Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е последна по дигитализация в Европа

Скандинавските страни са лидери в цифровата конкурентоспособност

11 коментара
България е последна по дигитализация в Европа

За втора поредна година България се нарежда на последно място по дигитализация в Европейския съюз, въпреки че доскоро имаше еврокомисар, който отговаряше за цифровата икономика и общество. Това показва индексът на Европейската комисия на навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) за 2020 г. Той следи показателите свързаност, цифрови умения, използване на интернет услуги, интегрирани на цифрови технологии.

Общият резултат на страната ни е нараснал до 36.4 пункта, което е с 2.6 повече спрямо година по-рано, но той не е достатъчен, за да се отлепи България от дъното.

Въпреки че по три от четирите показателя страната ни не е на последно място, значителното изоставане в уменията по цифрови технологии от средното за ЕС не може да бъде преодоляно. В този показател влизат ползването на социални медии, големи бази данни, облачни услуги и онлайн търговия. При среден резултат за ЕС от 41.4, резултатът на България е 17.9.

Данните показват, че едва 29% от възрастните българи имат основни цифрови умения при средно 58% за ЕС. Освен това българските фирми все още не се възползват напълно от възможностите на онлайн търговията. Само 7% от малките и средните предприятия продават онлайн в сравнение с 18% средно за ЕС. Едва 3 на сто от дребния бизнес реализира трансгранични продажби и само 2% от оборота им е от търговия онлайн, показва още докладът на ЕК.

Страната ни се справя сравнително добре в областта на свързаността (26-та позиция), особено по отношение на широкия достъп до свръх високоскоростни и мобилни широколентови мрежи. Направени са и значителни подобрения и по отношение на "електронно управление", което бележи все по-голям брой потребители, и е постигнат по-висок резултат в предоставянето на цифрови обществени услуги за сектора на стопанската дейност, отбелязва ЕК.

Скандинавските страни са лидери

Индексът за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) за тази година показва, че има напредък във всички държави членки и всички ключови области.

Това придобива още по-голямо значение в контекста на пандемията от коронавирус, която показа колко важни са станали цифровите технологии. Именно те позволиха на работата да продължи, да се наблюдава разпространението на вируса и да се ускори търсенето на лекарства и ваксини, отбелязва ЕК.

Освен това показателите на DESI, които са от значение за възстановяването, показват, че страните от ЕС, следва да увеличат усилията си за подобряване на покритието с мрежи с много голям капацитет, разпределяне на радиочестотен спектър за 5G, за да се позволи да започне търговското предлагане на 5G услуги, подобряване на цифровите умения на гражданите и осигуряване на по-нататъшна цифровизация на предприятията и на публичния сектор.

В контекста на плана за възстановяване за Европа, приет на 27 май 2020 г., DESI ще предостави специфичния за всяка държава анализ в подкрепа на препоръките в областта на цифровите технологии в рамките на европейския семестър. Това ще помогне на страните да определят и приоритизират нуждите си от реформи и инвестиции, като по този начин ще се улесни достъпа до Механизма за възстановяване и устойчивост, разполагащ с 560 милиарда евро.

Финландия, Швеция, Дания и Нидерландия са лидери по отношение на цялостните резултати в областта на цифровите технологии в ЕС за 2020 г., показва индексът. Малта, Ирландия и Естония ги следват плътно.

Международният индекс за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (IDESI) показва, че най-добре представящите се държави от ЕС са и световни лидери.

Най-големите икономики в ЕС не са на челните места, което показва, че скоростта на цифровата трансформация трябва да се увеличи, за да може ЕС да осъществи успешно двойната цифрова и екологична трансформация.

Най-голям напредък през последните 5 години е постигнала Ирландия, следвана от Нидерландия, Малта и Испания. Тези държави също така се представят много над средното за ЕС съгласно индекса DESI.

Напредъкът в цифровизацията през 2019 г.

Индексът за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото проследява напредъка, постигнат от държавите членки в пет основни области на политиката, а именно свързаност, цифрови умения, индивидуално използване на интернет, интегриране на цифровите технологии от предприятията и цифрови обществени услуги.

Свързаността се е подобрила, но е необходимо да се направи повече, за да се отговори на бързо нарастващите нужди. Държавите членки работят по транспонирането в националното законодателство на новите правила на ЕС, приети през 2018 г., с цел насърчаване на инвестициите във фиксирани и мобилни мрежи с много голям капацитет.

През миналата година 78 % от домакинствата са имали фиксиран широколентов достъп до интернет спрямо 70 % преди 5 години, а почти цялото европейско население има покритие от 4G мрежи.

Само 17 държави членки обаче вече са разпределили радиочестотния спектър в първите ленти за 5G (5 държави повече спрямо миналата година). Най-голям напредък по отношение на готовността за 5G показват Финландия, Германия, Унгария и Италия.

Фиксираните широколентови мрежи с много голям капацитет са достъпни за 44 % от домакинствата в ЕС.

Необходим е по-голям напредък в областта на цифровите умения особено след като кризата с коронавируса. Тя показа, че адекватните цифрови умения са от решаващо значение за достъпа на гражданите до информация и услуги.

