Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Букурещ: Румъния получи трети поред положителен доклад на ЕК

Комисията отчете, че антикорупционните агенции в страната постигат напредък

18 коментара
Министърът на правосъдието Каталин Предою

Националната агенция по прозрачността (НАП) и Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) в Румъния продължават да постигат напредък по редица важни дела, включително отнасящи се до значителен брой политици и високопоставени представители. Това се посочва в представения в Брюксел междинен доклад на Европейската комисия за Румъния в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка. Представители на правителството в Букурещ заявиха, че това е третият поред положителен доклад на ЕК за страната.

Докладът, посочва агенция Аджерпрес, включва техническа оценка на резултатите, постигнати от Румъния през последните шест месеца след годишния доклад, който беше публикуван на 20 юли 2011 г.

Комисията отбелязва, че НАП е продължила да отчита положителни резултати през последните месеци, бюджетът на институцията е бил увеличен, а тя е привлякла и значителни средства от ЕС. Предстоящото назначаване на нов председател на агенцията предоставя възможност за подчертаване на нейната институционална стабилност и прозрачност, се посочва в документа.

От 2010 г. НАП е идентифицирала 18 случая на имущество с недоказан произход на обща стойност 5,7 милиона евро, 23 случая на конфликт на интереси и 118 случая на несъвместимост.

НДБК е продължила да действа като ефективна служба за повдигане на обвинения в случаите на корупция на високо ниво, се посочва в доклада. През 2011 г. е отбелязан растеж на броя на повдигнатите обвинения, на съдебните решения и на присъдите. Миналата година са приключени с окончателни решения в съда 158 дела на НДБК спрямо 85 през 2010 г.

Анализът на присъдите за корупция на високо ниво в Румъния обаче показва, че те често се доближават до минималните предвидени от закона присъди, а над 60 процента от тях са условни, отбелязва Европейската комисия.

Механизмът за сътрудничество и проверка включва четири стандарта (benchmarks) в случая на Румъния - съществуването на функционираща съдебна система, ефективна агенция по прозрачността, борба с корупцията на високо ниво и борба с корупцията на местно ниво, напомня Аджерпрес.

Както и за България през лятото на тази година ЕК ще направи цялостна оценка по механизма за петте години от присъединяването на Румъния към Европейския съюз.

Румъния продължава положителната тенденция в докладите на Европейската комисия в рамките на механизма за сътрудничество и проверка, заяви министърът на правосъдието Каталин Предою. Той посочи, че публикуваният днес доклад е "като цяло положителен" и отбеляза, че Румъния вече е получила два позитивни междинни и един годишен доклад - този от лятото на 2011 г.

Предою посочи, че сред положително оценените институции са румънското правителство, Главната прокуратура, Националната дирекция за борба с корупцията, Националната агенция по прозрачността, както и парламентът, заради одобрените закони в областта на правосъдието.

Министърът по европейските въпроси Леонард Орбан също оцени като положителен доклада на ЕК, но подчерта, че е много важно по-нататъшното развитие на правосъдната система в Румъния в перспективите на доклада, който ще бъде публикуван през лятото.

Той също отбеляза, че това е третият пореден положителен доклад за Румъния. Орбан добави, че за първи път ЕК оценява положително дейността на Върховния касационен съд, но подчертава и нуждата от допълните усилия от страна на Висшия съвет на магистратурата, "така че тази институция да може да упражнява ръководна роля за съдебната система".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Друга важна разлика е икономическото управление на двете държави.
    У нас от Виденов насам сме във валутен борд, защото ни е страх комунистическите бандити в управлението да не окрадат отново народа, докато в Румъния очевидно такава опасност няма и нещата вървят доста по-добре, поради което е естествено румънците дза влязат в Шенген доста преди нас.

    Освен всичко останало наш Боко само вдига шум какви врагове са му приятелчетата му от тройната коалиция, а същевременно ги запази навсякъде - включително

  2. Анонимен
    #17

    Румъния не се управлява от пазача на Чаушеско. Да не споменаваме, че там комунисти отдавна не предат, а тук синовете и пазвантrте им са навсякъде. По-скоро очаквам да ни изключат от ЕС отколкото да ни пуснат в Шенген.

  3. Анонимен
    #16

    Кво ши праим сига с Шенгин?Ши го бъди ли,май няма.Щоту Румънцити ги виждам как влизат,а пък нашия макарон се сий ощи криф.Галиба Цецу и Бойку вечи ни говорят нищу за Шенгин спряхъ.Май утиди коня у рякътъ и пихми студенътъ водъ.Нейси,туй не й гулямъ бидъ,по гулямътъ бидъ й , чи хорътъ нямат пари ляб да си купят вечи.И Бойку прудължава с негувити простутии,чи тос му бил виновин ондзи му бил виновин.гунпапер

  4. Анонимен
    #15

    Какво пише в курсивите :

    С оглед на прилагане целите на реформата в действията на новата правна система, Комисията препоръчва особено в последния доклад до България да установи запис на проследяване в длъжности исъответна прозрачна оценка, независимост, честност и професионално качество. В допълнение Комисията препоръчва на България да потвърди запис на проследяване на дисциплинарно и криминално преследване спрямо корупцията и нарушаването на закона в правораздаването и осигуряване на цялостен електронен

  5. Анонимен
    #14

    Румъния има по-читава администрация от нас. И по-голяма воля за развитие.

  6. Анонимен
    #13

    Браво на Румъния. Прдерасса Бойко на военен съд, гадно ченге

  7. Анонимен
    #12

    Народът на Румъния също заслужава поздравления. Техния Бок вече го изритаха. А нашия спокойно раздава гумени ботуши

  8. Анонимен
    #11

    АМИ СЕГА! Кой ще влезе в Шенген и кой не? И чакам да чуя коментрите на привържениците на ГЕРБ и на Корпоративна банка във форума. Браво румънци! Продължавайте така!

  9. Анонимен
    #10

    "Националната агенция по прозрачността (НАП) и Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) в Румъния" / Я, какво имат съседите! А на нас не ни трябват?

  10. Анонимен
    #9

    Тодоре знаш българските журналисти са идиоти, въпроса е защо си остявяме магареето в калта и никoй от наши политици няма да ги заразправя тия положителните и за нас!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам