Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България да засили позициите си в руските енергопроекти

24 коментара
България да засили позициите си в руските енергопроекти

България да засили позицията си в преговорите с Русия по енергийните инфраструктурни проекти, минаващи през територията ѝ, препоръча заместник държавният секретар по европейските и евроазиатските въпроси на САЩ Матю Брайза. В петък той взе участие в дискусия за енергийната сигурност на доставките и тяхната диверсификация, организирана в София от Центъра за изследване на демокрацията.

Брайза посочи, че България и Европа имат спешна нужда от диверсификационните проекти Бургас-Александруполис и "Южен поток" и те трябва да се ускорят, но изрази съмнението си, че Русия разполага със суровина, която да осигури запълняемост на тези тръби.

Той постави под въпрос и осигуряването на доставките за "Набуко" на този етап, но изрази надежда, че в скоро време ще бъде подписано споразумение за гарантиране на обеми за тръбата от Азербайджан и Туркменистан. Двата документа са важни, защото в случай, че Азербайджан не може да осигури доставките, въпреки данните, че разполага с нужния експортен капацитет, да може в тръбата да се включи Туркменистан. 

За "Набуко" може да се осигурят количества и от Иран, Ирак, както и от Египет през строящия се газопровод от Сирия до Турция, каза Брайза.

По неговите думи силно дискутираният в последния месец руско-италиански проект "Южен поток", който ще минава и през България, може да е много успешен, но може и да не се реализира. "Никой не знае колко ще струва "Южен поток", спрягат се суми около 30 млрд. долара, но може и вероятно ще е повече, а цената на тази инвестиция трябва да бъде изплатена от потребителя", коментира заместник държавният секретар на САЩ. "Не е ясно и откъде ще дойде суровината, може да е от Сибир или пак да е от Централна Азия",  допълни той.

Според него, въпреки многото находища на петрол и газ, с които разполага, Русия не успява да усвои техните ресурси в близките няколко години и трябва да вложи сериозни инвестиции в развитието на вътрешната си мрежа, за да може да осигури капацитета на всички планирани тръбопроводи до Европа, минаващи през различни маршрути. Сред тях са и "Северен поток" през Балтийско море до Германия и "Син поток-2", следващ трасето на едноименния газопровод по дъното на Черно море.

"В момента Русия осигурява действащите газопроводи до европейските страни със суровина от Централна Азия, която купува на цена от 100-150 долара за 1000 куб. м, а я продава на почти тройно по-високи цени", каза Брайза. Според него проблемът от драстичните разлики в цените произлиза от това, че липсва прозрачност за тяхното разпределение и не е ясно къде отиват сумите. Той изрази становище, че азиатските и европейските цени на природния газ трябва да бъдат сближени, за да не може разликите да се използват като политически лост за влияние.

Ние не сме против "Газпром", но това е компания, чиито действия не са продиктувани от пазарната логика, а от законите на руската Дума, заяви Брайза. Той допълни, че САЩ са за изработването на пазарни правила в енергетиката. Поставен в конкурентни условия, руският концерн ще има много по-силни позиции и ще се разглежда като сигурен доставчик, каза още американският представител.

По-късно през деня той се срещна и с министър-председателят Сергей Станишев, пред когото изразил подкрепата на Вашингтон за енергийната общност в Югоизточна Европа, защото се гарантират стратегическите интереси на съюзниците на САЩ в района.

Двамата са обсъдили енергийните инфраструктури проекти, касаещи България, като българският премиер е посочил, че при неотдавнашното си посещение в Кавказкия регион е поставил въпроса за участието на Азербайджан в "Набуко" чрез доставки от находището Шахдениз, съобщи правителствената пресслужба. Станишев обяснил, че  азербайджанския си колега Артур Раси-Заде се договорили газовите дружества на двете държави "Булгаргаз" и "Сокар" да обсъдят въпросите на експертно ниво през следващите месеци.

Във връзка с "Южен поток" Брайза е изтъкнал пред Станишев, че  американската страна подкрепя превръщането на България в регионален и европейски транзитен и разпределителен център на газ и петрол, но е необходимо задълбочено да се анализират всички геополитически, пазарни и юридически аспекти на газовите проекти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. sss
    #25

    България няма нужда от тази тръба.

  2. Мнение
    #24

    Сега костовиките ще си пореват на воля.Нека си пореват, ще им олекне...А в България ще се строят и АЕЦ, и нефтопроводи. Въпреки напъните на Костов и секта да пречат.

  3. Иван
    #23

    ченгетата са винаги на пост

  4. стронций
    #22

    Брей мног0о лош тоя Костов, се него сънувате. ай здраво ви е бръкнал някъде отзад, толкова време му гнявите пиш....а.

  5. стронций
    #21

    Бг няма нужда, но комунчовците мрат за нея.

  6. СБС
    #20

    когато се издъни някой танкер с петрол край Бургас и работата се оплеска и с екологията и с туризма и с прехраната на българите край морето. Ама тия работи "мнение" не се вълнуват - важно за рубладжиите е да върви руската далавера! Пък българите, кучета ги яли...

  7. стронций
    #19

    Погледнете какво направиха Комунчовците от страната на Чайковски, Рахманинов,Достоевски и хиляди блестящи умове - избиха ги или прогониха в иностранката. А сега - Путин!

  8. Eвро
    #18

    а Русия ТРОЙНО.Затова трябва да й се помага като на трудно и бавно развиващ се, и да не й се правят какви да е отстъпки. Осторожно, както би казал въпросният развиващ се.

  9. chitatel na mneniq
    #17

    неандерталец

  10. Naum
    #16

    da se izgradi ecofond za pochistva pri avarii.Vsichki koito pecheliat ot petrolnia bussines da plashtat eco taksa.Avarii shte stavat rano ili kasno.Ecofondat shte plashta za shteti i pochistvane.Takiva fondove veche sa fakt v po razvitite strani.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.