Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България държи на географски баланс в новата дипломатическа служба на ЕС

4 коментара
България обяви, че ще настоява за постигането на географски баланс на представителството в новата Европейска служба за външна дейност на Европейския съюз.

"С разбирането и признаването на необходимостта от излъчване на най-доброто, което страните от ЕС могат да предложат за попълване щата на службата, смятаме, че е необходимо да постигнем географски баланс на представителството", заяви говорителят на външно министерство Весела Чернева във вторник.

Изграждането на службата на подчинение на върховния представител по външна политика Катрин Аштън е заложено в Лисабонския договор. Предстоящото ѝ формиране доведе до обтягането на отношенията в ЕС предвид контрола на европейската външна политика.

Европейските медии цитиран дипломати, според които "се води ужасна война между Франция, Германия и Великобритания за най-добрите дипломатически постове както в посолствата на ЕС в чужбина, така и в Брюксел". Според някои информации Германия и Франция са силно обезпокоени от силното британско влияние. Новите страни членки пък са притеснени за евентуалното си представителство в службата.

Евродепутати вече се обявиха срещу липсата на планирана възможност за бюджетен контрол на бъдещата служба. Заговори се и за междуинституционална битка. Преди пет дни Швеция и Великобритания призоваха Аштън да гарантира, че постовете в новата служба ще бъдат разпределени поравно и че европейските страни няма да бъдат ощетени в тази насока в полза на чиновници от ЕК.

"Българската позиция по въпроса е, че подкрепяме усилията на върховния представител за външната политика на ЕС Катрин Аштън за създаване на ефективна и устойчива дипломатическа служба на ЕС", заяви Весела Чернева.

Тя отбеляза обаче, че новите страни в Общността са сравнително по-малко представени в европейските институции, а България и Румъния пък са с още по-слабо представителство в институциите, които ще излъчват дипломати в новата служба.

Преди ден изграждането на дипломатическата служба е била обсъдена на среща между българския еврокомисар Кристалина Георгиева и българските евродепутати, като Георгиева се е ангажирала да подкрепя българската позиция.

Новата дипломатическа служба на ЕС ще бъде в състав от около 6000 души от секретариата на Съвета на ЕС, Европейската комисия и страните членки. Бюджетът за външна политика на ЕС в периода 2007-2013 година е на стойност 45 млрд. евро, като в него влиза и мрежа от 130 европейски представителства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Честен социалист
    #5

    Всички постове се разпределяха честно, почтено и справедливо по указания на Секретариата на ЦК на КПСС.

  2. К. Андреев
    #3

    Важно е във всяко дипломатическо представителство на ЕС да имаме проверени наши хора, горди от принадлежността си към службите за сигурност, верни на партийните идеали.

  3. 45 млрд евро
    #2

    45 млрд евро - нещо грешка става явно - ако това беше сумата щеше да се отвори нова световна война за нея

  4. stefan, us
    #1

    има стаж - в Казахстан

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.