С красиви думи за силата на образованието и културата като основа за успешен живот и преуспяваща държава, за градивното използване на словото и за нуждата от грижи за възраждане на българския дух бяха засипани българите от политици от различен ранг в петък - 24 май, когато страната ни отбелязва Деня на българската просвета и култура и славянската писменост.
Вярата си в това, че модерната и просперираща държава се гради и развива, уповавайки се на науката, образованието, изкуството и културата, изрази президентът Росен Плевнелиев на традиционното честване на празника пред Националната библиотека “Св. Кирил и Методий“ в София. Това са основите, върху които българското общество трябва да гради успешното си бъдеще, каза държавният глава пред събралото се множество, което положи венци и цветя пред паметника на двамата братя, измислили славянската азбука
По думите на Плевнелиев този ден се превръща в най-истинския, в най-българския празник, символ на националното обединение на българите около духовността, знанието, културата. “Делото на братята Кирил и Методий е залегнало в процеса на изграждане на държавата ни, на формиране на българската нация. То остава завинаги вплетено в превратната история на България и ни помага във времена на изпитания да се обръщаме към езика и към културата, да търсим упование в силата на знанието, в силата на вярата“, посочи държавният глава.
“Вярвам, че и днес това са основите, върху които градим просперитета и успешното си бъдеще. На всички съвременни будители искам да кажа, че не са сами в своята кауза. Като държавен глава вярвам, че една модерна, успяваща и просперираща държава се гради и развива уповавайки се на науката, на образованието, на изкуството и на културата и за да можем днес и в бъдеще с още по-голяма гордост да пеем "Върви, народе възродени" ни е нужно обединение около каузата за духовното и културно съхранение и израстване на България“, каза още Росен Плевнелиев.
Той изрази благодарност към учителите - “онези, които полагат ежедневни грижи, за да се учат децата не само на четмо и писмо, но с отдаденост и себеотрицание да изграждат личности – можещи, знаещи, отговорни млади българи за бъдеща България".
“Щастливи сме, че имаме един празник, който не е свързан с кръв, предателства и драма, с каквито е пълна човешката история. На днешния ден празнуваме всекидневното чудо на езика. Най-трайното нещо по нашите земи ще се окажат буквите. Честит език, честита азбука, честито чудо!“, каза в своя поздрав писателят Георги Господинов. Той се обърна към родителите с думите, че "най-хубавото, което можем да направим, е да предадем на децата си чудото на четенето".
Кметът на София Йорданска Фандъкова заяви, че “всеки лев, инвестиран в образование и култура, дава най-ценните плодове“. “Да вървим напред не с грубия брътвеж, а със знание, както казва Вазов. Това гарантира перспективата за развитието на нацията", призова Фандъкова. Тя се обърна и към присъстващите народни представители да не забравят, "че силата на словото е огромна“. “Нека я използваме градивно, за популяризиране на ценности", посъветва ги тя.
Преди тържеството, пред Националната библиотека патриарх Неофит отслужи благодарствен молебен в патриаршеската катедрала “Св. Александър Невски”.
Главата на Българската православна църква се помоли за това хората да живеят в мир, радост и всяко благополучие. “Велико чудо бе и оцеляването на нашия български народ по неравния му исторически друм. Слава вам родни светци и славянски учители да пребъде делото на просвещението във вярата и благочестието до века”, каза той.
След това патриархът честити празника и пожела отличен успех на тези, които се учат на знание и благочестие, и тези, които се трудят за тях. “Учащи и учащи се, за много и много години”, благослови Неофит.
Шествието до националната библиотека тръгна от Националния археологически музей, където е и Президентството, и събралите се хора бяха поведени от гвардейския духов оркестър и ученици от Духовната семинария
В празничното шествие се включиха и депутати, представители на ръководството на Столичната община, дипломати, ректори, учени, както ученици с български знамена и знамената на своите училища. Председателят на Народното събрание Михаил Миков поздрави всички, които се занимават образование, наука и култура, и заяви, че “не е достатъчно само да им дадем цветя и да им честитим, необходима е нашата всекидневна грижа за възраждане на духа на България”.
В Пловдив също хиляди се включиха в шествието по случай Деня на българската просвета, което по традиция беше предвождано от иконата на светите братя Кирил и Методий. Тя бе изнесена от хуманитарната гимназия, наречена на тяхно име, а преди събралите се да потеглят под звуците на химна "Върви, народе възродени!", бяха поздравени от пловдивския митрополит Николай.
Пороят в Североизточна България обаче помрачиха тържествата във Варна и в Добрич, където уличните шествия, тържества и поднасяне на цветя не успяха да се проведат. Възрастните хора обаче видяха добра поличба в изсипалия се дъжд в региона, където е най-развито зърнопроизводството в страната.
Във всички големи градове и по-малки населени места имаше различни прояви на раздаване на литературни и културни награди за най-изявените местни творци, шествия и други тържества, в които се включиха не само учители и ученици.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
153 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
бpaвo бe. ycпяли cтe нa нaвpeтe мoшeтaтa и дpyгитe пpoвoкaтopи в кyчeшкия и виж ceгa кaк cи кpoтyвaт
другара Тодар Живков до 149 Зa пишкитe нa „тe бългapитe” мoжe би дpyги ca пиcaли, нo Вoлтep зa пишкитe нищo нe кaзвa. Eтo, пpoчeти пaк тeкcтa мy и гo зaпoмни дoбpe. Мнoгo e пoyчитeлeн: Франсоа Волтер: „Във Фландрия през 17-ти век, най-обичайният израз за един красив и висок момък или просто добър мъж беше "un bon bulgar" („баш българин”)… Когато Луи XIV отишъл да покори Фландрия, фламандците, като го видели, казали: “Нашият губернатор не може да се сравнява с този хубав българин.” *** Анонимен 19:35 | 26.05.2013 A инaчe e яcнo, тe бългapитe ca нaй-кpacиви, нaй-yмни, нaй-вeлики и c нa-гoлeми пишки. Caмo дeтo никoй пo cвeтa нe гo знae. 149
Корекция
1968 г., а не 1958.
