Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е на седмо място в Европа по политически назначения

12 коментара
България е на седмо място в Европа по политически назначения

България е на седмо място по политически назначения. Това сочи проучване в 22 страни, публикувано от Института за пазарна икономка (ИПИ). Преди нас са Гърция, Австрия, Румъния, Италия, Унгария и Германия. Най-малко политически назначения има в Дания, Холандия и Великобритания.

Авторите на изследването посочват, че в Европа разликите могат да бъдат обяснени както с историческото наследство от комунизма, така и с клиентелисткия манталитет, ширещ се на юг в Европа. И обратно, отношението към бюрокрацията като добре работеща машина, която привлича подготвени хора и съответно политическите назначения са всъщност на хора, които са изявени експерти и професионалисти, е обяснението на високите стойности за Австрия и Германия.

Анализът представя  Индекс, съставен от отговорите на 947 експерти, които са попълвали въпросник, базиран на една и съща методология в периода 2006-2014 г. Въпросите покриват 179 области на публичната политика в 22 страни. Всяка област е допълнително разделена на три вида институции – министерства, изпълнителни агенции/комисии и държавни предприятия.

Интересна е разбивката по сектори и тълкуването на авторите на доклада.

Политическите назначения в обществените медии са логични доколкото политическите партии са винаги фокусирани в стремежа да останат на власт, съответно да имат добър образ и медийна подкрепа. Икономическата политика и здравеопазването са области,  които са по-податливи на корупционен натиск и затова са по-привлекателни  за извличане на конкретни облаги под различна форма за политическите партии. Обратното, финансите, образованието и културата, както и отбраната/полицията имат най-ниска привлекателност – финансовата политика, защото е централна за макроикономическата стабилност и затова са необходими отявлени специалисти, т.е. партиите осъзнават важността ѝ, а образованието и полицията поради силната роля на професионалните групи/организации на учители и полицаи, които са по принцип деполитизирани.

Интересно е да се проследи и какви са качествата на хората, които биват избирани и назначавани от партиите на държавна служба. Докато в Западна Европа водещо качество са професионалните качества на кандидатите, то в Източна и Южна Европа превес вземат политическата лоялност и личните връзки. Разликите все пак са малки, което означава, че политическите партии вземат под внимание няколко критерия, когато назначават хора в публичния сектор. Това може и да е добра новина, тъй като шансът за добри професионалисти начело на администрацията е относително висок, но също така това означава, че добрите специалисти нямат шанс, ако не бъдат част от политическия живот, а това по-често не е налице, особено в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gracata
    #12

    По-добре политика вместо мотика!

  2. dimotimo
    #11

    Ключови думи са ИПИ, до 2014-та,когато нямаше чак такова медийно съсредоточване. Изводите са ясни - пропагандната машина започва да работи с пълна пара, Тато може да се гордее с отрочето си.

  3. Jordan*
    #10

    Разбрахте ли сега защо Англия напуска Европейския съюз! Не вярвам на тези резултати по отношение на България! Тук "стъкмистиката" е толкова добре развита, че могат да изкарат черното бяло!

  4. pepe
    #9

    Някой забелязва ли разликата между нас и Гърция? Там поне експертите са честни. У нас политиците лъжат, а "социолозите" и "експертите" замазват след тях. Между другото да ги попитам "експертите" от института за пазарна Икономика - как се отнасят към вчерашния "експресен сондаж", на колегите си социолози, който твърдеше, че 88% от българите подкрепяли правителството за отношението му към Русия - според тях това изследване вярно ли отразява реалността, или е толкова вярно, колкото е вярно твърдението, че в Германия политическите назначения са повече, отколкото в България?

  5. pepe
    #8

    Института за Пазарна Икономика все повече заприличва на пропагандата от времето на "развития социализъм", когато постоянно ни убеждаваха как всичко е ОК и трябва само да почакаме още малко /винаги още малко/, за да стане наистина страхотно. :)

  6. pepe
    #7
  7. [email protected]
    #6
  8. Дядо ми Петър
    #5

    Дори и да е така, в което силно се съмнявам, проблемът е, че при нас се назначават некадърни (да не използвам по-силен термин) и корумпирани хора, основния критерии за които е да са "много наши момчета", т.е. от същата мафия, която ни "управлява" в момента.

  9. pepe
    #4

    "Малкия" проблем с това изследване е, че е изцяло opinionated - т.е. не отразява реалното състояние на нещата, а мнението на някакви хора /експерти/ за това, т.е. ако въпросните експерти виждат страната си като прекалено повлияна от клиентелизъм /в някаква форма/, те дават отговор, че състоянието с политическите назначения и други подобни е много лошо и обратно. Т.е. това изследване се базира изцяло на субективните виждания и отношение на хората към някакво явление /така например една страна, където

  10. edin.drug
    #3

    Това навярно е статистика за политически назначения на сега управляващата политическа сила. Но в Б-я "демокрацията" се осъществява най-вече в плурализация на политическите назначения по места. Това важи и за обществени поръчки и за институционални структури. Ако кметът е червен - назначава червени, ако е атакаджия - атакисти. Не е зле подобна анкета да бъде съчетана с роднински и "градски" назначения, защото тези две пера на корупцията не са за подценяване у нас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.