Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"България държи ЕС за заложник". Засилва се натискът да пуснем Скопие към ЕС

Премиерът Заев остава умерен, но ВМРО-ДПМНЕ не спира провокациите - "българите са продукт на царска Русия"

30 коментара

Европейският натиск срещу България да вдигне блокадата по пътя на Северна Македония към Европейския съюз се засилва, но засега София отказва да обсъжда промяна на позицията си.

Премиерът Зоран Заев съобщи, че португалското председателствo разработва цяла стратегия, която ще представи на София и Скопие, за да се търси пробив в кризата, но не уточни какви са нейните измерения.

Заев непрекъснато провежда срещи с европейските лидери и продължава дипломатическата си активност сред страните членки, като твърди, че всички останали в ЕС са на страната на Скопие. В същото време повтаря, че няма да отстъпи от "червените линии", което дефакто е отказ от каквито ѝ да са отстъпки към България. Освен това предупреждава, че отказът на ЕС да започне преговори със Северна Македония и Албания, отваря пространство за влияние на трети страни.

Очаква се в петък еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи и португалският министър на външните работи Аугущу Сантуш Силва, чиято страна председателства ЕС, да посетят България и Република Северна Македония.

"Официалното начало на преговори с Албания и Северна Македония е ключов приоритет за ЕС и първата междуправителствена конференция с двете страни трябва да се организира възможно най-бързо след приемането на преговорните рамки от Съвета на ЕС“, заявиха от Европейската комисия.

Германският посланик в Скопие Анке Холщайн от своя страна за пореден път излезе с призив за придвижване на процеса.

"26 страни членки са държани като заложници на някакви дребни национални интереси на една страна, която нанася вреда на целия Европейски съюз и унищожава доверието на Западните Балкани в него", каза Холщайн, цитирана от "Независисен весник".

Тя потвърди, че португалското председателство в момента работи усилено за постигане на консенсус по преговорната рамка за Република Северна Македония, и изрази съжаление, че Германия не е успяла да постигне този консенсус по време на своето председателство в ЕС.

Според германския посланик поставянето на допълнителни условия за преговори ще отвори възможност за нови двустранни спорове в бъдеще и може да блокира целия процес с години или десетилетия.

Заради решението си България се скара и с Хърватия, чийто президент остро критикува София за поведението ѝ към Северна Македония. Словения, която поема председателството на ЕС през втората половина на годината, също смята започването на преговори със Северна Македония за основен приоритет.

В края на миналата година България единствена в ЕС отказа да одобри преговорната рамка на Северна Македония.

Заев остава умерен

Македонският премиер Заев каза в интервю за "Слободен печат", че Брюксел е наясно с червените линии на Скопие и РСМ няма да отстъпи от тях.

"Гражданите трябва да видят реалността - България има служебно правителство, но това не означава, че не трябва да правим всичко, за да намерим решение. Мисля, че е добре и за българската страна да намери решение. На урните гражданите им казаха, че политиките, които предизвикват враждебност, блокади и спирачки, не се приветстват и подкрепят. Всъщност, президентът Радев, който често говори за европеизация, европейски маниери и т.н., мисля, че трябва да се оттегли от подобни стъпки. Не искам да повишавам нереалистично очакванията и след това отново да бъда разбит, но тази година трябва да направим пробив. Не говорим за следваща стъпка, а за половин стъпка - първата междуправителствена конференция", каза Заев, цитиран от "Фокус".

ВМРО-ДПМНЕ с нов залп срешу България

На този фон мидерът на опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски призова властите в Скопие едностранно да анулират Договора за приятелство и добросъседство с България.

"От информацията, която получаваме, стигаме до заключението, че това не е договор за добросъседство, а пречка за интеграцията на Македония в Европейския съюз /ЕС/. На нас не ни остава нищо друго, освен да напуснем едностранно този договор и да поискаме международна помощ. Да седнем заедно и да изготвим нов договор с България, но с гаранции. Вярвам, че в България ще дойдат нови политически сили, които ще имат интерес да видят Македония интегрирана в ЕС", казва Мицкоски в интервю за седмичника "Фокус".

Според Мицкоски "днес Македония е изправена пред невъзможна мисия".

