Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е последна по върховенство на закона в ЕС

9 коментара
България е последна по върховенство на закона в ЕС

България е на последно място по върховенство на закона сред страните от ЕС за 2018 г. Това се казва в годишния доклад на германската Фондация "Фридрих Науман", който изследва състоянието на свободите в 45 държави в Европа и Азия. Докладът посочва, че десетте години членство в ЕС не са довели до голям прогрес на законността в страната.

"Формално погледнато правораздавателната система е независима, но също така е подложена на масиран политически натиск, както и на натиск от заможни бизнесмени. В този вид власт корупционните практики се срещат често, демократичните институции са манипулирани", казват авторите на доклада за България.

Те допълват, че организираната престъпност, влиятелни олигарси и корупцията по високите политически етажи могат да подронват демократичните процедури и процесите за взимане на решения.

Критики има и към защитата на имуществените права - има правна рамка в съответствие с изискванията на ЕС, но "често отсъства адекватното ѝ прилагане".

Върховенството на закона в България е на слаби нестабилни основи заради слабото правораздаване. В доклада се посочва, че гражданите масово смятат органите на съдебната система за силно корумпирани и намиращи се под външно влияние

Прилагането на държавните регулациите е слабо или произволно, а системата е задръстена от забавени дела, което води до високи разходи на засегнатите и липса на справедливост в разумен срок. Процедурите за несъстоятелност отнемат средно над 3 години и едва около една трета от исковете биват удовлетворени. Няма правила предприемачите да получат втори шанс в разумен срок след обявяването на банкрут, са казва в доклада на германската фондация.

Изследването отбелязва, че през 2018 г. е имало повече политическа стабилност в страната заради отсъствието на избори и заради българското председателство на Съвета на ЕС.

Българските избори се оценяват като честни и свободни, но страната продължава да оправя някои от дефицитите. Външните наблюдатели са посочи като проблеми отчетите за партийното финансиране, как се използват медиите, купуването на гласове, контролираният вот и ограничението кампанията да се води само на български език.

България е и най-корумпираната държава в ЕС, като по този показател изпреварва Унгария, Румъния, Гърция и Хърватия. Нивото на корупцията е толкова високо, че се е превърнало в "основна пречка" за приемането на страната ни в шенгенското пространство, се посочва в доклада.

В частта за медиите се повтарят изводите на "Репортери без граници", че България е на последно място по медийна свобода в ЕС. Като проблеми се посочват сериозни притеснения заради заплахата срещу плурализма на мненията, силна концентрация на собствеността на медиите, непрозрачни медийни структури, прекалена близост с властта и употреба на комуникационните бюджети на ЕС за печелене на лоялност към властта.

"Фридрих Науман" посочва, че положителни фактори в България са ниският дял на задлъжнялост на държавата. Като проблем се посочва високата неефективност на държавните предприятия, сравнително високата цена на социалните отчисления за бизнеса и особено фаворизирането от властта на определени компании и частичното прилагане към тях на закона.

Бизнес се започва евтино, но бавно, казва фондацията. Свързването на обекти с електрическата мержа е много скъпо и отнеме много време. Данъците не са високи, но регулациите са твърде усложнени, което изисква часове работа на счетоводството за спазването им.

В общата класация, която комбинира всички фактори, докладът поставя България на 29-о място от изследваните 45 държави. След нашата страна остават Хърватия, Унгария и Гърция.

България е 30-та по политическа свобода, намира се на 33-то място в графата за върховенството на закона, а това, което я издърпва в класацията, е икономическата свобода (21-а позиция).

