Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгаргаз" пооткрехна завесата за алтернативните доставки

Трима са доставчиците, "Газпром експорт" също е посредник, отвърна дружеството на атаките

14 коментара
Оглавяваното от Людмил Йоцов дружество даде залъгваща информация, сн. БГНЕС

След няколкодневни атаки от медии, бизнеса, а в понеделник и от ГЕРБ, относно непрозрачността на осигурените алтернативни на спрените руски газови доставки, държавното дружество "Булгаргаз" реши да пооткрехне завесата как е избрало кой да замени "Газпром", но не и да каже кои са те, какви количества ще продадат и най-вече на какви цени

Mediapool официално изпрати същите въпроси до "Булгаргаз" още в деня, когато енергийното министерство съобщи, че предстои на 27 април да бъде спрян газът от Русия, заради отказа на България да плаща в рубли, но не получи отговори.

Управляващите през миналата седмица твърдяха, че са започнали да се подготвят за такъв вариант в края на март, когато руският президент Владимир Путин обяви смяната на начина на плащане, но от обясненията на "Булгаргаз" сега става ясно, че питания към други търговци за доставки са изпратени в деня, в който "Газпром" казва, че ще спре газа – на 26 април, ден преди врътването на кранчето да стане факт.

"На 26.04.2022 г. "Булгаргаз" ЕАД отправи писмено искане до търговци на природен газ, осъществяващи дейност на българския и регионални газови пазари, за предоставяне на оферти, които да включват конкретни условия за доставка на количества природен газ до края на м. април и за м.май 2022 г. Запитвания относно възможността за доставка на природен газ в обеми, необходими да задоволят потреблението на българския потребител след преустановяване на тези по дългосрочния договор с ООО "Газпром експорт" бяха изпратени до 12 активни търговци на пазара в България и съседните държави", информират от държавното дружество.

В предоставения от "Булгаргаз" срок за подаване на оферти, който дружеството не посочва какъв е, част от поканените компании информирали, че нямат възможност да предоставят предложения за посочения период.

След извършен анализ на подадените предложения, които също не се съобщава колко са, били класиране седем оферти от трима доставчици при критерий "най-ниска доставна цена".

Кои са те и какви са цените им, не се посочва.

По неофициална информация двама от доставчиците са "МЕТ Енерджи", която е свързана с "Газпром" и в нея работеши настоящият директор на Булгаргаз" Людмил Йоцов, и гръцката ДЕПА. Тези данни не бяха отхвърлени от енергийния министър Александър Николов преди дне. Коя е третата фирма остава тайна.

За количествата за последните дни на април, "Булгаргаз" заявява, че те са купени от организирания борсов пазар в страната, но отново без даде подробности. Критиките на ГЕРБ и лидера ѝ Борисов бяха, че дружеството не е заявило на борсите търсените количества.

"Относно твърденията, че се използват посредници, следва да бъде уточнено, че и в създалата се ситуация, "Булгаргаз" ЕАД осигурява алтернативните количества природен газ чрез дружества – доставчици, каквото е и ООО "Газпром експорт". Обичайно производителите са отделни компании от доставчиците, с ясно разграничени дейности – по добив и производство, респ. търговия и доставка. Количествата са осигурени от утвърдени компании, опериращи не само на българския и съседните газови пазари, с доказана добра търговска репутация и широко портфолио", заявяват от държавното дружество.

"Относно спекулациите за цените, на които са реализирани тези сделки следва да се има предвид, че дори България да бе приела искането на руската страна за използване на механизъм за заплащане на доставките на природен газ, различен от този уговорен с договора, то цената най-вероятно би търпяла непредвидими промени, предвид липсата на яснота за обменния курс и липсата на възможност на българската страна да осъществява контрол в процеса на превалутиране, заложен в предложението на ООО "Газпром експорт", заявяват от "Булгаргаз".

Дружеството повтаря тезата си, че предложеният от руснаците механизъм предполага реални рискове за българската страна от едностранно и неконтролируемо преустановяване на доставките без да се предвижда съответната възможност за търсене на отговорност от руския доставчик. "Новият начин на заплащане е заложен като процес, който включва контрол върху финансовите средства на "Булгаргаз" ЕАД, предназначени за заплащане на доставките по договора, да бъдат контролирани от финансова институция, свързана с ООО "Газпром експорт", а не от независима трета страна, аргументира отново решението си българската компания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #14

    България ще получава газ от САЩ, защото Джо Байдън е отворил финасова линия за подпомагане закупуването на канадски газ от американски фирми за Европа през Александрупулис. Това ако е диверсификация, то трамвая трябва да минава през министерски съвет и да стига до Перник?!. Джо Байдън субсидира износа на втечнен газ, за да се настани трайно на пазара, след което ще вдигне цените и ще си вземе даденото. С една дума ще избие рибата...

  2. Н
    #13

    Булгартабак ще замени Булгаргазпром .

  3. rusonefil
    #12
    Отговор на коментар #4

    Еми представи ги нещата тогава. Кои предприятия, колко газ ползват, какъв процент от себестойността на продукцията е цената на газа. Какви възможности за икономии или други енергийни източници има. А то само празни приказки приказваш. Лозунги някакви нашепвани от Мутрофанова.

  4. rusonefil
    #11
    Отговор на коментар #8

    Пак лъжеш. Нищо не е възстановявала Германия. Напротив въпреки проблемите не само няма да включват изключение АЕЦ, но и продължава плановата подготовка за изключване и на тия, които още действат. Франция е друга бира. Но там също не е особено розово, по технически причини. Ти си параден пример за путински трол, който с лъжи и полупустинни се опитва да манипулира публиката.

  5. rusonefil
    #10
    Отговор на коментар #2

    Това не е точно така. Магазините не са посредници. Те предлагат услуга, тоест генерират продукт. Така, че икономически не е коректно да се наричат посредник. В енергениката има много посредници-паразити, които не създават продукт= услуга= органицация= информация. Трябва за всеки отделен случай да се разгледа конкретно. Обобщения са неуместни.

  6. maribo2005
    #9
    Отговор на коментар #2

    Сърдечни благодарности, bgp, за този пост!За търпението, обяснението и желанието да се образова четящия.

  7. анита хегерланд
    #8

    Световната енергийна политика на най-големите държави се променя. Те търсят алтернативи на газа, като наливат инвестиции в ядрени проекти. Това правят Франция, Великобритания... Германия реши да удължи срока на ядрените си централи. Нашата дългосрочна стратегия е да намерим баланса между възобновяемите, ядрените и конвенционални енергийни мощности. Но това правителство няма такъв хоризонт и не може да реши правилно задачата за нашата енергийна сигурност. Тази програма трябва да се финансира от държавата, от частния сектор, от фондациите и да се даде за разработване на БАН, защото ако е останала малко наука в България, тя е там.

  8. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #7
  9. olele
    #6
    Отговор на коментар #4

    големите предприятия разчитащи на евтин газ и евтина работна ръка, а най-много бучат, че българите били бедни. Бедни сме заради такива предприятия, до сега да са изградили хиляди ВЕИ мощности. Толкова е просто, ама чугунени соц. бизнесмени

  10. Красимир Андонов
    #5

    Няма да плащаме в рубли! Посредника му плащаме в евро, а той с рубли ли го купува? Ако е така ?!?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.