Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е полудемокрация – корупцията расте, медиите са зависими

Само гражданското общество е станало по-силно през 2013 година

7 коментара
България е полудемокрация – корупцията расте, медиите са зависими

България е полуконсолидирана демокрация, неефективността и корупцията са валидни за цялата политическа система, а в медиите липсва безпристрастност. Това се посочва в годишния доклад на американската неправителствена организация "Фрийдъм хаус" за нациите в преход.

 

Според организацията нивото на корупцията през 2013-та година се е увеличило, а състоянието на демокрацията – влошило. В съдебната система няма промяна, но гражданското общество е показало по-сериозна активност.

 

"Фрийдъм хаус" отбелязва, че назначаването на медийния магнат Делян Пеевски за шеф на агенцията за национална сигурност през 2013 година, предизвикало масови протести, е разкрило тесните връзки между политическите върхушки и различни икономически интереси.

 

"Неефективността и корупцията характеризират цялата политическа система и най-вече в съдебната област се оценяват като съществени препятствия пред борбата с корупцията по високите етажи и организираната престъпност. Общественото доверие в демократичните институции е ниско, а етническите малцинства са обект на дискриминация", се посочва в доклада.

 

Според "Фрийдъм хаус" протестите през 2013 г. са създали възможност гражданите да изразят дълбокото си разочарование от нарастващото съчетаване на политическа и икономическа власт и по този начин са упражнили осезаем натиск върху процеса на вземане на политически решения.

 

Американската неправителствена организация отбелязва, че гражданското общество е станало по-активно и динамично в резултат на подкрепата от Европейския съюз и ползването на социалните медии и интернет.

 

Докладът отбелязва, че не се наблюдава чувствителен напредък в борбата с организираната престъпност.

 

Отбелязва се, че през 2013 г. широко разпространената корупция и тесните връзки между политически лидери и икономически групировки, най-вече собственици на медии, са влезли във фокуса на вниманието.

 

Споменават се протестите във Варна, където "Фрийдъм хаус" отбелязва, че недоволството е било насочено срещу политическите връзки на най-големия работодател в града, групировката ТИМ, за която се смята, че е замесена в контрабанда, търговия с наркотици и проституция.

 

Лошо качество на изборния процес, медиите остават зависими

 

Заради сериозните нарушения, регистрирани на изборите през май 2013 г, е намалена и оценката за качеството на изборния процес. Отбелязва се скандалът със складираните 350 000 бюлетини в официалната печатница на бюлетините и отчетените административни нарушения, неравнопоставеното медийно отразяване, практиките за сплашване на избиратели и за купуване на гласове.

 

Оценката за независимостта на медиите в България остава непроменена.

 

Липсата на безпристрастност и концентрацията на медийна собственост продължават да подкопават качеството и разнообразието на новинарските медии в страната.

 

В състоянието на съдебната система според "Фрийдъм хаус" също не е настъпила промяна. Регистрират се серията скандали в съдебната власт, които според американските експерти свидетелстват за неетично поведение от страна на високопоставени представители на съдебната власт.

 

Докладът е част от годишното оценяване на демократичното развитие в 29 държави от Централна Европа до Евразия.


Състоянието на демокрацията в ЕС е влошено, само Румъния е с напредък


От 29 страни, включени в доклада за 2013 г., 13 са определени като демокрации, 6 - като преходни режими, а 10 - като авторитарни режими.

 

Състоянието на демокрацията в 16 държави е оценено като влошено, включително в страни членки на Европейския съюз като България, Чехия и Унгария, където се изтъкват проблеми с корупцията и влошаващо се управление.

 

"Единствената страна в ЕС, която е отбелязала подобрение като цяло, е Румъния, където обстановката се успокои след опит за отстраняване от длъжност на президента и свързани с това политически сътресения през 2012 г.", заявяват от "Фрийдъм хаус".


Балканите са отбелязали известно положително развитие през годината, включително приемането на Хърватия в ЕС и историческото споразумение между Косово и Сърбия, но зле функциониращи правителства са продължили да влошават състоянието на демокрацията в региона като цяло.

 

Отрицателното влияние на Русия се засилва


Демокрацията е в упадък в много страни от някогашното съветско пространство, където правителствата следват примера на все по-репресивната политика на Русия.

 

Според изследването почти четири пети от хората в Евразия, където влизат държави като Азербайджан, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Туркменистан и Русия, "живеят под управлението на авторитарни режими".

 

"Настоящата криза в Украйна насочва вниманието на света към острото идеологическо и политическо разделение между Европа, която действа съгласно демократични принципи, и Евразия", се посочва в доклада.


"Всъщност разломната линия между тези два региона се задълбочава от много години, а отрицателното влияние на Русия върху управленските практики на нейните съседи се засилваше дълго преди нахлуването в Крим", се казва в документа.

Според "Фрийдъм хаус" правителствата в бивши съветски републики са се опитали да задушат демократичните институции чрез подкопаване на групите на гражданското общество и потискане на медиите.

 

Организацията посочва примери от Киргизстан, който по-рано тази година е предложил законопроект, забраняващ "хомосексуалната пропаганда" по модела на съществуващото законодателство в Русия. Армения, Беларус, Грузия и Казахстан са обсъждали или предложили подобни закони.


"Събитията от 2013 г. показват, че режимът в Русия е пример за подражание за други авторитарни лидери, дори в държави, където властите вече надминават своите руски колеги по институционализирана бруталност и нетърпимост", посочват от "Фрийдъм хаус".

"Преди десет години един от десет човека в Евразия е живял под утвърдено авторитарно управление, както се посочва в доклада. Днес този дял е почти четири към пет и тенденцията се засилва", заявяват от организацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tamara
    #7

    Не вярвам на доклади от американски неправителствени организации. Взимат няколко повърхностни факти, като случката с Пеевски и завъртат едни лъжи и инсинуации, за да ни натикат в миша дупка. И откъде накъде те ще правят доклад за България? Ние правим ли доклади за тях?

  2. нормално. щом бойко борисов се откупи с откраднатите 4 милярда да не е в затвора, има разтеж на корупциq

  3. Майтапчия
    #5

    Да, ама с гръцки домети и гръцко сирене!

  4. daskal
    #4

    Единственото положително нещо в България се оказва шопската салата, май.

  5. Майтапчия
    #3

    "...корупцията расте..." До къде повече, до космоса ли?

  6. Радо Казаков
    #2

    Въпросът е: Как при това положение започваме да се обсъждаме промените, за да могат те да започнат да стават действителност?!

  7. marij
    #1

    Винаги когато ДПС влезе във властта корупцията се увеличава. Не сме забравили, че Ахмет Доган постави началото на политическта престъпност с мандата на Беров.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.