Ж. Желев първо разпространил книгата си в НРБ на "самиздат"
с помощта на съмишленици.
Предложил я в официално издателство. Мълчание.
Предложил я в друго официално издателство - военно.
Там поне били искрени... да му се изсмеят в лицето.
Преди по време на "Пражката пролет" през 1968
от Прага някакво издателство аха-аха да я отпечата.
Желев пристига в Прага едновременно или почти с посещение на Тодор Живков.
Пристигнал обаче и т.н. Варшавски договор, танкове на СССР …
и "съратници".
Край на "Пражка пролет" 1968 в тоталитарния соцлагер...
до 1989.
150
"Тоталитаризмът",
"Фашизмът",
"Тоталитарните Близнаци" Сталин и Хитлер,
относно тоталитарни социализми,
изд. 1968, 1981, 1991, 2012,
от д-р Желю Желев, Първи демократично избран президент на Република България.
Евро Euro
Да, получи се стойностна дискусия, факт.
Човек може да научи много от богатата историческа и културна информация дискутирана на форума, стига да желае.
Ако някое магаре е измъчвано от комплекси и лъже на инат,
случаят му е от съвсем различно естество.
Апропо, на български език, ползвайки кирилица или латиница
(без значение) има точна дума за това, което се опитвате да изразите:
Мнозинство.
Болшинство, на кирилица и на латиница, се възприема като русизъм,
осквернен и изопачен след безбожния …
марксистки преврат от 1917 година -- 1000 години след обявяване на автономност/автокефалност на
Христовата Българска Православна Църква при Симеон Велики,
Цар на Българи и Ромеи.
След 1917 г. думата Bolshevism станала синоним на безбожен терористичен Marxism,
начело с изтъкнати неразумни юроди като Илич "Ленин" и Джушвили "Сталин",
терористи, спонсори на тероризъм и разпалвачи на войни, включително Втората световна.
още инфо
"Тоталитаризмът",
"Фашизмът",
"Тоталитарните Близнаци" Сталин и Хитлер,
относно тоталитарни социализми,
изд. 1958, 1981, 1991, 2012,
от д-р Желю Желев, Първи демократично избран президент на Република България.
The Timetables of History, by Brenard Grun
www.sluntse.com
Вечните книги
Християнска етика
147
уважаеми съфорумци,
мисля че се получи стойностна дискусия.
За първи път срещам такова разбиране на болшинството, че Кирил и Методий са византийци и са работили за Византия...
до 143: Явно много ги разбирате тия неща, обаче не съм чул например някой да нарича президента Буш - Георги Храстов. Има хиляди други примери - просто имената не подлежат на превод. А иначе е ясно, те българите са най-красиви, най-умни, най-велики и с на-големи пишки. Само дето никой по света не го знае.
дo нeyвaжaeмия cъфopyмeц 147 Мoшe, нe cмe ce дoгoвopили пpeдcтaвитeл нa Cинeндpиoнa дa oбoбщaвa кaквo билo paзбиpaнeтo нa мнoзинcтвoтo бългapи. Тaкoвa нaxaлcтвo мoжe дa cи пoзвoли caмo Чичo Фичo oт Ню Йopк и тo caмo oт имeтo нa „бoлшинcтвoтo”, a нe нa мнoзинcтвoтo. good luck, chicho ficho!
уважаеми съфорумци,
мисля че се получи стойностна дискусия.
За първи път срещам такова разбиране на болшинството, че Кирил и Методий са византийци и са работили за Византия по поръчка ма Михаил трети, император на Византия. Това обаче по никакъв начин не опорочава приноса им за България и за всецялото славянство, дори напротив - показва че и ние сме духовни наследници на Източната Римска Империя, а не само "гърците" (кво ли общо имат те с елините?.
Има и друг извод. Животът на българите по времето …
на Борис е бил много тежък. Византия е държала топлите страни на юг и не е пускала натам. В България климатът е бил суров, почвата - неплодородна, животът - мизерен. Затова сигурно културата е била много по-маловажна от проблема за оцеляването. Така че да не виним българите от онова време.
И третият извод е, че има много да настигаме - с държава основана през 1879, без книжнина, със слаба интелигенция, за земеделие и промишленост нека не говорим - има много много да работим и да се развиваме.
Сполука!
Лъсно политиката на Костов дето нищя да признае че нашити двойни освободители напрайха и буквити
дo 139 Мoшe, нe cи пpaв. Xopaтa ca ce пoтpyдили дa oцeнят дeйнocттa нa Киpил и Мeтoдий в eдин пo-шиpoк кoнтeкcт нa eпoxaтa oт пpeдишнитe и cлeдвaщитe вeкoвe. Тoвa в твoитe „eнциклoпeдии” гo нямa или e пpeдaдeнo извpaтeнo. A ти кaквo нaпpaви. Пoчeca ce пo гъзo и пpъднa. Нe мoжe тaкa. Тpябвa и мaлкo мoзъчнo ycилиe.
Браво, коментар 141. Хареса ми :)