Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България 2001 - диктатурата на синдиката

0 коментара

Двата най-големи - може би, синдикати в България, вчера разиграха като по учебник правителството. Вмъкването на "може би" се налага, тъй като в страната и досега не е извършено преброяване, което да покаже колко от работещите действително са синдикални членове и в кои централи членуват.

След като успяха да спечелят абсурдния за здравата логика съдебен казус - профсъюзи атакуват енергийни цени, окрилените от успеха си КНСБ и КТ "Подкрепа" решиха да се изгаврят докрай с кабинета.

Принудено от съдебното решение, правителството свика извънредно заседание на тристранния съвет, за да представи аргументите си за необходимостта да се повишат цените на парното и на тока за населението. До председателя на тристранния съвет - вицепремиера и социален министър Лидия Шулева, се нареди почти цялото ръководство на енергийната агенция. Но дискусия с аргументи "за" и "против" така и не се състоя. Синдикатите отново извадиха процедурата като оръжие и поискаха казусът да бъде обсъден първо в подкомисията по доходи и жизнено равнище и след това да влезе на заседание на тристранката. За нас задължителното по Кодекса по труда съгласуване на цените не се е провело, казаха Тренчев и Христов. Шулева отговори, че има мандат да проведе само едно извънредно заседание и че при тази процедура не се налага предварително обсъждане в комисията по доходите.

И казусът с енергийните цени отново влезе в омагьосания кръг.

Няма спор, че чисто процедурно правителството само си е виновно за първото щракване на капана, довършено с решението на Върховният административен съд да отмени поскъпването на тока и парното от 1 октомври. Според чл.3, ал.2 от Кодекса на труда, предложен от правителството на Костов и приет от предишния парламент тази пролет, консултациите по въпросите на жизненото равнище са задължителни. В отговор на логичната позиция на Шулева, че не цените, а доходите са елементът от жизненото равнище, който подлежи на консултации с профсъюзите, от КНСБ и КТ "Подкрепа" изровиха старо споразумение от 1998 година. В него тогавашният комитет по енергетика и синдикатите са съгласували стъпките за постъпването на енергоцените през целия 3-годишен период на действие на споразумението с МВФ. С решението си ВАС на практика потвърди този прецедент, а за социалното министерство и енергийната агенция остана срама, че техните експерти и служители не са си свършили работата и не са предупредили навреме за последствията.

Остава рискът отново процедурата, но този път от гледна точка на механизмите в тристранния съвет, да изиграе поредната лоша шега на управляващите. Топката е в тяхното поле. Те могат да приемат новото старо решение за поскъпването на тока и парното и да се опитат да докажат пред съда, че съгласувателна процедура все пак е имало. При този вариант, обаче, синдикатите вероятно отново ще обжалват решението. Другият вариант е правителството да отстъпи и да изиграе по гайдата на Тренчев и Желязков цялата процедура по съгласуване на едно чисто икономическо управленско решение.

Истинският проблем не е в процедурата, а в напъните на синдикатите да влияят върху управленските решения за икономиката на страната. С помощта на бившия социален министър Иван Нейков част от тези напъни успешно се претвориха в Кодекса по труда, приет през пролетта. Още тогава работодателите изпищяха, че кодексът налага диктатура на пролетариата чрез синдиката. Но увлечени в предизборната тръпка да спечелят бъдещи избиратели, бившите управляващи от наричащото се дясно ОДС, не обърнаха никакво внимание на вопъла. А по липсата на реакция на работодателските организации в тогавашния и сегашния тристранен съвет - БТПП и БСК, стана ясно, че те с право биват възприемани като казионни.

Бившият бизнесмен Лидия Шулева безспорно няма опита на предшественика си, бившият синдикалист Иван Нейков, да маневрира на полето на профсъюзните уловки. Драмата в сегашния диалог е, че докато Шулева изхожда от нормалната икономическа логика, от самото си създаване синдикатите са я заменили с популизма. Който вече достигна впечатляващи размери със заканите на КНСБ да атакуват данъчни и приватизационни закони.

Ясно е, че след като разходите за производството на електроенергията за бита все още са по-високи от продажната цена, тя ще се вдига до момента, в който поне двете величини не се изравнят. Същото ще става и при топлофикациите. А и при бъдещото либерализиране на енергийния пазар едва ли ще се появи инвеститор, който да приеме условието да работи на загуба.

В една нормална държава, в тази ситуация на масата на преговорите между правителство и синдикати ще се поставят възможните механизми за повишаване на доходите и за защита на социално слабите слоеве от населението. В България става точно обратното - драмата се заплита около самото икономическо решение. Свикнали да водят играта на терена на държавните предприятия, при все по-намаляващият обем на държавност в икономиката, синдикатите се опитват да прехвърлят топката на терена на държавното управление като такова. Предишното дясно управление им позволи да го правят, въпросът е как ще реагира сегашното.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.