които по някакъв начин да разделят двете страни. Напротив, има сътрудничество", заяви Марга в отговор на въпрос дали съществуват нерешени въпроси със съседни страни, цитиран от Аджерпрес.

Предишният външен министър на Румъния Кристиан Дяконеску каза през март, че "съществува спорна зона" между Румъния и България по отношение на държавната граница в Черно море.

Спорната зона в Черно море е от 17 кв. км и повдигането на темата от страна на Румъния бе обяснено с наличието на газови и петролни находища в района. Румъния вече обяви, че въпросът може да влезе в международния съд в Хага , където да се реши бързо по метода на равноотдалечеността. Според експерти обаче този метод не е в интерес на България, която иска спорът да бъде решен по принципа за делимитация по паралела. Румъния вече спечели подобен спор в Хага с Украйна. Официално българското външно министерство настоява въпросът да бъде решен с преговори.

В петък премиерът Бойко Борисов се срещна със своя румънски колега Виктор Понта в Букурещ преди началото на провеждащата се в столицата на Румъния международна конференция за бюджета на ЕС и отново не бе повдигнат публично въпросът с морската граница. По време на разговора бяха обсъдени редица въпроси от общ интерес и значение като финализирането на подготовката за пускане в експлоатация на Дунав мост 2, както и присъединяването на двете страни към Шенгенското пространство, съобщиха от правителствената пресслужба.

Румънският външен министър Андрей Марга е част от новото румънско правителство на Социал-либералния съюз с премиер Виктор Понта, което встъпи в длъжност в началото на месец май. Марга наскоро си спечели много критики, след като стана единственият румънски политик, който публично изрази надежда за подобряване на отношенията между Румъния и Русия и оцени Путин като много компетентен политик.

Той каза още, че отношенията с Унгария се развиват нормално въпреки "дискусиите, които се състояха във връзка с препогребването на една личност от режима на фашисткото правителство на Салаши". Румъния и Унгария си размениха остри реплики, след като Румъния забрани церемонията по пренасяне на урната с праха на унгарския междувоенен писател и политик Йожеф Ниро с мотива, че е бил сътрудник на фашисткия режим в Унгария.

Във връзка с предложението му за ревитализиране на отношенията с Русия Марга заяви, че икономическото сътрудничество и използването от страна на Румъния на огромния руски пазар би било ползотворно и за двете страни и изрази увереност, че след встъпването в длъжност на правителството на Дмитрий Медведев дипломатическият и политическият диалог ще бъдат възобновени.

По отношение на отбраната Марга добави, че Румъния ще продължи да полага усилия да убеди Русия, че противоракетният щит не е насочен по никакъв начин срещу нея.

Министърът каза също, че в последните седмици явното противопоставяне на влизането на Румъния в Шенген е отслабнало и има по-голяма готовност от страна на различни европейски страни да забележат положителните резултати на Румъния в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка.

"Мога да ви кажа, че докладът, който ще бъде публикуван през юли, обещава да бъде по-положителен. Надяваме се да бъде достатъчно положителен, така че да се насочим през септември към по-благоприятно решение (за Шенген - бел.ред.) на Съвета по правосъдие и вътрешни работи", заяви министърът.

На въпрос дали съществува обща позиция и консенсус между него и президента Траян Бъсеску по отношение на стратегиите на външната политика на Румъния през 2012 г., Марга подчерта, че "в международен план Румъния трябва да има само един глас, а не много гласове", като добави, че е нормално да съществуват дискусии във вътрешен план до постигането на такава обща позиция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Лентобройко, къде да се построй пристанище - вероятно при митничарите в Свиленград! А в Русе - има пристанище и то се вижда без да се пали лула?

  2. Анонимен
    #8

    другара Тодар Живков
    Много правилно го е казал Борисов, но требваше да го каже веднага след наглата румънска претенция. За нас „спорна зона” нема. Но ний веднага разпръдехме натрапеното ни понятие, кат че ли ний сме имале интерес да спорим. Въобще, понятия, термини, измислени от наще врагове и в наш ущърб, веднага требва да са хвърлят на боклука, а не да ги възприемаме за наши. По тая причина напр. ний не требва да работим с понятия като „славяни”, „Византия”, „Кирилица” и прочие, защото те са измислени

  3. Анонимен
    #7

    CHUDIA SE NA NAIVNOSTA I ZLOBATA NA BULGARINA I NEGOVATA LIUBOV KAM GRUBOSTI

  4. Анонимен
    #6

    До №2 и №3: Да сте изнасяли в "необятния холандски пазар" крем за бръснене "Каро"?

  5. venstar
    #5

    ББ се прави на мъжко момче и отстоява интересите на България. Рядко ми се случва да му вдигна палец, но този път си го заслужи. Само за протокола. България след края на Втората световна война (1945) излиза с по-голяма територия, отколкото е имала в началото (1939). През 1940 Румъния под натиска на Германия доброзорно ни връща Южна Добруджа. Този акт е признат от всички влиятелни държави и затова след войната не е анулиран. Последното и най-жестоко орязване на България всъщност е след Първата световна война с Ньойския договор.

  6. Хем
    #4

    Ето сега ще похваля Борисов: "България така са я ограбили ...".Знам,че от лекомислие го е произнесъл публично навън,но е факт като изказване.Да се чуват такива неща.Да знаят,че са грешни,да се чувстват виновни и история да четат.Не,че нещо ще стане,но....`В началото бе слово...`

  7. Анонимен
    #3

    ако погледнете международната търговска статистика, ще видите, че "необятният руски пазар" е горе долу толкова, колкото "необятния холандски пазар"

  8. Анонимен
    #2

    Какъв "необятен руски пазар" какви 5лв. Ако трябва да плащаш с евро или долари изборът между китайските коли от Ловеч и VW или които и друг европейски ватомобил става от самосебеси. Виж с преводни рубли работата беше друга. Или вземаш ЗАЗ или Москвич. Лада или Волга бяха лукс. Шкода или Вартбург - супер лукс

  9. Анонимен
    #1

    ЗАЩО ЛИ ВЪВ ВСЯКАКЪВ РОД БЪЛГАРСКИ МЕДИИ - ДЕСНИ, ЛЕВИ И ВСЯКАКВИ ДРУГИ ЖЪЛТИ, ВСЕ НИ ПРОБУТВАТ, ДАЖЕ КОГАТО ПЛЮЯТ РУСИЯ - "НЕОБЯТНИЯ РУСКИ ПАЗАР" И Т.Н. РУСКИ ХВАЛИПРЪЦКОВЩИНИ? ПРОСТО, ЗАЩОТО И ПРИ СЕГАШНОТО "ПРОЗАПАДНО" И "АНТИРУСКО" ПРАВИТЕЛСТВО, НИЕ СМЕ ВСЕ ОЩЕ ТЕХНИЯ ЗАДЕН РЕЗЕРВЕН ДВОР, ПРЕЗ КОЙТО СЪВЕТСКИТЕ РУСНАЦИ СЕ ОПИТВАТ ДА ПРОБУТВАТ РАЗЛУШИТЕЛНОТО СИ НОУ-ХАУ НА ЗАПАДА!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.