Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е по-скептична и дори цинична отвсякога

"Планът Орешарски" не може да се определи като програма за радикална промяна, но може за кратко да успокои бизнеса

21 коментара
България е по-скептична и дори цинична отвсякога

Петстотин години османско управление, 45 години комунизъм и демокрация в последните две десетилетия, опетнена от корупция и икономически провал, дадоха на българите значителна доза неуважение към техните управляващи. Последното правителство, което влезе на пръсти във властта с вот на парламента вчера, поема управлението на страна, която е по-скептична и дори цинична от всякога. То се изправя и пред изпаднала в застой, макар и стабилна икономика с най-ниските доходи в ЕС. Така в четвъртък британският в. "Файненшъл Таймс", цитиран от БГНЕС, обобщава ситуацията около новосформираното българско правителство.

Вестникът обяснява на своите читатели, че правителството на новия премиер Пламен Орешарски, който в миналото е бил министър както в десни, така и в социалистически правителства, обеща кабинет от малък брой технократи, дошли от държавните служби и академичните среди. В него също така има политици от двете партии, които подкрепиха кабинета - БСП и ДПС, която е подкрепяна главно от турци и други мюсюлмани.

Вестникът припомня, че БСП и ДПС не спечелиха предсрочните парламентарни избори този месец, но водещата партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов получи само 97 от 240 депутатски места и другите партии отказаха да влязат в коалиция с нея. Борисов и неговото правителство подадоха оставка през февруари след улични протести срещу цената на тока, стагнацията на икономиката и корупцията, отбелязва "Файненшъл таймс".

Орешарски, продължава вестникът, вече беше наречен "българския Марио Монти", може би италианските избирателите най-добре могат да кажат дали това е комплимент или не. Но бившият финансов министър от БСП без съмнение притежава опит. Новият премиер създаде т. нар. "план Орешарски" за икономиката и държавната администрация, включващ някои предложения за увеличаване на социалните плащания, но и за запазване на системата на плоския данък, която БСП предложи да се премахне. Макар трудно да може да се определи като програма за радикална промяна, както искаха някои българи, тя може да успокои бизнеса в краткосрочен план.

"Т. нар. "План Орешарски" е повече търговска марка, отколкото реален план с точни мерки и график", казва пред "Файненшъл таймс" Георги Ганев, старши икономист от Института за пазарна икономика в София. "Основната идея е да се покаже на обществеността и на чуждестранните наблюдатели, че политическата нестабилност приключи, че има ново правителство, което ще се заеме с най-неотложните предизвикателства в страната като проблема със сметките за ток. Ние също така имаме ясен сигнал, че новото правителство ще запази валутния борд (който обвързва българския лев с еврото) и фискалната стабилност (нисък дефицит и никакъв нов дълг) и забравя за всякакви големи промени в данъчната политика, което успокоява инвеститорите", казва Ганев.

Той очаква това да има положителни последици, тъй като бизнесът, който отложи вземането на инвестиционни решения по време на бурните последни месеци, се чувства по-уверен да продължи напред. "Дебатите по дългосрочните предизвикателства като пазара на труда, бизнес средата и държавната администрация обаче тепърва предстоят. На думи има политическа воля за справянето с тези проблеми, но няма точни мерки на масата", допълва Ганев, цитиран в публикацията на "файненшъл таймс".

Край на политическата задънена улица с идването на власт на кабинета Орешарски, посочва в четвъртък в. "Ню Йорк таймс".

Европейското издание "Юръпиън войс" изтъква, че подкрепата от страна на парламента за технократското правителство на Орешарски е успех и за президента Росен Плевнелиев, който проби следзборната блокада, убеждавайки парламента да гласува доверие на новия кабинет. Изданието посочва, че в кабинета има и фигури, свързани с ГЕРБ. Министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев е бивш началник на персонала на Плевнелиев. Данаил Папазов, директор на пристанище Варна и също свързан с ГЕРБ, получи транспортното министерство.

Според белгийския в. "Соар" одобряването на кабинета Орешарски слага край на кризата в България, започнала още тази зима с уличните протести, довели до оставката на кабинета Борисов. Подобен извод прави и френският в. "Монд", припомняйки все пак, че подкрепата за новия кабинет е крехка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    Парламентът и кабинетът на Борисов бяха КАТАСТРОФА.за България. Сегашните са в катастрофата и ще опитват да ни вадят от нея. Този кабинет е по-особен. Не е изцяло политически и идеята е по-различна. От онова, което българските граждани, на изборите, решиха да ги представлява в парламента, се излъчи правителство, което да опита да извади България от хаоса и катастрофата, които ни докара самозабравилото се, бездарно управление на Борисов. То на практика се погрижи само за най-богатите, за монополистите

  2. Анонимен
    #20

    Този парламент и този кабинет са катастрофа за България! Катастрофа, сравнима единствено с катастрофата от 1913.

  3. Анонимен
    #19

    17,вече сте генетично увредени - и клакьори като тебе и теА мутроиди,които упорито наричате "избранници". Селекцията на претенциозни и негрАмотни парвенюта е започнала от 9.ІХ.44 г. и ще продължи,докато няма откъде да крадете. А този мо- мент е предстоящ.

  4. Анонимен
    #18

    БЕЛЕНЕ ще бъде проклятие за България. Не се оставяюте да ви лъжат повече, както се оставихте на изборите. Не може да е ясно, че Атоменергоекспорт ще спечели делото, след като няма договор. В крайна сметка по-добре ужасен край /плащане на иска/, отколкото ужас без край.

  5. Анонимен
    #17

    значи, №16-ти не се води от "същите безкористни мотиви"? Кой си ти да даваш такива оценки, даже преди правителството да е заработило. Доколко си наясно с мотивите на Монти и с тези на Орешарски? А пък с това "Шишарски" ти лъсва неумелия опит да се правиш на оригинален, разбирач такъв. Тук останаха да живеят малко над 6 млн., обаче мърморковците са повече от 7 млн.

  6. Анонимен
    #16

    Българските комплексари умрат да си лепят чужди етикети, като по този начин си въобразяват че достигат оригинала. Та така и на Орешарски му лепнали етикет че бил също като Монти. Да ма не, както казваше бай Петко. За да бъде както Монти Орешарски трябва да се води от същите безкористни мотиви да помогне на народа си. Но това съвсем не е така. Орешарски бе поставен на власт от БСП, ДПС и с негласната подкрепа на Атака с чисто реваншистки мотиви. Реваншизъм не в смисъл възстановяване на комунизма,

  7. Анонимен
    #15

    Ау, медиапул, да не си счупите кръста от тези навеждания!

  8. Анонимен
    #14

    другара Тодар Живков Те тва е български цинизъм: „Бон Джоуви ще пее без хонорар в Мадрид, поради обедняване на испанците. Билетите в Испания паднаха до 18-39 евро. В България билетите бяха 80-200 лв”. http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2020423 Требва да поискаме оставката на испанското правителство, че докара народа си до просешка тояга, та да не може да си купи билети даже за Бон Джоуви. Срам!

  9. rotos
    #13

    Тия на снимката са си донесли и метлите. Не знаят ли, че хвърченето на метли в близост до парламента е забранено?

  10. Анонимен
    #12

    В България, както много неща са опорочени и изкривени, включително дефинициите на идеологиите като например капитализъм, либерализъм и комунизъм се използват ей така, без да се влага истинския им смисъл.
    За по-неуките и агресивни хора комунизъм е апрьори лоша дума. Като не ви харесват дадени личности и партии, поне не обиждайте истинските идеологии. Ако бяха БСП или управляващата клика на БКП ИСТИНСКИ социалисти и комунисти, нямаше да бъдат олигарси и кариеристи чак до 3то и 4то коляно. Затова тези

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.