Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е на челно място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка

2 коментара
България е на челно място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка

България е на челните места в Европа по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка. По данни на Националния раков регистър през 2014 и 2015 година с това заболяване са диагностицирани по над 1000 жени годишно, а смъртните случаи са 349 за 2014 г. и 381 за 2015 г.

Това съобщи управителят на Специализираната болница по онкология д-р Стефан Константинов по повод Седмицата за предпазване от рак на маточната шийка 23-25 януари.

Смъртността от рак на маточната шийка в България е нараснала 3 пъти – от 1.8 на 100 000 души през 1980 година до до 5.7 на 100 000 през 2015 година.

Ракът на маточната шийка е на четвърто място по процентно разпределение на най-честите злокачествени заболявания при жените в България със 7.4% за 2014 г. и 7.1% за 2015 г. Най-високият процент заболеваемост се наблюдава във възрастовата група 30-44 г. Най-голяма е заболеваемостта в София, Пловдив, Варна, Плевен, Бургас и Благоевград.

В световен мащаб ракът на маточната шийка се нарежда на четвърто място по честота и смъртност. Данните показват, че всяка година над 61 000 жени в Европа са диагностицирани със заболяването и близо 26 000 умират от него.

Д-р Валери Цеков от Българското сдружение по иновативна медицина припомни, че ваксините срещу човешкия папилома вирус имат изключително висок индекс на ефикасност и безопасност. В съчетание с редовни профилактични прегледи и цитонамазки, те могат да осигурят почти 100% защита от рак на маточната шийка, причинен от онкогенните видове човешки папилома вирус (16 и 18). По данни от последните научни публикации в страните с висок ваксинационен обхват се наблюдава до 90% спад на инфекциите с човешки папилома вирус и броят на случаите с предракови лезии на шийката на матка е намалял чувствително сред ваксинираните млади момичета и жени на възраст между 15 и 26 години.

Същевременно при над 270 милиона разпространени дози ваксини срещу човешки папилома вирус, Глобалният комитет за безопасност на ваксините продължава да счита, че та са изключително безопасни.

Със своята Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка България принадлежи към групата от 91 държави в света (вкл. 33 страни от Европейския регион на Световната здравна организация), които имат национални програми за имунизация срещу рак на маточната шийка, финансирани с публични средства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    На цялото общество трябва да се разясни, че без химиотерапия всяка операция е почти безсмислена, защото само с такава груба интервенция може да се спре създаването на нови ракови клетки. Така смъртността ще се намали в пъти. Българите трябва да открият начин тази терапия да се намали като доза и времетраене, защото на запад хората се връщат на работа след няколко седмици, а у нас умират...

  2. kaloto
    #1

    Това се дължи на толкова много фактори, като се започне от това, че няма читави лекари и елементарна култура.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.