Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е осъдена да плати 109 000 евро на прогонените от Войводиново роми

3 коментара
България е осъдена да плати 109 000 евро на прогонените от Войводиново роми

България е осъдена да плати 109 000 евро компенсации за претърпени неимуществени вреди на изгонените преди три години роми от пловдивското село Войводиново. Това става ясно от решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), обявено във вторник. Съдът в Стасбург е установил нарушение от страна на българските власти по отношение на правото на зачитане на личния и семейния живот на хората във връзка със забраната за дискриминацията.

В началото на 2019 г. 56 души от ромски произход напуснаха своите домове в с. Войводиново. До това се стигна след инцидент в селото на 6 януари, при който двама братя роми пребиха командоса ефрейтор Валентин Димов, който бе хоспитализиран. Впоследствие братята Борис и Асен Пакетови се признаха за виновни и сключиха споразумение с прокураутрата. Според решението на пловдивския окръжен съд Борис Пакетов получи 1 година условно с 3 години изпитателен срок, а брат му Асен - 3 години условно с 5 години изпитателен срок.

Инцидентът предизвика серизоно напрежение и протести в селото. В един от тях се включиха около 200 души, включително военни, а на страната на протестиращите застана и кметът на селото, който предупреди живеещите роми да напуснат.

На 8 януари 2019 г. тогавашният вицепремиер Красимир Каракачанов нареди "разчистване" на незаконните ромски къщи във Войводиново, което принуди ромите да напуснат домовете си.

"Тогава 56 български граждани бяха принудени да напуснат единствените си домове и селото заради ромския си произход. Местните власти и представители на тогавашното правителство на Република България не просто не опитаха да предотвратят това гонение, а го организираха и поощряваха", коментира Българският хелзинкски комитет (БХК), който представлява ромите по делото пред ЕСПЧ.

Съдът в Страсбург подчертава, че ромите от селото са били подложени на ситуация, която да предизвика страх у тях, както и че на по-късен етап не са могли да се завърнат в техните единствени домове, независимо от статута им на незаконни, отбелязва БХК. Съдът обръща внимание на обстоятелството, че вицепремиерът Каракачанов е направил силно стигматизиращи и широко разпространени от медиите изявления колективно за ромския етнос. Става дума за репликата му "Циганите станаха много нагли", в която през 2021 г. Върховният административен съд намери основание да се търси омразна реч.

Спира се и на изявленията на кметовете на село Войводиново Димитър Тосков и на община Марица Димитър Иванов, че "общественото мнение е едно – връщане назад няма", "ще има много неприятности в бъдеще, ако [се върнат роите в селото]", "сега е време да се отърси България и да тръгнат", "ще им платя транспорта от България до където решат".

Европейският съд по правата на човека установява, че подобна публична демонстрация на неприемане на ромите представлява реална пречка за тяхното мирно завръщане, предвид че подобни публични изявления на държавни органи дават основание за страха на жалбоподателите.

Освен това Съдът, цитиран от БХК, обръща внимание, че кметът на селото не е потърсил съдействието на полицията, за да осигури връщането на прогонените в домовете им, нито пък им е предоставил информация за социални услуги или друго съдействие за осигуряване на подслон. Вследствие на бездействието на различните компетентни органи се стига до ситуация, в която жалбоподателите са били прогонени от дома си, като това бездействие не е било санкционирано в националните производства.

На част от жалбоподателите са присъдени общо 109 000 евро като обезщетения за неимуществени вреди, както и 9000 евро за разноски по делото.

"Този случай е ужасяващ пример за това колко стихийни са антиромските настроения в българското общество и колко склонни са българските власти да се съобразяват с тях, вместо да им противостоят“, коментира адв. Диана Драгиева от програмата за правна защита на БХК.

"В решението си ЕСПЧ установява много сериозни пропуски в работата на съда и на прокуратурата. След като е установено нарушението, очакваме прокуратурата да разпореди разследване и да предприеме необходимото за ангажирането на наказателна отговорност на виновните", пояснява председателят на БХК, Красимир Кънев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gosho Georgiev
    #3

    Колко незаконни неща ,и престъпление с отпечатък ,и рефлектирайки върху по нататъшният живот (живот под страх за в бъдеще за останалите жители).И след всичко това егати ,и хелзинкският комитет , егати и изкривените европейски ценности.

  2. Горскио
    #2

    Хаха, пребили, после защитавали биячите, после обаче властт взела мерки да напуснат "домовете си", които били незаконни. България час по-скоро трябва да излезе от тоя т.нар "съд по правата на човека". Правата на човека не са да лъже, краде, бие, да се самонастанява и да мързелува.

  3. Big Bang
    #1

    Ако е вярно, че България е суверенна държава (както твърдят някои), то това си е пряка намеса във вътршните работи на страната...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.