Докладът е изработен от регионалния офис на "Фридрих Науман" за Източна и Югоизточна Европа, разположен в София.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #9

    Сещам се последното дело на олигарха О.Донев,как завърши със фиаско в съда. А после държавата,политиците и кой ли не виновен за корумпираната ни съдебна система,само не и подкупните съдии,които не са осъдили нито един олигарх. Никой не може да ме убеди,че прокуратурата не е внасяла при всички негодни доказателства за вината им! Да не казвам че,СГС са най корумпирания съд в БГ,стига да имаш достатъчно пари,и да ги дадеш на "правилния" човек! Като пример ще дам,така наречените "килърите",в СГС ги пуснаха на свобода,и се наложи да ги закарат в Шумен да ги съдят,за да имат справедливи присъди за убийствата си!

  2. Практик от София
    #8

    Царството на Тримата шишковци

    Телесата на първия запълват всички управленски ниши.
    "Партията - това съм аз. А ГЕРБ е държавата".

    Миазмите на страха, проникващи в следователски офиси, съдебни зали,адвокатски кантори и сковаващи цялата система,представляват видим резултат от задкулисни "химическите" подходи на втория шишко.

    Третият шишко облъчва народонаселението с прокремълските си медии и зорко бди във финансово-икономическата сфера за навременното и пълно изплащане на "Данък Русия"

    Републиката

  3. Лизи Гугуткова
    #7

    Светослав Малинов / Svetoslav Malinov преди 2 часа Поздравявам приятелите от Да, България за успешното провеждане на първото електронно гласуване в България! Искрено се радвам и за резултата на Stefan Tafrov. Успех! ДСБ, която е коалиционен партньор на "Да, България" в "Демократична България" вече номинира за водач на листата Светослав Малинов.

  4. Лизи Гугуткова
    #6

    Калин Калпакчиев: Атаката срещу Лозан Панов е атака срещу Върховния съд Убеден съм, че много хора мислят, че начинът, по който функционира нашето правосъдие, не осигурява справедлив процес на всеки гражданин. Процесите са сложни и искам да кажа, че атаката срещу Лозан Панов е атака срещу Върховния съд. Това заявява Калин Калпакчиев, съдия в Апелативния съд в София и председател на Съюза на съдиите в България.

  5. Лизи Гугуткова
    #5

    ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ: Нашият идеал е демократична България със здрави институции, върховенство на правото и свобода на предприемачеството, равноправен и силен член на ядрото на ЕС и НАТО, чрез втора вълна на интеграция. Можем да постигнем това чрез управление, основано на постоянния стремеж към свобода, справедливост и демокрация чрез: Разделение на властите и равенство пред закона; Свободна конкуренция и независими регулатори; Защита на частната собственост; Почтено служене на обществения интерес; Свободни медии; Честни избори.

  6. асен
    #4

    същата фондация, която създаде този червен франкенщайн ОПГ „Греб“! безсрамници!

  7. Лизи Гугуткова
    #3

    Преди избора на европейски главен прокурор: основен фаворит е Кьовеши Новият Европейски главен прокурор ще има широки преки правомощия за преследване на корупцията, измамите с Еврофондове и трансграничните измами с ДДС. Стартът на Европейската прокуратура е ключова крачка към постигане на основната заявена цел на “Демократична България” в политиката по кохезия и управление на Европейските фондове – парите на европейския данъкоплатец да се изразходват в полза на гражданите и бизнеса, а не на корумпирани политически кръгове. Европейската солидарност е за честните хора, а не за крадците.

  8. Лизи Гугуткова
    #2

    ШАМПИОНИ : Най-голямата далавера с европейски фондове БИВОЛЬ :Частен съдебен изпълнител отново иска запор на сметките на ПИБ, след като банката загуби окончателно дело във ВКС. ПИБ трябва да преведе на румънското Министерство на земеделието 22 милиона юро банкова гаранция, която дължи като обезпечение по сделка за храни за бедните. Сделката е скандално известна като най-голямата еднократна кражба на еврофондове, осъществена със съучастието на банката. На 28.01.2019 излезе решение 340 на ВКС, с което се отхвърлят претенциите на ПИБ срещу изпълнителен иск от Министерството на земеделието на Румъния, потвърден от Апелативен съд – София през 2016 г.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.