Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е пета сред 20 държави по прогнозни разходи за Коледа

2 коментара
България е пета сред 20 държави по прогнозни разходи за Коледа

Българските домакинства ще похарчат до 24% от месечните доходи за коледни подаръци, с което страната ни се нарежда на пето място сред 20 държави с прогнозни разходи за празниците. Това показва проучването "Коледен барометър" на "Фератум Груп", което се прави за четвърта поредна година сред 21 000 домакинства.

Мексико е държавата, в която тази Коледа ще бъдат похарчени най-много средства (до 34.6%) от доходите на домакинствата за подаръци. Латиноамериканската страна е следвана от Румъния (31.9%), Испания (29.6%) и Бразилия (28.2%).

Нова Зеландия и Австралия също са в челните класации - домакинствата от двете страни разпределят 22% - 23% от месечната си заплата за празниците.

Абсолютна противоположност са Хърватия (14.4%), Норвегия (13.4%), Финландия (12.3%) и Холандия (11.8%), които ще запазят позицията си от миналата година като най-малко харчещи за коледните празници.

"Силата на барометъра е именно неговият глобален характер, който по уникален начин сравнява различните държави и същевременно носи стойност за локалните пазари", коемнтира Ивет Димитрова, управител на българския офис на "Фератум Груп".

Хората в Румъния и Испания се готвят да изразходват бюджета си за същите подаръци, за които и българите, а именно дрехи, електроника, играчки, пътувания и лакомства. В коледния списък се включват и подаръчни ваучери и музикални инструменти, които са по-важни за страни като Великобритания и Мексико.

България се нарежда на пето място по прогнозни коледни разходи от 20 държави, но е на предпоследно сред страните, използващи мобилно банкиране по празниците, което е израз на явен контраст в потребителските навици, коментира още Ивет Димитрова.

Подобно на миналата година, броят на домакинствата, които пазаруват онлайн, ще бъде около 25%. Най-много с помощта на глобалната мрежа пазаруват в Германия, Великобритания и Холандия, докато в Хърватия, Латвия и Мексико са най-големи традиционалисти и предпочитат да посетят магазин, показва още проучването.

България се нарежда на 13-о място с 21% от домакинствата, които планират да закупят подаръци за празника онлайн.

Най-купувания подарък за Коледа са дрехите. Така са отговорили 17.5 на сто от анкетираните. Играчките и игрите (13.7%), сладките (12%) и потребителската електроника (9.1%) са други популярни решения за подаряване и получаване.

Българските домакинства също поставят дрехите на първо място в списъка си с подаръци (17%), следвани от електроника и играчки.

Финландия (17.5%) и Хърватия (23.9%) ще похарчат голяма част от коледния си бюджет за сладкиши и деликатеси, докато домакинствата във Великобритания, Швеция, Австралия и Естония ще изхарчат 20% от бюджета си за играчки и игри.

"Фератум Груп" е международен доставчик на мобилно банкиране и на онлайн кредити както за крайните потребители, така и за малкия бизнес. Основана е през 2005 г. и е със седалище в Хелзинки, Финландия, а днес работи в 25 страни в Европа, Африка, Южна и Северна Америка и Азиатско-тихоокеанския регион. От 2016 г. предлага и мобилно банкиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Ти да видиш?! Българинът има нужда от играчки, за да е щастлив?

  2. Калико Джо
    #1

    Това само показва, че по манталитет сме по-близо до латиноамериканците, отколкото до скандинавците.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.