Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгаргаз" търси в Хюстън директни доставки на втечнен газ

Разговори във Вашингтон на министър Петкова за диверсификация над 50 процента

8 коментара
"Булгаргаз" търси в Хюстън директни доставки на втечнен газ

Държавните компании "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" ще проведат във вторник разговори в Хюстън с производители на втечнен природен газ за възможни доставки в страната ни и допълнително разнообразяването на вноса на синьо гориво в страната извън очакваните азерски количества от каспийското находище "Шах Дениз ІІ" и договорените неруски обеми.

Това съобщиха от Министерството на енергетиката след разговори на енергийния министър Теменужка Петкова във Вашингтон със заместник-секретаря по енергетика на САЩ Марк Менезес, с помощник-държавния секретар по енергийните въпроси Франсис Фанън, със заместник-генералния директор на Търговската служба на САЩ Дейл Ташарски, със заместник-помощник секретаря на Бюрото по международна сигурност и неразпространение Ан Ганзър и с представители на американската индустрия за втечнен природен газ.

В началото на януари при вземането на правителственото решение "Булгартрансгаз" (БТГ) да придобие 20 на сто от проекта за терминала за втечнен газ край Александруполис, а "Булгаргаз" – да заяви между 300 и 500 млн. куб. м от капацитета на това съоръжение, Борисов каза, че Петкова ще търси в САЩ газ, тъй като бил с 10 процента по-евтин от руския. Той дори заяви, че България ще поиска от САЩ специални цени за доставка, а не да се минава през посредници.

Според думите на Петкова по време на срещите ѝ във Вашингтон, цитирани от ведомството ѝ, България и САЩ имат широко поле за сътрудничество в областта на втечнения природен газ.

Енергийният министър е подчертала, че до края на 2020 г. една втора от газовите доставки за страната ни ще са диверсифицирани. При средно годишно потребление от 3 млрд. куб. м половината от тях вече няма да са руски. 1 млрд. куб м ще са азерски природен газ, а останалите количества – втечнен. Близо 500 млн. куб. м втечнен газ внесе страната ни и през 2019 г.

Азерските доставки трябва да влязат през все още незапочнала реалното полагане на тръбите газова връзка с Гърция. Очаква се тя да бъде въведена в експлоатация през октомври 2020 г., което прави невъзможно за два месеца през нея да се внесат договорените 1 млрд. куб. м годишно от Азербайджан, при положение, че годишният капацитет на интерконектора ще е 3 млрд. куб. м.

Петкова е запознала американските представители с напредъка по тази връзка, развитието на националната газова инфраструктура и старта на газовата борса у нас като част от концепцията за газовия хъб "Балкан".

"От стратегическо значение е запазване ключовата роля на България на газовата карта на Европа", подчертала тя пред домакините си.

По думите ѝ САЩ са стратегически енергиен партньор за България и страната ни оценява подкрепата на Вашингтон за приоритетни български проекти.

След като в края на миналата година ядрени експерти от САЩ посетиха АЕЦ "Козлодуй" е площадката на планираната АЕЦ "Белене", в следващите месеци предстои и визита на газови специалисти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #8

    Може и от "Aeria 51". Газ от космоса ще конкурира руския.

  2. Естествено
    #7

    Настаниха българите да плащат скъпия руски газ, а сега си търсят нещо зя бизнес.

  3. ivand
    #6

    Ако през месец октомври бъде готов интерколектора от Гърция това ше е най важната газова връзка за независимостта на България от руския газ. До момента България плаща най скъпия руски газ, с ниско качество и голяма зависимост. Закупуването на 20% от терминала в Алексондропулис е добра новина, защото е свързано с част от бъдещето ни за по евтин газ. И независимост от скъпия руски газ. Дай боже да се случат тези събития с Гърция и газопровода.

  4. Венелин Велев
    #5

    Е, ПОСТАВЕНИ СМЕ ДО СТЕНАТА И ЩЕ НИ ПОЛИВАТ С ТЕКСАСКИ ВТЕЧНЕН ГАЗ, НЯМА КАК. ТО НА СРЕДИЗЕМНОМОРСКИТЕ БРЯГОВЕ ЗАВОДИ ЗА ВТЕЧНЯВАНЕ БОЛ, НО СА ПРЕКАЛЕНО БЛИЗКО.

  5. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Въпроса за ЦЕНАТА! На по-добра цена са добре дошли!

  6. Лизи Гугуткова
    #3

    ДНЕС Българският президент каза, че е имал "дълги спорове" с Путин за цената на руския газ за България в усияр... След дълъг спор с Путин той прие моите аргументи", обясни Радев И е факт :https://www.vbox7.com/play:6010114610 //////07.06.2019

  7. Лизи Гугуткова
    #2

    Основната цел на настоящото работно посещение на министър Петкова е да предложи обещанието за бъдеща сделка с LNG в замяна на текущо снизходително отношение от Държавния департамент и Министерството на финансите по санкциите срещу Турски поток.Заплахата от американски санкции е реалистична, въпреки усилията на някои американски официални лица да разсъждават върху компромис за обвързване или отлагане на санкциите. 2

  8. Георги Съдиев
    #1

    НЕКА напишат: Цената франко София е такава и такава. Или цената франко София е по-ниска с 2 % спрямо тази от Русия или пак ще плащаме допълнително по 700 000 000 лева годишно ДОПЪЛНИТЕЛНО,както за двете Марици..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.