Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е най-тъжното място в света

0 коментара
България е най-тъжното място в света
 "Латиноамериканците си живеят доволно, хората от бившия СССР се чувстват доста мизерно, а най-тъжното място на света е България", пише "Икономист" в статия със заглавие "Богатите, бедните и България" и с подзаглавие "Парите наистина могат да ви купят щастие".

Статията представя изследване на взаимовръзката между парите и щастието.

"Поговорката, че щастието не се купува с пари, е популярна, особено сред европейците, смятащи, че преследващите растеж икономики на свободния пазар са нещо погрешно", започва статията в "Икономист".

Тази теза се подкрепя от Ричард Ийстърлин, професор по икономика в Университета на Южна Калифорния, който е използвал данни от 70-те години на миналия век и е установил само слаба връзка между парите и щастието. Това става известно като "Парадокса на Ийстърлин". Според него щастието не зависи от абсолютния доход, а от относителния – не от това дали сте бедни, а дали сте близо до дъното в собственото си обкръжение.

Изследване на Бетси Стивънсън и Джъстин Уълфърс от университета на Пенсилвания показва, че вече може да се покаже връзка между доходите и щастието в различните страни. Според Уълфърс отношението не е било ясно в миналото заради недостатъчните данни.

Американските изследователи са събрали информация за въздействието на доходите върху щастието от почти всички места по света и са групирали тези държави по 10-пунктова скала. Учените са установили, че жителите на по-богатите държави са определено по-щастливи.

В някои страни като Русия и Южна Африка зависимостта е по-силна, но е видима навсякъде. Удовлетворението от живота се различава драстично. Страните, които са близо до върха, до една са развити, като достигат до показател 8 от 10. Страните близо до дъното, повечето от които африкански, но и страни като Ирак и Хаити, имат резултати близо до 3.

Въпреки че в богатите държави очевидно хората са по-щастливи, това съотношение не е идеално навсякъде, което предполага, че за задоволството от живота играят роля и други, вероятно културологични фактори, отбелязва списанието.

"Западноевропейците и северноамериканците се движат доста близо, въпреки че има някои аномалии като изненадващо посърналите португалци. Азиатците изглежда са по-нещастни, а скандинавците - малко по-щастливи, отколкото предполагат доходите им. Хонконг и Дания, например, имат сходен доход на глава от населението и покупателна способност, но хонконгците показват удовлетворение от живота 5.5 по 10-степенна скала, докато датчаните - 8. Латиноамериканците си живеят доволно, хората от бившия СССР се чувстват доста мизерно, а най-тъжното място, aко се вземе предвид връзката между доходите на глава от населението и задоволството от живота, е България", заключава "Икономист".

Заключението се основава на приложената от списанието графика. Мястото на България след изследваните 131 държави по доходи не е никак зле – страната ни е доста над средното ниво. Като удовлетвореност на българите от собствения им живот обаче страната пропада далеч под страните със сравним среден доход и с индекс под 4 по десетобалната скала е наравно с Хаити и е сред най-нещастните страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.