Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгаргаз" за 3 часа стана мегахолдинг

43 коментара
"Булгаргаз" за 3 часа стана мегахолдинг

В суматохата, предизвикана от тревожни предупреждения за фалит на "Булгаргаз" и отчаяните опити да си събере задължения от топлофикациите, за да се разплати с "Газпром", само за три часа в четвъртък дружеството е преобразувано в "Български енергиен холдинг" (БЕХ). Това е станало чрез промяна на името "Булгаргаз холдинг" и вкарването в новата структура освен на дъщерните му "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел" и на Националната електрическа компания (НЕК), АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток-2" и Мини "Марица Изток".

Юридическата хватка е била приложена с одобрението на Комисията за защита на конкуренцията. Няма негативна реакция от страна на ЕК и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), каза в петък министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

Вариантът за подмяната на името "Булгаргаз холдинг" с БЕХ е била предложена от "Делойт България", избрана с конкурс за консултант по консолидацията на петте държавни енергийно компании, която се подготвя от повече от две години.

Зам.-министърът на икономиката и енергетиката Галина Тошева, която бе ангажирана със сливането и сега временно поема поста изпълнителен директор на БЕХ, обясни замяната точно на "Булгаргаз холдинг" с това, че заради инфраструктурата и сградите на газовия холдинг в София вариантът бил най-оптимален.

Така било и по-лесно като регистрация, вместо да се прави шапка на държавните енергийни дружества с част от техния капитал, каквато бе одобрената от Министерски съвет концепция за сливането им, обясни Тошева.

Освен нея, във временния съвет на директорите на БЕХ влизат и директорът на Мини "Марица Изток" Иван Марков, който ще е и неговият председател, генералният директор на НЕК Любомир Велков, който пък ще е негов заместник, както и шефовете на атомната централа Иван Генов и на ТЕЦ-а Георги Христозов.

По повод невключването на генералния директор на "Булгаргаз холдинг" Любомир Денчев министърът заяви, че това не било заради конфликт между тях и "няма сянка върху нашите отношения", а щяло да му се търси място в изпълнителната ръководна структура. По неофициална информация Денчев ще стане заместник на Галина Тошева, която пък ще си вземе отпуск като зам.-министър, за да може да движи нещата в новия холдинг до назначаването на професионален мениджмънт.

"Консултантът "Делойт България" е изготвил апликации за обявяване на конкурс за избор на ръководители както на мегахолдинга, така и на дъщерните компании. Още следващата седмица може да стартираме процедурата и до два месеца да има професионален мениджмънт, каза Петър Димитров. Така ще сложим край на политическите назначения в държавните енергийни дружества, а управлението им ще става при ясни финансови условия срещу постигнати конкретни резултати, допълни министърът.

Представителят на "Делойт" Ян Скварил допълни, че висшият персонал на новата структура ще бъде избиран включително от чужбина.

Голяма част от сегашните шефове на дъщерните дружества най-вероятно няма да се явят на бъдещите конкурси. Някои от тях, като директора на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов, може и да се пенсионират, защото имат това право.

Дъщерните дружества в БЕХ остават напълно самостоятелни юридически, БЕХ ще притежава техните акции, но не и активите им. След като в края на годината стане ясен третият пакет мерки на Европейската комисия за разделяне на собствеността на електрическите и газовите мрежи, ще се реши и дали от холдинга трябва да се извадят "Булгартрансгаз" и Електоенергийнният системен оператор (ЕСО), който в момента е част от НЕК, обясни Тошева.

Проектът за изграждането на АЕЦ "Белене" също ще излезе от НЕК, но това ще направи друг политически субект, след реализацията му, каза Димитров.

Газовите проекти "Набуко" и "Южен поток", както и петролопроводът Бургас-Александруполис ще са под пряко ръководство на БЕХ, допълни министърът.

Предвижда се на следващ етап в холдинга да бъдат вкарани също така дяловете на държавата в електроразпределителните предприятия. Акциите от 33 на сто от управляваните от чешката CEZ, австрийската EVN и германската E.ON електрически мрежи обаче също така според приватизационните договор с тримата купувачи на контролния пакет могат да бъдат придобити от тях.

Поне година новата структура ще работи по преструктурирането и оптимизирането на работата, както и оценка на финансовите резултати и придобиването на кредитен рейтинг, на чиято база да се мисли за листването на холдинга на борсата. Това обаче ще стане в по-подходящ и по-благоприятен за финансовите пазари момент, отбеляза Тошева.

Положителният резултат от синергията на държавните енергийни компании ще е 70 млн. лв., отбеляза Скварил. Димитров цитира разчетите за икономии от консолидацията, според които разходите на дружествата от мегахолдинга за суровини ще намалеят със 7-13 на сто. Транспортните разходи ще спаднат с 5 до 25 на сто, до 15 процента ще се свият разходите за персонал и 2-7 на сто – за недвижими имоти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. МИ6
    #45

    Ами колко ти струват парното,топлата вода и т.н. "услуги" на месец,за година,за 10 години?За по-малко от половината сума,която си платил за 10 можеш да си оправиш нещата.Постепенно,сега едно,след 2 месеца(например) следващото и така.Както правим всичко останало,след като не сме богаташи.

  2. краси
    #44

    наглоста на комунистите е безкрайна

  3. анализатор
    #43

    Дебело са подплатили "консултантите" офертата си, за да осъществята една напълно безмислена консолидация. Сега едниственото положително нещо е, че всички кражби, далавери и бакии във всичките 5 дружества ще бъдат успешно замазани и заличени. Ето това е целта на занятието.

  4. normalen1
    #42

    A Ovcharov ot vchera ni "pritoplq", che shte ima i povishenie na tsenite.Vsichko e qsno, na Deloit sashto i to otpredi dve godini.

  5. тим
    #41

    всичко в България се движи от ТИМ - руската пета колона.А един от групировката - Симеон Варчев,който за пред простосмъртните се води директор на ДКС - Варна,клеца отзад техническия си директор - Румен Райнов, тъй както Русия клеца България.Работещи в ДКС ИЗПРАТИХА СНИМКОВ МАТЕРИАЛ на кмета на Варна ама той също е човек на ТИМ

  6. chutatel
    #40

    Pri falit na tozi Holding zaradi zadyljenia kym Gasprom, kakwo? Kozlodui i co. stawat sobstwenost na Gasprom li?Echaaaaaaa

  7. МИ6
    #39

    действия дали имат нещо общо с посещението на Станишев при Путин?

  8. adam smit
    #38

    притежава техните акции, но не и активите имтова какво означава?

  9. 1944-2008
    #37

    "Булгаргаз" за 3 часа стана мегахолдинг

  10. ruski gaz
    #36

    nie 4e vi vurneme na selo i 6e si vzememe apartamentite deto vi gi podarihme u grada,nie suzdadohme durjavata borsuci 6e si vzmeme vsi4ko na6e s lihvite

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.