Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България - най-добър приятел на руснаците, американците, европейците...

0 коментара

За всеки, който е пътувал през Европа, няма да бъде изненада факта, че колкото по на изток стигаш, толкова хората стават по приятелски настроени към американците. В дни на напрежение между европейските и американските политици може да бъде успокоително да срещнеш приятелско лице от другата страна на Атлантика.

През миналата седмица българското правителство с ентусиазъм празнува 100 годишнината от дипломатическите отношения със САЩ. Събитията, концентрирани в няколко дни около 19 септември, бяха уважени от висши български политици и от 6 бивши американски посланици в София.

Кулминацията бе концерт, предаван по телевизията, на който бе изпълнена българска и американска музика. Бяха отправени приветствия от президентите Джордж Буш и Георги Първанов.

Да чуеш музиката на Джордж Гершуин, Ленърд Бърнстейн и Глен Милър заедно с българска народна музика е преживяване, което се случва веднъж в живота.

Малката балканска нация, с малко над 8 милиона население, която доскоро бе зад желязната завеса, изведнъж стана обект на изключително внимание от Вашингтон.

Българският премиер и бивш цар Симеон Сакскобургготски твърдо подкрепи САЩ в Ирак. България гласува със САЩ в Съвета за сигурност на ООН и изпрати 500 войници в Ирак.

Страната има също контингент в Афганистан и позволи на САЩ да използват нейните летища на Черно море. Във войната против тероризма заплахата идва от юг и изток и затова главнокомандващият на НАТО ген. Джим Джоунс разглежда възможността за прехвърляне на американски военни бази н Източна и Централна Европа. (Планира се България да се присъедини към НАТО през следващата година).

Всичката тази добра воля обаче е твърде скорошна. България, която доскоро бе добър съюзник на Съветския съюз, бе твърде бавна в своята преориентация след падането на комунизма през 1989 година. Години на социалистическо управление след 1990 година забавиха икономическите и демократичните реформи.

Чувствата към Вашингтон стигнаха доста ниска точка през лятото на 1999 година, когато САЩ случайно удариха България с ракета по време на войната срещу Сърбия. Това стана по време, когато България вече понасяше икономическите негативи от войната.

Друг знак, който показва, че отношенията могат да не бъдат изцяло гладки, е историята с номинирането през миналата седмица на бившия оперативен работник от съветската ера Бриго Аспарухов за специален координатор на Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната.

Този фундаментално погрешен ход от страна на господин Сакскобургготски едва ли би бил подкрепен от Вашингтон.

Верността на България може да се промени. За тази малка нация, която е била доминирана от Отоманската империя няколко столетия и по-късно от Съветския съюз, националното оцеляване е приоритет. Както хората тук казват- "Българите бяха най-добрите приятели на руснаците, а сега са най-добрите приятели на американците".

Имайки предвид големите надежди за пълноправно членство в ЕС през 2007 г., българите могат да станат най-добрите приятели на европейците.

Истината е, че страните от Централна и Източна Европа през последните години се намериха между чука и наковалнята - притиснати от ЕС, към който искат да се присъединят по икономически причини, и САЩ, от които се надяват на подкрепа за члленство в НАТО.

Войната в Ирак се оказа особено важен тест за тяхната лоялност. През февруари 10 държави подписаха писмо в подкрепа на американската позиция. Заради това те получиха остра критика от френският президент Жак Ширак, от която те дълбоко се възмутиха.

Как да останем в добри отношения едновременно с Вашингтон и Брюксел може да бъде голямо предизвикателство и дипломатическо ходене по опънато въже, казва директорът на българският Институт за регионални и международни изследвания Огнян Минчев. "Изцеляването на трансатлантическото разцепление е въпрос на оцеляване за нас".

Трябва обаче да се припомни, че ние сега сме от същата страна на международните отношения и САЩ, и България могат да извлекат взаимни ползи от своите отношения.

"Главното е, че споделените цивилизационни ценности и цели, които ще направят нашите отношения добри и предвидими. Ние живеехме в абсолютно различен свят, но това се промени преди 14 години", казва бившият президент Петър Стоянов.

Това е един обещаващ поглед върху новият път на България.

Заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.