България е готова да обсъди включването трансграничните измами с ДДС да се разследват от бъдещата европейска прокуратура, съобщи Министерството на правосъдието.
Тази еволюция в българската позиция идва след неформалното заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, който се проведе в края на миналата седмица. Една от темите бяха новите регламенти на ЕС за създаване на служба на европейския прокурор и за борба с измамите.
Ден преди срещата българското правителство прие позиция, в която се обяви против разследването на ДДС измамите от европейската прокуратура, но продължава подкрепата си за създаването ѝ.
Промяната в българската позиция е "водена от разбирането, че разследването на този вид престъпления може да се води по-ефективно от бъдещата Служба на европейския прокурор", се казва в съобщението на правосъдното министерство.
"От самото начало на преговорите по предложението за регламент за създаване на Служба на европейския прокурор българската държава трайно и последователно е подкрепяла създаването на силна и независима Европейска прокуратура с изключителна компетентност по отношение на престъпленията, засягащи финансовите интереси на ЕС", е посочено в днешното съобщение на пресцентъра на Министерството на правосъдието.
Темата за създаване на европейска прокуратура е била обсъдена и по време на срещата на вицепремиера Меглена Кунева и правосъдния министър Христо Иванов с холандския министър на правосъдието и сигурността Ард ван дер Стьор в понеделник.
България смята, че съдебните разрешения за прилагане на мерки за разследване при трансгранични случаи трябва да бъдат получени в една единствена държава-членка, а именно - в държавата, където се прилага съответната мярка за разследване. Това ще избегне прекалената бюрокрация при осъществяване на трансграничното сътрудничество в рамките на службата на европейския прокурор с оглед търсенето на по-ефективна и работеща европейска прокуратура, се казва в съобщението на правосъдното министерство.
По отношение на съдебния контрол върху други актове или решения на Службата на европейския прокурор България предпочита варианта, с който се запазва и компетентността на Съда на Европейския съюз да се произнася с преюдициални решения по тълкуване на разпоредбите на регламента. Този вариант изглежда по-работещ и съобразен с необходимостта от ефективност и бързина на разследванията.
Предложението за Регламент за създаване на Служба на европейския прокурор е приоритетно за страната ни, поради изключителната компетентност на европейския прокурор по отношение на престъпленията, засягащи финансовите интереси на ЕС, посочват от Министерството на правосъдието.
"От друга страна, българската държава е готова да обсъди включването трансграничните измами с ДДС в обхвата на Директива относно борбата с измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС, по наказателноправен ред, водена от разбирането, че разследването на този вид престъпления може да се води по-ефективно от бъдещата Служба на европейския прокурор", се казва в съобщението на ведомството на министър Христо Иванов.
В случая става въпрос за две предложения за европейски актове. Единият регламент е за създаване на Служба на европейския прокурор, а другият за Директива относно борбата с измамите, засягащи финансовите интереси на Съюза, по наказателноправен ред.
Макар двата регламента да имат индиректна връзка, те уреждат различна материя, а измамите със средства от бюджета на Европейския съюз и измамите с ДДС не следва да се поставят под общ знаменател, се казва в съобщението на правосъдното министерство.
Измамите със средства на ЕС попадат в обхвата на предложението за Директивата относно борбата с измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС, по наказателноправен ред и са включени в състава на измамата, засягаща финансовите интереси на ЕС. Страната ни винаги е подкрепяла включването на този вид измами в обхвата на проекта на директива.
По въпроса за ДДС българската позиция е, че ДДС е един от инструментите за фискална консолидация и подкрепа на растежа на национално ниво и затова вътрешните ДДС измами следва да бъдат изключени от обхвата на директивата и да се разследват на национално ниво. Българската позиция обаче включва и готовност да се обсъди включването на трансграничните измами с ДДС в обхвата на директивата, ако се възприеме, че разследването им ще бъде по-ефективно от Службата на европейския прокурор, се казва в съобщението на правосъдното министерство.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
ЗА!!! Ще помагаме на Европрокуратурата със сигнали с данни и ще почнат да ГИ хващат! А сега какво-само вадят от джоба и ги слагат в друг джоб.