"Историята е условие за членството ни в ЕС. В 21 век трябва да търсим решения за 19 век. Това нещо не е нормално. Но, това е заслугата на този бързащ политик /Зоран Заев, бел.ред./", казва още лидерът на опозицията, който очаква "цялостна дипломатическа офанзива от страна на ЕС срещу България, защото ако те се фокусират върху македонските политици няма да има успех".

Той обеща мощна съпротива в парламента срещу "всякаква промяна на учебниците".

"Не може историята в 21 век да бъде пречка за бъдещето ни", казва още Мицкоски.

Според него "българите са продукт от два международни договора: Санстефанския и Берлинския".

"Източният ни съсед е формиран като руско княжество с една-единствена цел - тогавашна Царска Русия да се добере до топлите води".

"За разлика от тях нашият народ сам се е преборил за държава. Дали това са били илинденците, или тези преди тях, или пък са били онези след тях - партизаните, за да се достигне до независима държава", казва Мицкоски и добавя, че в "Албания само чиновниците от българското посолство били българи в тази държава".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. NervnaKletka
    #30

    https://www.youtube.com/watch?v=NKHZRzGKLMI Гледайте и се веселете. Даже руските блогери не могат да издържат на тая смехория, наречена РСМ. Явно на ЕС си им харесва кича в Скопие. Скоро във всички европейски столици. :)))))

  2. Zlatan
    #29

    Получава се това, коеуто го знаем от нашата история. Европа за пореден път ни удря и то много силно. Разбира се под ръководството на САЩ. Така беше в Берлин, когато се създаде Македонския въпрос и българите запяха " Европо блуднице Вавилонска, трижди да си проклета и триклета". Великите български демократия я забраниха. Така ни смачкаха в Ньой. В Париж ни помогна Сталин, иначе границата с Гърция щеше да бъде на 30 км. южно от Пловдив и 60 км. южно от София плюс 1 млрд.долара репарации. Линията Харманли - Царево на Турция, а Югославия до Радомир. Посланничката на съюзника ни в две световни войни Германия, от Скопие направи най-антибългарското възможно изказване и Заев потрива ръце.

  3. Горскио
    #28

    Все пак Заев е пилотен проект на световните господари за управление на малките зависими държави с уязвими и лесни за унищожаване нации. Проектът за балкански наркоцентър също е в ход, все пак нациите най-лесно се унищожават чрез унищожаване и маргинализиране на младите им поколения... Евентуален провал на Заев е крайно нежелателен за кукловодите тъй като това би означавало и провал на пилотния проект. България да се готви за яко натискане.

  4. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #27
  5. vasil petrov
    #26
    Отговор на коментар #24

    Сещам се за един начин да влезнат през задния вход. Ще изчакат Албания да влезне в ЕС и след това шиптърите ще им влезнат изотзад (искам да кажа , че ще ги погълнат ) и така ще се окажат в ЕС. Вярно, ще бъдат мацинство в голяма Албания , но ще в крайна сметка ще бъдат в бленувания ЕС ... хахаха

  6. Вели
    #25

    ИЗГОНЕТЕ ГЕРМАНСКИЯТ ПОСЛАНИК ОТ БЪЛГАРИЯ!!!!

  7. преспав
    #24

    Абе тези "македонци" много на сериозно са се взели. Щели да скъсат Договора. Да го направят - той и без това не е добър за България. В Европа не може да се влиза през Задния двор - само Александър Македонски е позволявал да му се влиза през Задния двор - дали е бил "македонец" !

  8. vasil petrov
    #23

    Радев да капитулира точно преди прзидентските избори, защото това е което се предлага... хаха

  9. vasil petrov
    #22

    След поддаване на подобен 'натиск' ще последва натиск за признаване на национално малцинство включително и турско , натиск за други официални езици , културни и след това политически автономии и накрая тотален разпад на нация и държава. Това НЕ трябва да се допуска. Иначе 'натиск' има и върху Сърбия да признае Косово, но нещо не се получава и като гледам няма и тенеденция да се случи...

  10. vasil petrov
    #21

    Какво означава 'Натиск'!?!? Санкции ли ще ни въведат или какво. Истинският натиск се осъществява с икономически санкции, което е нелепо в този случай. Останалото са добри пожелания. Подобен "натиск" имаше върху Гърция в продължение на 15 и повече години и в крайна сметка какво стана? Нищо! Гърците си постигнаха целите на 90%. Така , че нека да не преовеличаваме значението на 'натиск' в конкрентия случай.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.