Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България дава най-малко пари за затворниците в целия ЕС

3 коментара

България отделя най-малко средства за издръжка на затворниците сред всички държавни в ЕС, сочи доклада за 2012 година на Съвета на Европа, изготвен съвместно с Университета на Лозана, съобщи БТА. Документът бе представен във вторник в Брюксел. На ден на българския затворник се полагат по 3.12 евро. Ситуацията не се е променила особено за последните две години.

В Европа минимумът за затворническа издръжка е определен на 3 евро и по-малко средства от България отделя единствено Украйна - 3.06 евро. Най-скъпо за затворник в ЕС плаща Швеция, а най-много в Европа изобщо дава Сан Марино.

България е сред държавите в ЕС, в които броят на затворниците бележи най-голям спад в периода 2011-2012 г. - 3.7 на сто. Най-много в общността е намалял броят на затворниците в Испания - с 5.6 на сто, а най-много се е увеличил в Румъния - с 13.9%.

Общо в Европа най-много броят на затворниците е нараснал в Босна и Херцеговина, Андора и Монако (с над 20 процента), а най-много е намалял в Азербайджан и Лихтенщайн - съответно с 45.4 и 39 процента.

Докладът отчита, че на затворник в България се полагат средно по четири квадратни метра пространство. През 2011 г. в страната лишени от свобода са били 10 663 граждани, от които във временен (следствен) арест са били 1252 души. Отчита се, че общият капацитет на местата за лишаване от свобода е за 8763 души.

Според статистиката за броя на затворниците на 100 000 души население най-много са лишените от свобода в Грузия (516) и Русия (501). България е под средата по този показател със стойност 145.5, като най-малко лишени от свобода отчита Австрия - 104 на 100 хиляди души население.

Присъдите под една година лишаване от свобода съставляват 31.8 на сто от съдебните решения в България, 32.9 на сто са присъди от една до три години, 23.7 на сто са присъдите от 3 до 10 години затвор, 11.6 на сто са над 10 години, включително и доживотни присъди.

Най-много наказания са били произнесени за обири (47.9 на сто), на второ място са кражбите (18.2 на сто), убийства и опитите за убийство (11.5 на сто), а с наркотици са били свързани 6.2 на сто от окончателните присъди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Apostol
    #3

    Стига с тези майки, най-големите отпуски, детски, майчински, никъде го няма това. И от цялата система се възползват едни определени слоеве, които превръщат майчинството в бизнес.

  2. Pavlova
    #2

    А за какво България дава повече от която и да е друга страна в ЕС- за майки ли, за пенсионери ли или за болните и децата?

  3. Apostol
    #1

    Затворите стари, не зная дали за 50 години соц е построен един поне нов затвор, нали пристъпността щеше да отмира сама при комунизма. Всичките затвори са отпреди 9.9.1944 г. И са претъпкани. Със законно осъдени дребосъци. Не ч
    е те не трябва да бъдат съдени, но така и за четвърт век някой голям престъпник не влезе в затвора. Дори някакъв такъв, по -малък, от рода на Вальо Топлото. Няма и да влезе, защото само се заканват политиците един другиму, а като дойде време за разплата се съдят за неща, за

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.