Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е с най-дълбоката криза при имотите в Европа

15 коментара

София е столицата в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) с най-драстично поевтиняване на недвижимите имоти за 2009 година. Ценовите нива в столицата ни бележат понижение от над 22% спрямо предходната 2008 година, което отрежда на София челната позиция сред другите столици в региона, сочи анализ на консултантската компания “Eра Европа“.

Най-големият български град заема трето място по спад в целия Стар континент. София отстъпва единствено на Дъблин и Лисабон, където цените на имотите са паднали съответно с около 26% и 24%. Следващи в подреждането на консултантската компания са Букурещ със спад от над 15%. Движението на цените на жилищата в швейцарската столица Берн пък е с положителен знак – там нивата са скочили с около 10% през 2009 спрямо 2008 година, според проучването.

“Повечето европейски страни достигнаха дъното през есента на 2009-та година”, коментира Франсоа Ганьон, президент на Ера Европа. "Най-ясни са знаците за стабилизиране в страни като Испания, Франция, Германия, докато в Чехия, Румъния и Италия движението продължава да е с отрицателен знак. Най-слабо засегнати от кризата остават Скандинавските страни, Швейцария и Турция, като причините във всяка от тях са различни. Но навсякъде има една постоянна категория – по-ниско потребителско доверие и повече продавачи. Заедно с огромния обем от информация налична в интернет, пазарът на имоти става труден и все по-зависим от брокерите. А техният брой продължава да спада.”, допълва Ганьон.

България заема второ място в Европа по спад на цените в национален мащаб, показва доклада на “Ера“ в оценката на този показател. По-съществено е било понижението единствено в Ирландия, където поевтиняването е над 20% за година, според компанията. По-ниски с 5% до 10% са били ценовите нива в Люксембург, Чехия, Франция, Холандия, Португалия.

Средната цена, на която са се търгували жилищата в страната ни, е била с около 18% по-ниска през 2009 спрямо предходната 2008 година.

"България е сред лидерите по спад, защото години наред заемаше челните позиции в класациите за ръст на цените на имотите.”, коментира Теодора Димитрова, изпълнителен директор на “Ера България“.

”Добрата новина е, че през последните месеци в много европейски страни, както и у нас, цените се стабилизираха. Това означава, че перспективите за възстановяване на пазара са добри. Опасността, която стабилните цени крият, е в липсата на отстъпчивост у продавачите – те все по-често отказват да обсъждат първоначално оферираната цена, а купувачите разполагат с ясно определени сравнително ниски бюджети. Това изправя пазара пред риск от стагнация – близка до тази, на която бяхме свидетели в началото на кризата, когато продавачите не вярваха, че имотите им се обезценяват, а купувачите чакаха цените да паднат още. Надяваме се, че кризата е отрезвила всички участници и диалогът между страните ще е по-лесен.”, допълва Димитрова

Жилищата престояват 400 дни на пазара

Страната ни е първенец в Европа по отношение на средния престой на жилищата на имотния пазар. Двойно е скочил периодът, в който даден имот в България е очаквал своя купувач през 2009 година и вече достига 12 месеца. Второто място в класацията по този показател заема Италия, като периодът, в който дадено жилище е престоявало на пазара в апенинската страна, се е удължил с около 70% през 2009 година спрямо 2008-ма.

"Този показател отразява средния предстой на едно жилище, когато продавачите не търси бърза реализация на всяка цена.”, казва Теодора Димитрова. "Основната причина периодът за продажба да нараства от 45 дни през 2007 г до близо 400 дни днес е в масовото строителство и предлагането на голям брой жилища, които не отговарят на търсенето на купувачите. В нашите агенции се случва двустайно жилище да бъде продадено в рамките на 5 дни, през които има над 20 огледа, докато обзаведени големи мезонети търсят новите си собственици повече от 18 месеца", разказва Димитрова.

С близо 30% е спаднал броят на сключените през 2009 г. сделки в България в сравнение с 2008 г. Малко над 217 000 транзакции са били осъществени през цялата минала година, докато през 2008 те са били 788 000 сделки.

Обемът на сключените в страната ни транзакции я поставя наред с Гърция, Румъния и Холандия, където понижението в реализираните обеми е аналогично. Има държави, които отбелязват ръст в броя сделки, сочи сравнението на “Ера“. Това са Турция, която през 2009 г. реализира с около 20% повече сделки в сравнение с 2008 г., и Швеция, която бележи ръст в обема на транзакциите от приблизително 5%.

България е европейската страна, отчела най-голям скок в лихвите по ипотечните кредити през 2009 г. Страната ни отбелязва ръст от 2%. Ръст в лихвите по жилищните заеми има и в Ирландия, Кипър, Румъния и Гърция.

