Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е на 36-о място в класацията на икономическата свобода

7 коментара
България е на 36-о място в класацията на икономическата свобода

България се нарежда на нелошото 36-о място в класацията да икономическата свобода в света. Това сочи годишният доклад на изследването през 2010 г. на канадския институт "Фрейзър”, разпространен за България от Института за пазарна икономика (ИПИ), която е подготвила съвместно с канадския институт изследването за България.

Докладът "Икономическа свобода по света” използва 42 различни показателя, за да създаде индекс, който нарежда страните по света според политиките, насърчаващи икономическата свобода. Основополагащите принципи на икономическата свобода са личният избор, доброволната размяна, свободата на конкуренция и защитата на частната собственост. Икономическата свобода се измерва в пет направления: размер на правителството; законодателна структура и неприкосновеност на частната собственост; достъп до сигурни и стабилни пари; свобода на международната търговия; регулиране на кредита, труда и бизнеса.

Последният доклад представя картината през 2008 г. (последната година, за която има налични официални данни за всички изследвани 141 държави). Големите промени за страната ни и издигането ѝ на по-добро място в класацията се дължат на преоценка на един от индикаторите в категория "размер на правителството”.

Година по-рано страната ни е била на 41-о място, а придвижването напред с пет места се дължи на държавните инвестиции и състоянието на държавните предприятия.

Според икономиста Петър Ганев от ИПИ, икономическата свобода в България отбеляза наистина сериозен ръст през последното десетилетие, но през последните 3-4 г. се наблюдава забавяне. "Нещо повече, мерките срещу настоящата криза отнеха от свободата ни, а това означава по-бавно възстановяване и по-нисък ръст през следващите години”, коментира той.

Тазгодишното издание на доклада показва, че икономическата свобода търпи първия си глобален спад от четвърт век насам, като средната световна оценка спада от 6.74 през 2007 г. до 6.67 през 2008 г. (при максимална оценка 10). От над 130-те държави, проучвани от 1980 г. насам, тази година 88 (71.5%) са загубили позиции, докато едва 35 (28.5%) регистрират подобрение.

Докладът поставя на челна позиция Хонконг, следван от Сингапур и Нова Зеландия. На опашката на класацията е отново Зимбабве се характеризира с най-ниско равнище на икономическа свобода сред всички 141 държави, включени в изследването. Непосредствено преди Зимбабве са Мианмар (Бирма), Ангола и Венецуела.

В топ 10 няма нито една държава от континентална Европа с изключение на Швейцария, която не е член на ЕС, но на Шенген. Неслучайно страната, чийто граници са отворени, а в същото време не е подвластна на бюрократите в Брюксел, е страната с най-голяма икономическа свобода в Европа, коментират от ИПИ.

Икономическата свобода в България

През 2000 г. страната ни е с оценка на свободата 5.27, което ѝ отрежда 109-о място в света. През 2005 г. оценката ѝ вече е 6.99 или 59-о място. 2008 г. резултатът ни достига 7.31, което ни води до 36-а позиция.

Въпреки това наглед добро развитие през последните 3-4 години икономиката на страната ни забавя хода си, а политиките в отговор на кризата през 2009 и 2010 г. вече отнеха от икономическата ни свобода. Нещо повече, през това десетилетие така и не беше отбелязан прогрес по най-слабите ни индикатори и сериозните проблеми остават в областта на съдебната система (независимост и безпристрастност), защитата на правото на собственост, тромавата бюрокрация и корупционните практики.

България получава следните оценки по ключовите индикатори на икономическата свобода за 2008 г. (по десетобалната система):

- Размер на правителството: 7.46 (спрямо 7.21 през 2007) – подобрението се дължи на намаление на доходния данък при въвеждането на плоския данък от 10% през 2008 г. Основните проблеми в тази категория са все още високото облагане на труда (осигуровките) и наличието на сериозни трансфери и субсидии от бюджета.

- Законодателна структура и неприкосновеност на частната собственост: 5.21 (спрямо 5.29 през 2007) – това е най-проблемната за страната ни област. Получаваме изключително ниски резултати по отношение на независимостта и безпристрастността на съда, като и за защитата на правото на собственост.

- Достъп до сигурни и стабилни пари: 8.74 (спрямо 8,62 през 2007) – традиционно добра категория през последните години. Валутният борд продължава да гарантира стабилни пари в страната ни, което е основна предпоставка за растеж. Показателно е, че в тази категория България е получавала резултати, близки до нулата, непосредствено преди хиперинфлацията през 1997 г.

- Свобода на международната търговия: 7.62 (спрямо 7.81 през 2007) – сравнително стабилна категория за страната ни, доминирана от членството ни в ЕС и търговската политика на съюза.

- Регулиране на кредита, труда и бизнеса: 7.54 (спрямо 7.57 през 2007) – проблемите в тази категория са по отношение на регулациите на труда и бизнеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. AA
    #8

    I nima nujda da ima

  2. томов
    #6

    Могат да си крадат обществени поръчки, да точат ДДС, да перат пари, да не плащат на служителите си. Каква по-голяма икономическа свобода от това??

  3. д-р Зенгинова
    #5

    Най-доброто правителство на България е това на Н.В.Цар Симеон Втори. Второто също така добро правителство на България е на г-н Станишев с мандат на г-н Доган и с Височайшата Подкрепа на Н.В.Цар Симеон Втори Сакскобургготски. Костовисти, срам ме е от вас. Имам подкрепата на Милен Велчев - един изключителен икономист, обърнал лесно дългът в още по-голям дълг, на Н.Василев - чудесен организатор, продал БТК на най-високата за времето си цена, на г-ца Хачикян - взе безплатно апартамент и се отдаде (вероятно)

  4. CH.M.
    #4

    С такава силна подкрепа -Милен Велчев, помислете за това как да се впишете горния списък. Ще Ви коментират по форумите, но ......пък е престижно. Имате страхотно чувство за хумор. Разсмяхте ме.

  5. луканов
    #3

    Костов е виновен

  6. Дядо
    #2

    Нещо страшно много сме ги излъгали

  7. трезв
    #1

    оценката на България е близка до тази на Франция и Германия и много по-висока от тази на Китай - оставям на вас да прецените "стойността " на тези оценки, любима дъвка на Института за Пазарни Идиоти...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.