Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгаргаз" коригира ЕК, че руският газ у нас е от най-скъпите

Цената е 17.81 евро/МВтч и е най-ниската в Европа, а не близо 20 евро, както пише доклад за второто тримесечие

22 коментара
"Булгаргаз" коригира ЕК, че руският газ у нас е от най-скъпите

Държавният газов доставчик "Булгаргаз" обяви, че не е коректна посочената цена на внасяния от Русия природен газ у нас в доклад на Еврокомисията за газовите пазари в общността през второто тримесечие на 2018 г. Засега не е ясно откъде идва разликата между действителната и вписаната от Брюксел цена.

Според документа на главна дирекция "Енергетика" на Еврокомисията цената на руския газ у нас е 19.92 евро за мегаватчас, което нарежда страната ни сред получаващите на най-висока цена доставки от "Газпром". Според документа по-ниски от българските газови цени има в Унгария – 19.86 евро/МВтч, в Италия – 19.69 евро, в Румания – 19.65 евро, в Гърция – 18.97 евро, в Германия – 18.75 евро, в Литва – 18.60 евро и в Латвия – 18.06 евро. По-скъпо отколкото в страната ни "Газпром" продава в Словакия – за 20.16 евро/МВтч, в Чехия – 20.38 евро, в Словения – 21.32 евро, и в Естония – 21.86 евро.

"Булгаргаз" обаче заяви в сряда, че отбелязаната българска цена не е вярна. Предложената на енергийния регулатор цена на руския газ през второто тримесечие е била 34.84 лева/MВтч или преизчислена по фиксинг 1.95583 се получава цена от 17.81 евро/МВтч. Одобрената от Комисията за енергийно и водно регулиране тарифа е дори по-ниска – 34.04 лв. или 14.40 евро за мегаватчас, което е под цената на внасяния от Русия газ.
 
Газовият доставчик допълва, че в момента в диалог на експертно ниво изяснява причината за различието в публикуваните от Брюксел данни.

Докладът за газовите пазари в ЕС сочи, че след две години на почти непрекъснат растеж потреблението на газ в Евросъюза е намаляло с 8 процента през второто тримесечие на 2018 г. спрямо година по-рано. Причините за това са топлото време и намалената работа на газовите електроцентрали в Европа. В абсолютно изражение спадът на консумацията на синьо гориво е 86 млрд. куб. м.

В България потреблението на газ е намаляло с около 15 процента през второто тримесечие на 2018 г. в сравнение със същия период на миналата година.

Представените данни показват още, че през разглеждания период вносът на руски газ в ЕС през Украйна се е увеличил с 5 на сто спрямо преди година. През Украйна в Европа са постъпили 44 на сто от количествата руски газ. През "Северен поток" и Германия влизат 33 на сто от доставките на "Газпром" в ЕС и се отбелязва ръст на постъпващите обеми от 32 процента през второто тримесечие на годината, което според доклада означава, че на практика капацитетът на тръбата се използва почти на 100 процента. Доставките на руски газ в ЕС през Беларус и най-вече по газопровода "Ямал" остават непроменени и съставляват 23 процента от целия газов внос от Русия.

При доставките на втечнен газ лидер на европейските пазари е Катар с 43 процента дял в този сегмент на пазара, следвана от Нигерия (17%), Aлжир (16%), Тринидад и Тобаго (9%) и Норвегия също с 9 на сто. Делът на САЩ  на европейския пазар на втечнен газ е едва 1.3 процента, което е наполовина по-малко от наблюдаваните американвски обеми през същия период на 2017 г.

Катар има доминираща роля на пазара ва втечнен газ в Белгия – дял от 99 на сто, в Италия и Полша със 78 процента и във Великобритания – 54%. Алжир е най-големият доставчик на втечнен газ във Франция с дял от 36 на сто и единствен такъв снабдител в Гърция. В Португалия единственият доставчик на втечнен газ е Нигерия, а Испания има най-разнообразното в Европа портфолио от седем доставчика на втечнен газ, от които Катар е най-големият.

През юни обаче антимонополната служба на ЕС започна разследване срещу "Катар Петролеум" дали има проблемни клаузи в договорите за доставките ѝ на газ на европейския пазар, които биха създали териториални ограничения (за препродажба на газа в ЕС). "Такива клаузи биха могли да увредят конкуренцията и да попречат на потребителите да получат максимална изгода от единния европейски пазар", каза тогава еврокомисарят по конкуренцията  Маргрете Вестагер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #22

    ДОБРА НОВИНА: Саудитска сделка със САЩ понижи цената на петрола Цените на петрола падат за трети пореден ден и завършват през октомври с рекорден спад от 2,5 години на фона на резкия ръст на производството в Саудитска Арабия, Русия и Съединените щати.

  2. БорисIV
    #21

    ...а иначе реват за увеличаване на цената на газа че не им стигало, че били на загуба...

  3. БорисIV
    #20

    Разликата влиза в нечии джобове, сетете се сами в чии...

  4. Преслав
    #19

    Светът като че ли почва да се опълчва на pedерастите. След като Тръмп обяви намеренията си САЩ вече да определят пола по това дали си се родил с пишле или не, ето че и новоизбраният бразилски президент здраво е вдигнал мерника на иzродите и беше избран с порядъчно мнозинство. Две огромни държави, без съмнение скоро ще ги последват и други. Долу пребоядисаните комундета и джендърите !!!

  5. Лизи Гугуткова
    #18

    Терористичната атака в сградата на ФСБ в Архангелск В сградата на дирекция Архангелск на ФСБ избухна експлозия. В здании ФСБ по Архангельской области произошел теракт

  6. Преслав
    #17

    За всички, които държат на истината показвам грозната лъжа на "Демократична България" само, че това, е работа на журналистите, но карай... petrolprices.com Четете и преценете колко струват глупостите на Монев и сие :)

  7. Преслав
    #16

    Тая графика Радан може да си я завре на едно място дето edin.drug много обича :) Дори кратка справка в Google може да покаже безочливата лъжа на тия комедианти Това поражда въпроса за колко ли още неща лъжат :)

  8. [email protected]
    #15
    Отговор на коментар #4

    КОИ ДВАМАТА?!?!?!?!?!?!Я прочети какво съм написал,има ли дума за енергетиката или за енергийния пазар?

  9. Лизи Гугуткова
    #14

    Анализ на „Демократична България“ сочи, че горивата в страната не само, че не са сред най-евтините, но вече изпреварваме по цени Великобритания, Белгия, Полша, Чехия, Словения и други държави от ЕС.
    Предложенията на „Демократична България“ за това как могат да се постигнат по-благоприятни цени на горивата:
    • Да се отменят лобистките и картелни закони, унищожаващи малките и средни търговци в полза на големите вериги;
    • Да се облекчи вносът от други страни в ЕС, защото само истинската конкуренция

  10. Лизи Гугуткова
    #13

    До края на годината изплащането и обслужването на чуждестранни заеми ще струва на руската икономика $128 млрд., Или рекордна сума от 2014 г. насам, експерти от Центъра за развитие на, изчислени въз основа на данни от централната банка.
    Според графика е необходимо да се платят 112 млрд. Долара основен дълг и 16 милиарда долара лихви.
    Външният дълг ще отнеме всеки четвърти долар, който идва в Русия от износ, чийто обем за текущата година се оценява от Централната банка на 435-440 млрд. Долара. Обратното

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.