Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България търси помощ от НАТО за охраната на въздушното пространство

Правителството стартира проекта за нови изтребители: приема всякакви оферти

28 коментара
Изтребител МиГ 29.

Правителството ще търси други страни членки на НАТО, които да се заемат с охраната на българското въздушно пространство. До този временен изход от кризисната ситуация се стигна заради плачевното състояние на българската военна авиация, липсата на средства за бързо закупуване на нов тип бойни самолети и невъзможността да се намери приемлив вариант за поддържане от Русия на наличните машини МиГ 29, научи Меdiapool oт източници в Министерството на отбраната (МО).

Очаква се кабинетът да разгледа на закрито заседание в сряда предложение на министрите на отбраната и на външните работи Николай Ненчев и Даниел Митов. То предвижда двамата да получат мандат да преговарят за закупуването на нови изтребители и да подготвят конкретен проект за най-скъпия договор от модернизацията на армията, но едновременно с това да осигурят и вариант, при който партньорска страна от НАТО да поеме охраната на въздушното ни пространство.

Като се има предвид, че България може да разчита на изтребителите МиГ 29 до средата на следващата година, а дотогава страната няма техническа възможност да приеме на въоръжение нови машини, при всички случаи ще се наложи охраната да бъде поета от сили на други държави. Според източници от МО вратата за преговори с руснаците вече е напълно затворена. Ненчев обяви по-рано, че има възможност и Полша да ремонтира български изтребители МиГ 29, но според експерти това е малко вероятно.

Гърция е най-добрата опция за съвместна охрана

Политическото ръководство на МО вече е взело решение да не се водят преговори с Турция заради негативите, които традиционно носят в България. Към момента за най-добра се смята опцията да бъде привлечена Гърция, но ще се отправят запитвания и към други страни членки.

На първо време България ще иска съвместна охрана на въздушното си пространство.

Цената за тази услуга засега не е ясна, тъй като зависи от много фактори, като например продължителността на договора.

Ако МО не намери страна членка, която да се ангажира с охраната, НАТО трябва да определи кой да ѝ пази въздушното пространство. Балтийските страни от години разчитат на НАТО за охраната на въздушното им пространство.

МО ще търси държава с евтини изтребители втора ръка

В сряда се очаква правителството да одобри и започването на процедура за закупуването на нов тип многоцелеви изтребители, но няма да заложи конкретни параметри за евентуална сделка. Идеята е военното министерство да събере наличните оферти, след което да изготви конкретен проект и отново да го внесе за одобрение в правителството.

По време на първия кабинет "Борисов" България бе близо до сделка с Португалия за стари F 16, но в крайна сметка не успя да сключи договор и от това се възползваха румънците.

Сега МО отново сондира кои страни могат да предложат добра оферта за изтребители втора ръка, като според експерти Португалия все още остава в играта. Отново ще се търси и Гърция, която разполага с различни варианти.

На масата е и опцията САЩ да ни предоставят безплатно изтребители F 16, но България ще трябва сама да ги модернизира, да закупи въоръжение за тях и наземни системи.

Отделно има възможност и за закупуването на нови изтребители, но България трудно би могла да си позволи нещо повече от шведските "Грипен" заради непосилните цени.

Проектът със сигурност ще се проточи във времето, тъй като дори след подписването на договора трябва да мине известен период, в отделни случаи до няколко години, в които да бъде приет на въоръжение новият изтребител.

Проектът вероятно ще излезе над 1 млрд. лева в зависимост от броя изтребители, които ще бъдат закупени, но ще бъдат изплащани разсрочено.

Премиерът Бойко Борисов на няколко пъти даде да се разбере, че не е склонен да стартира най-скъпия проект в модернизацията на армията и не е ясно как точно ще бъде финансиран. В същото време

Консултативният съвет по националната сигурност (КСНС) към президента постигна съгласие да се увеличат средствата за отбрана поетапно, нараствайки почти двойно през 2020 година – от малко над 1% от БВП в момента до 2%.

Руските МиГ 29 излизат от играта

България в момента разчита само на руските изтребители МиГ 29, които са с два двигателя и на всеки всеки 350 часа трябва да бъдат пращани за преглед или ремонт в Русия. Политическото ръководство на МО в лицето на Николай Ненчев обаче не стигна до съгласие за нов договор с руснаците.

В търсене на варианти Военновъздушните сили обявиха готовност България сама да удължи летателния ресурс на двигателите на изтребителите МиГ 29. По този начин няма да се подписва договор с руснаците, но отговорността за сигурността на полетите преминава изцяло на българска страна.

Според източници от МО обаче този вариант към момента е отхвърлен и едва ли ще се стигне до реализирането му. Според Ненчев обаче има вариант и Полша да ремонтира български изтребители, но това е доста спорно, тъй като руснаците вече заявиха, че Полша няма лиценз за това.

Кризисната ситуация с българската военна авиация е предизвестена, тъй като през годините непрекъснато възникваха проблеми с руската държавна корпорация РСК "МиГ" и досега така и не са решени. Настоящият момент едва ли е най-благоприятен за преговори, като се има предвид открито провокативната и враждебна реторика на Кремъл спрямо България в контекста на конфликта между Русия и западните държави заради кризата в Украйна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. so what_deactivated_1521205049
    #28

    Вчера дошъл във форума и вече раздава оценки кой кой е.Което говори,че е по-отдавна и че винаги е бил тук.ЕЛЕМЕНТАРНИЦИ! Сами се разкриват!И още им плащат?!То какво ли да очакваш от руската бюрокрация.

  2. Vagder
    #27
  3. so what_deactivated_1521205049
    #26

    Номер 17,18,21 е просто един от новите никове на руския трол.Познава се по това, че нарича другите тролове, все една и съща КГБ-тактика.На времето са пускали слухове,че някой е техен агент, за да го унищожат пред колеги и близки.Обикновено ставало дума точно за хора,които са отказвали да стават доносници.

  4. Entdecken
    #25

    Най-добре е да се сключи споразумение с Полша. Поляците са без скруполи и към двете страни от руско-турската война, която театрално все още се води у нас в хибриден вид за забаламосване на местните балъци и по-лесното им доене.

  5. Коментарът е изтрит в 06:53 на 24 юни 2015 от автора.
    #24
  6. Равашола
    #23
  7. milan
    #22

    През двете световни войни България е имала най-мощтната авиация-германски,френски и италиянски машини,които биват разграбени от Сърбия и Русия след унизителните за България "мирни" договори.

  8. Vagder
    #21

    Време е да излезем от тази детска наивност.5 пари не дават никакви псевдо съюзници за пропаднала България.Страна която сама не уважава себе си,никой не я приема сериозно.Да не говорим че те първо трябва да пазят себе си.

  9. Foobar
    #20

    Правилно решение. Руските бракми трябва да бъдат нарязани за скрап. Нови изтребители за българската армия, а докато пристигнат, нашите съюзници да ни пазят от руската агресия.

  10. Филка Русофилка
    #19

    Няма вариант „турци и гърци да ни охраняват” по доноса на дълбоко законспириран истОчник от МО. Мръвката се претопля периодически като виaгpa зa нaдъpвянe на руските тролове. Изключителното геостратегическо положение на България от памтивека и особено сега, налага у нас да се стационират най-модерни многоцелеви изтребители с разширени ударни функции, всеки от които замества по 1 дуз. и повече стари щайги. 1-2 ескадрили за начало са достатъчни. Трябва да ги получим на политическа цена. Нови или подарени и модернизирани с наши пари. От средата на април 12 бр. F-15 C/D вече тренират у нас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.