Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е против идеята на ЕК за нови данъци върху финансовия сектор

6 коментара

С въвеждането на данъци и такси във финансовия сектор ще бъдат засегнати бизнесът и домакинствата в целия Европейски съюз. България е сред държавите членки на ЕС, които принципно са против въвеждането на допълнително облагане във финансовия сектор. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков на експертна дискусия в Министерството на финансите върху идеите на Европейската комисия за облагане с цел създаване на постоянен механизъм за разрешаване на кризи в ЕС.

В обсъждането участваха подуправителят на БНБ Калин Христов, представители на Асоциацията на банките в България, на Фонда за компенсиране на инвеститорите, на Асоциацията на българските застрахователи, Институт "Отворено общество”, финансови експерти, икономисти, бизнесмени, съобщи пресслужбата на министерството.

В рамките на дискусията е бил проследен политическият дебат по въвеждането на няколко вида налози. В ЕК се обсъжда въвеждането на данък върху финансовите транзакции (търговия с акции, облигации, деривативи, валута) и данък върху финансовите дейности, свързани с облагането на сумата от печалбите и възнагражденията на финансовите институции на основата на финансовите им отчети.

Като основен негатив от въвеждането на данък върху финансовите транзакции беше откроен рискът от прехвърляне на данъчното бреме върху крайните потребители на финансови услуги. Един от рисковете при въвеждането на данък върху финансовите дейности пък са евентуални трудности при създаването на тясно координиран подход на европейско равнище поради различните национални счетоводни правила.

Подложено на дискусия беше и предложението за въвеждане на такси във финансовия сектор. Като база за начисляване на таксите ЕК предлага задълженията на кредитните институции, намалени с гарантираните депозити и банковия капитал. Още в края на май тази година ЕК препоръча създаването на национално равнище на фондове за разрешаване на банкови проблеми със средства от облагане на банковия сектор. Събирането на таксите може да става или в национални специализирани фондове, или в националните бюджети.

Участниците в срещата се обединиха около мнението, че приходите от въвеждането на банкови такси трябва да отиват в самостоятелни фондове извън националните бюджети и това е залегнало в българската позиция.

Такъв фонд в България обаче трябва да се направи едва когато е готов общият механизъм за разрешаване на кризи в Европейския съюз.

Към момента седем държави членки на ЕС имат въведени национални системи от такси, чиито параметри се различават, и това повдига въпроса за двойното облагане и нарушаването на конкуренцията. Сред тях са Германия, Франция, Великобритания и Швеция.

Въпросът ще бъде разглеждан през ноември и декември т.г. от Икономическия и финансов комитет към Съвета на ЕС, а на заседанието на Европейския съвет през декември лидерите на държавите членки ще бъдат запознати с постигнатия напредък.

През пролетта на 2011 година се очакват конкретни законодателни предложения на Европейската комисия по рамката за разрешаване на кризи във финансови сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Heinz
    #7

    Това показва, чии интереси са свързани с финансовия сектор и възложените му функции в България...

  2. Phill
    #6

    Необходимо е банките да бъдат грубо и арогантно накарани да спазват правилата и да не бъдат нищо повече от всеки друг търговец регистриран по Търговския закон. В договорите между потребителите и банките срещу всяка клауза да има отметка "съгласен съм", "не съм съгласен". Когато се подпише договор, то той да бъде променян само с изричното съгласие на двете страни. Бонуси да се раздават само след годишното приклюване и само след заплащане на дължимите данъци. Приходите от банкова дейност да бъдат считани

  3. Глух плъх
    #5

    "Като основен негатив от въвеждането на данък върху финансовите транзакции беше откроен рискът от прехвърляне на данъчното бреме върху крайните потребители на финансови услуги". ..............."С въвеждането на данъци и такси във финансовия сектор ще бъдат засегнати бизнесът и домакинствата в целия Европейски съюз"..............Вашта мама безсрамна! Айде пък да вземем да го поемем тоя риск. Щом платихме с кризата лакомията ви. Сега вие ще платите метлата, дето мете след вас лайната. Като си играете

  4. От ЕС
    #4

    Колкото повече по-добре!И е добре да се подпомагат производителите!

  5. Глух плъх
    #2

    България против ... Не е България против, ами българските тарикати, цветелинки и цветелинкьовци, дето са узурпирали правото да си уреждат далаверите, говорейки от наше име.

  6. ll
    #1

    jivejat novobogataschite s kradenite pari i ne im puka vsitschkite milioni sa rasprasnati po firmi i familiite im tsche i do prababite im stigat v spest.knischki kradenite milioni na mutrite spekulantite da plaschat danazite a ne da kovat sakoni mafiat e goljama v bg.a vlastvaschite gi posnavat i ne gi sakatschat strah gie novobogataschite sa silni agenti

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.