Голяма част от населението на ЕС (42 %), все още не разполага дори с основни цифрови умения. През 2018 г. около 9.1 милиона души са работили като специалисти по ИКТ в целия ЕС, което е с 1.6 милиона повече от 4 години по-рано.

Близо двете трети от големите предприятия и над половината fт малките и средните предприятия (МСП), които са наели специалисти по ИКТ през 2018 г., докладват, че свободните работни места за специалисти по ИКТ са трудни за попълване.

Най-много е нараснало използването на видеоразговори от 49 % от интернет потребителите през 2018 г. до 60 % през 2019 г. Онлайн банкирането и пазаруването също са станали по-популярни, отколкото в миналото, като са ползвани съответно от 66 % и 71 % от потребителите на интернет.

Предприятията стават все по-цифровизирани с водещата роля на големите предприятия. 38.5 % от големите предприятия вече разчитат на усъвършенствани облачни услуги, а 32.7 %

докладват, че използват анализ на големи данни.

По-голямата част от малките и средните предприятия обаче все още не използват тези цифровите технологии, като само 17 % от тях ползват облачни услуги, а едва 12 % анализ на големи данни.

Що се отнася до електронната търговия, едва 17.5 % от МСП са продали продукти или услуги онлайн през 2019 г., след много слабо увеличение с 1.4 процентни пункта в сравнение с 2016 г. За разлика от тях, през 2019 г. 39 % от големите предприятия са използвали онлайн продажбите. За да се стимулира електронната търговия, ЕС постигна съгласие по редица мерки от премахване на необоснованите трансгранични пречки и улесняване на по-евтините трансгранични доставки на колетни пратки до гарантиране на защитата на правата на онлайн потребителите и насърчаване на трансграничния достъп до онлайн съдържание.

Налице е възходяща тенденция към използването на цифрови обществени услуги в областта на електронното управление и електронното здравеопазване, което дава възможност за по-голяма ефикасност и икономии за правителствата и предприятията, подобряване на прозрачността и по-голямо участие на гражданите в политическия живот.

Над двете трети от потребителите на интернет, които са изпратили формуляри до своята публична администрация през 2019 г., са използвали онлайн възможности спрямо 57 % през 2014 г. Това показва удобството да се използват основани на ИКТ услуги вместо основани на хартия. В тази област най-добре се представят Естония, Испания, Дания, Финландия и Латвия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olja501013
    #11

    "използването на цифрови обществени услуги в областта на електронното управление и електронното здравеопазване дава възможност за по-голяма ефикасност и икономии за правителствата и предприятията, подобряване на прозрачността и по-голямо участие на гражданите в политическия живот." Това нещо не трябва на нашия Б.Б.! Той иска точно обратното!!!

  2. mediaman
    #10

    Сакън ваше Величество!Само такива няма да ги приказвате... Според Баце, все сме първи - по убост, по честност, по вирусни мерки, по инфаркти, по корупция, абе по всичко... На кого да платим за да ни пробутат на по-горно мЕсто?

  3. Alexander Ivanov
    #9

    еее.. тук сме на 1 място .. https://bpost.bg/doklad-na-oon-tvardi-balgariya-e-stranata-s-nay-visoka-smartnost-v-sveta/

  4. Един препатил
    #8

    Каква дигитализация като министър-председателят ръководи държавата с мобифон на над 10 години? И си пали компютъра с манивела?

  5. Пеликан
    #7

    Защо да се чудя? Погледнете морето от политолози, социолози, културолози и пустинята от математици и инженери. Не ме е ня, че това няма да се хареса на много хора, които пишат тук.

  6. Сигурно затова управляващите плащат по 1 милион за темплейти от ThemeForest. Какво стана с 1.4млн платени за лого на туризма, което не се ползва? Кой от ГЕРБ плати тази сума и къде е сега?

  7. Георги Съдиев
    #5

    Последна по дигитализация но ПЪРВА ПО: 1)Кражби на близките на министрите (любовника на зем.министър и близките му); 2)Кражби на евросредства (за къщи за гости, 500 броя); 3)Далавери (кражби) за апартаменти и хасиенди (Ц.Цветанов, Ц.Цачева, Севдето и др. и др. 4)Неопазване на околната среда (бетонни хотели на морския бряг); боклуци от страната, Италия, Румъния та даже и Турция; 5)Жертви по пътищата; 6)Тотална необразованост; 7)Простотия на управляващите; 8)Кражби по домовете; 9)Кражби на полицаи, митничари и други чиновници;.. и всякакви други класации.

  8. гнусмеее
    #4

    Ще си останем кенефа на Европа, докато не почнем да гласуваме и да мислим заедно за някой неща, като общество. А не всеки по отделно да се спасява със жалката си заплата , мислейки си ,че е бог, а всъщност е роб.

  9. Лизи Гугуткова
    #3

    Костов и Радан са виновни..:)))................... КОМУНИСТИТЕ и на власт и в опозиция СА НЕКАДЪРНИ!....Половин милиард е даден за елеткронно управние

  10. marij
    #2

    Боже, кога ще бъдем по нещо положително предпоследни. Дали депутатите ни се молят за това, щото да работят за България видно са неспособни...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.