"През последните месеци банките проявиха изключителна активност както в рекламирането на ипотечни кредити, така и в подобряване на условията по тях.”, коментира Теодора Димитрова. "Нашите изчисления сочат, че да си купиш жилище днес е сравнително по-изгодно, отколкото е било преди 3 години, защото цените на недвижимостите са с 25% по-ниски и в същото време могат да се договарят изгодни условия за ипотечни кредити като например фиксирана лихва за две, дори три години.”

Спад на лихвите е имало в повечето европейски страни. Най-значим е той в Швеция – близо 4%, и в Португалия – 2%. По-ниски задължения кредитополучателите са изплащали и в Белгия, Франция, Италия, Швейцария и т.н.

С 60% са се свили чуждестранните инвестиции в недвижими имоти в България през 2009 година. През първото полугодие 208 милиона евро са били инвестирани в този сектор в страната ни. Това представлява спад от 59.3% спрямо същия период на 2008 година, когато над 511 милиона евро са били вложени в сегмента. За периода септември 2008 – септември 2009 размерът на чуждите пари в България се е равнявал на 836 милиона евро, сочи още статистиката.

Според изследването на “Eра Европа“ кризата е редуцирала сериозно броя на агенциите за недвижими имоти.

Прогнозата на компанията за бъдещето на сегмента на недвижимите имоти в България е подплатена с умерен оптимизъм. Според експертите ѝ пазарът ще зависи основно от 2 фактора – доходите на купувачите и развитието на кредитния пазар. Активни в момента са 2 основни групи купувачи – хората на възраст между 25 и 30 години, които са решили да си купят дом с ипотечен кредит и често не разполагат с никакви спестени средства. Другите са тези между 40 и 50 години, които са по-скоро инвестиционно настроени, но разглеждат покупката като добро вложение на парите си, а не като възможност за бъдеща печалба.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. konfucius
    #16

    pak oburkah investiciite! :)

  2. feces retentioner
    #15

    Кризата в България се случи точно по една причина - тоталното и безумно черногледство на българина. България влезе възможно най-добре макроикономически в нея ( заради валутния си борд) и с добри изгледи за леко и лесно излизане. Но "кризата" бе подета първо от опозиционите политици ( тогава Дянков и Борисов, на които проблемите създадени от самите тях се стоварват на техните глави. Каква ирония!) и после дойдоха безумните журналисти със страхотиите по вестниците и накрая общесвеното безумие я пропелва

  3. feces retentioner
    #14

    Проблемите на запад са сериозни, но ние нямаме нищо общо с тях. Проблемите са голяма задлъжнялост на държавно и семейно ниво, изтичане на бизнес на изток ( включително към България), икономики в които услугите са все по-голяма тежест ( но създават работни места с по-ниски заплати). Конкрертно в Америка има още проблем освен изброените по-горе - с изкривена от лобижум ( по същество легална корупция) излязъл извън контрол олигархична структура на икономиката където първи приоритет са запазване на банковия

  4. майкъл
    #13

    управление- имам предвид не само тиквите от ГЕРБ, но и предните тройни кратуни. съсипаха икономиката и ограбиха страната. сега заслужават конфискация до последна стотинка и пандиз!

  5. hidko
    #12

    и тогава ще си дойдат на местото

  6. faeces productioner
    #11

    Тъкмо се чудех защо се забави... Иначе - никаква изненада, точно този коментар очаквах. Впрочем, ти и преди любезно си ни го предлагал, дори имаш повтарящи се фрази. Ти индоктриниран ли си в "the power of positive thinking", или само се правиш, че си такъв. Чуй ме, човече, със заклинания (пък били те и в стил "позитивно мислене") до никъде няма да стигнем. Това си е чисто зомбиране. Реализъм трябва, реализъм.

  7. 07
    #10

    у нас масово купуваме така евтините жилища.Аз вчера си накупих около 10, утре пак излизам да купунам..Сега му е времето..Да, ама не..

  8. boomadafaka
    #9

    podhodiashta duma na mnogostardalen Bg "languette" za takiwa, makar i stranni apartamenti?

  9. Сайржия
    #8

    А бе, как може цените на имотите в България да са като тези в САЩ при една насъизмеримо голяма разлика в доходите. На базата на доходите - надниците и на строителите, жилищата в българия трябва да се с 50-80% по-евтини от сегашните.

  10. feces retentioner
    #7

    Да верно е че цените на имотите у нас са колкото в САЩ. Даже са малко по-високи! Боже , боже ! И тия имат компютри и пишат "мнение" по интернето.... Няма ли на това българско бясно простолюдие кой да му раздаде мотики и лопати та да спре с тоя интернет, бе?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам