Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгаргаз" получава достъп до пет турски LNG терминала

13-годишното споразумение е за транспорт на 1.5 млрд. куб. м природен газ годишно

16 коментара
Йозджан и Златева подписаха споразумението, сн. БГНЕС

Турция ще транзитира около 1.5 млрд. куб. м природен газ годишно до България, която ще купува и разтоварва суровината на пет турски терминала за регазификация на втечнен газ (LNG) и ще постъпва у нас по турската газова мрежа. Споразумението е със срок 13 години и бе подписано на 3 януари в София от директорите на "Булгаргаз" Деница Златева и турската държавна енергийна компания БОТАШ (BOTAS) Бюрхан Йозджан в присъствието на енергийните министри на двете държави Росен Христов и Фатих Дьонмез.

След парафирането на документа, който бе обявен като споразумение, но бе наречен от Христов договор, а от Дьонмез – протокол, турският министър обсъди със служебния премиер Гълъб Донев и други възможности за енергийно сътрудничество между България и Турция.

Споразумението открива добре дошъл нов маршрут за доставки в Югоизточна Европа, след като Русия ограничи доставките до континента след нахлуването ѝ в Украйна. Преди това най-краткият път на България за достъп до втечнен природен газ беше през Гърция, където купувачите трябваше да се състезават за слотове за акостиране съгласно правилата на Европейския съюз, отбелязва агенция Блумбърг.

Турция, която е извън ЕС, но е свързана със съюза чрез тръбопровод, не е обвързана от тези правила и разполага с резервен капацитет.

Докато Западна Европа бърза да изгради нова инфраструктура, за да замени руския газ, през миналата година Турция е използвала по-малко от половината капаците в размер на 21.9 милиона тона на своите четири терминала за втечен природен газ, според данни на Блумбърг. Петото LNG съоръжение трябва да започне работа по-късно този месец.

"С подписването на този договор "Булгаргаз" получава достъп до терминалите и мрежата на БОТАШ. Осигурява се възможност за купуване на газ от всички световни производители и да го разтоварваме където ни е най-удобно", заяви след церемонията Росен Христов. Той припомни за миналогодишните проблеми на "Булгаргаз" с осигуряването на слотове за разтоварване на втечнен газ гръцкия терминал Ревитуса. "Сега си решаваме проблемите и това е от значение не само за местния и регионалния, но и европейския пазар", допълни той.

По думите му "този договор е символичен и е първа крачка към голямото енергийно сътрудничество между двете държави".

"Днес подписахме един протокол, който ще развие сътрудничеството по отношение на природния газ между двете страни и ще засили нашите отношения", каза на свой ред Фатих Дьонмез. По думите му този протокол е важен за повишаване на сигурността на газовите доставки в Балканския регион. "Срокът на това споразумение е 13 години, като 1.5 млрд. куб. метра газ на година ще бъде трансфериран", отбеляза турският министър.

"В Турция има пет LNG терминала и седем линии с терминали за втечнен газ и така влагаме още една тухла в целта Турция да е сериозен партньор при газовите доставки", каза още Дьонмез.

Подробности за условията по споразумението и финансовата страна на приемането и транзитирането на закупените от "Булгаргаз" количества втечнен газ, които ще се разтоварват в Турция, не бяха обявени. Не е ясно дали количествата са фиксирани и какво се случва, ако "Булгаргаз" приеме по-малко от договорените капацитети.

Освен това, според официалните данни, в Турция има пет съоръжения за регафизифация на втечнен газ. Три от тях са на държавната БОТАШ - Ереглиси, Сарос и Дьортьол. Два са частните - Алиага и Етки. Не е ясно дали турският министър говори по принцип, че страната има пет терминала, или БОТАШ ще има ангажимент и да осигури капацитет на частните съоръжения.

При всички положения обаче това е още един маршрут за доставка на газ в България и то в количества, достатъчни за половината годишно потребление на страната, което в последните години е около 3 млрд. куб. м, а в пикови години е достигало до 3.5 млрд. куб.

В момента страната ни получава 1 млрд. куб. м годишно от азерското находище "Шах Дениз ІІ", които влизат в България през интерконектора с Гърция Комотини-Стара Загора. Отделно се осигуряват краткосрочно количества втечнен газ на гръцкия терминал Ревитуса или внасяни от гръцки търговци през връзката Кулата-Сидирокастро.

Директорите на компаниите (в двата края) не казаха нищо зо споразумението, протоколни изявления дадоха само двамата министри, сн. БГНЕС

Още преди Коледа министър Росен Христов обяви пред медиите, че до края на годината ще бъде подписано споразумението, което ще е нещо като "комплексна услуга" от страна на БОТАШ за "Булгаргаз". За параметрите му се преговаряше дори в почивните за България дни и това бе отбелязано от двамата министри при подписването във вторник.

Тогава обаче Христов говореше за 1 млрд. куб. м годишен капацитет. Сега Дьонмез обяви 1.5 млрд. куб. м. Какво е наложило увеличаването му, не бе посочено в изявленията на двамата министри. Възможност за журналистически въпроси не бе предоставена.

В края на миналата година Христов, че с това споразумение "Булгаргаз" ще има голяма гъвкавост и задачата ще е само да вкара танкера в турски води, а БОТАШ ще го разтоварва където има възможност в момента и след това да достави по своята мрежа количествата до границата с България при връзката Странджа-Малкочлар. Тя е част от стария Трансбалкански газопровод, по който Русия доставяше през България газ за Турция допреди влизането в експлоатация на газопровода "Турски поток" по дъното на Черно море.

Христов обясни преди дни, че "Булгаргаз" ще сключва отделни договори с предпочетени от него доставчици, но междувременно с БОТАШ се преговаряло турската компания да включи "Булгаргаз" във вече започнали нейни преговори с американски доставчици, сред които и "Шанийр", и такива от Норвегия за десетгодишни доставки. "Очакваме да получим цената, която ще се даде на Турция, но оферирани към нас. Нещо като обща сделка, каквато трябваше да има съвместно с ЕС. Ние се опитваме да направим това на регионално ниво. Работим и с Румъния, за да обединим количества и да имам по-силна преговорна позиция", каза Росен Христов преди Коледа.

Дьонмез и Донев са обсъдили и други общи възможности в енергетиката, сн. МС

Гълъб Донев е определил в разговора си с Дьонмез подписването на днешното споразумение между "Булгаргаз" и БОТАШ като ключов момент в развитието на партньорството на България и Турция, съобщиха по-късно от правителствената пресслужба.

По думите на Донев споразумението е историческо, защото за първи път Турция предоставя на външна компания достъп до своите терминали за втечнен природен газ. Същевременно споразумението предоставя възможност за развитие на дългосрочно сътрудничество в интерес на енергийната диверсификация. "На фона на тежката енергийна криза, с обединени усилия можем да постигнем много повече, както за България и Турция, така и за Европа като цяло", отбелязва още българският премиер.

Според него има редица проекти от общ интерес за двете държави, които могат да бъдат реализирани в кратки срокове, включително сътрудничеството в изграждането и развитието на капацитет на газохранилища, инвестициите във ВЕИ и повишаването на капацитета на електропреносната мрежа, както и по отношение на прехода към въглеродно неутрална икономика, допълват от Министерския съвет.

Дьонмез се срещна и с президента Румен Радев. "Надявам се, че отношенията между двете страни в областта на енергетиката ще се ускорят в най-скоро време", заяви той в началото на разговора си с българския държавен глава. Според него сътрудничеството между България и Турция ще бъде добър пример за страните в региона.

"Турция предвид своето географско положение и инфраструктура, с която разполага е готова да съдейства с доставките на източниците от регионите на Каспийско море, Близкия изток и Източното Средиземноморие. Тук има нужда и от нови проекти, за да може тези доставки да бъдат по-големи и ефективни. Готови сме за сътрудничество с България", декларира турският министър.

Румен Радев пък акцентира върху предложението за транзитиране на допълнителни количества азерски природен газ за Европа през Трансбалканския газопровод, отправено от България, Румъния, Унгария и Словакия към председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен при церемонията за официалното пускане в експлоатация на газовата връзка между България и Гърция на 1 октомври миналата година. Радев отново отбеляза, че това е проект, който ще позволи с минимални средства да се увеличат азерските газови доставки за Европа."Турция има важна роля за реализацията на този проект, който е изключително важен за ЕС", каза държавният глава сега на Дьонмез.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #16

    Тъй като нищо не се знае за същината на договора е важно редовното правителство да обяви по нататък да за какво всъщност става на въпрос. Дали тръбния газ ще е руски. Както и предстоящото изграждане на новия газов хъб между Русия и Турция и по важното е кой ще го купува след като всички европейски страни се опариха от сделките с Газпром и Русия, която непрекъснато злоупотребяваше и изнудваше всички от Ес и тн. Замирисва на руски задкулисни сделки сключваните от служебното правителство което хем заяви, че няма правомощията да сключва дългосрочни договори, хем сключи дългосрочен договор за 13 години с Турция за газта.

  2. Liberal
    #15

    Договорите идват и с безплатен чифт потури или каубойска шапка - по избор на клиента.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  4. ирис
    #13

    тотални безобразници,начело с тази от БКП

  5. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #12
  6. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #11
  7. BLM
    #10
    Отговор на коментар #6

    Те комунистическите президенти все големи удари правят като големия шлем на др. Първанов.

  8. anton nikolov
    #9

    Христов и Мекица Златева са рашистки мекерета и от тях не очаквайте нищо добро. Фактът , че се мълчи за условията и цената е достатъчно показателен.

  9. xa_poznai
    #8

    Сега след като има договорка за терминали за втечнен газ и пренос до България, се пита следния въпрос с повишена трудност - как се вписват терминалите за втечнен газ с доставки от Газпром... Въобще аре да спирате вече с глупостите имайте малко усет...

  10. Анти Тиранин
    #7

    Допълнение към №6: Към края на декември министър Христов заявил, че е наясно, че нямал контрол върху това точно какъв миксиран газ ще получаваме от турската мрежа. Но нямало да плаща на руски компании за газ. А на посредници? (https://www.mediapool.bg/dogovaryame-kompleksna-gazova-usluga-ot-turtsiya-do-2036-g-news343222.html)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.