Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

''България е сляпа, Румъния – едноока''

Олигархични образувания си поделят тортата и пречат на реформите

10 коментара
''България е сляпа, Румъния – едноока''

Олигарсите си поделят тортата, спъват умишлено реформите и задушават демокрацията. България и Румъния са отрезвяваща поука за ЕС, а това е лоша новина за Украйна и Молдова, коментират две големи немскоезични издания.

Дели ги само Дунавът, но въпреки това България и Румъния са чужди една на друга, пише германският вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ) в статия с многозначителното заглавие "Еднооката от двете слепи Дунавски сестри".

Вестникът цитира млада румънка с думите: "От пограничен район съм, но семейството ми никога не е имало взимане-даване с българите. Нито преди общото ни присъединяване към ЕС през 2007 година, нито след това”. Според нея и според много други нейни сънародници, Румъния гледа по-скоро към Европа: към успешни модели като Полша, а защо не и към Австрия.

Заедно и в добро, и в лошо

Според германския вестник, България и Румъния все още си приличат и в доброто, и в лошото. Това важи най-вече за измъчените политически решения и за хаоса, който възниква около тях, особено във времена на избори. Така например президентският вот в Румъния породи съмнението, че на румънците в чужбина умишлено е било попречено да гласуват.

В резултат - външният министър подаде оставка. А предсрочните парламентарни избори в България родиха един измъчен кабинет, петият за две години, който освен всичко друго трябва да възстанови и доверието във финансовите институции.

Прилики има и в икономическите показатели на двете съседни страни, пише ФАЦ. 25 години след падането на Желязната завеса и 7 години след приема им в ЕС, икономическият напредък на двете страни е неоспорим, като Румъния има незначителна преднина пред България.

Букурещ отчита 41% реален ръст на БВП от 1990 година и 7 на сто от 2007. София може да се похвали съответно с 32 и 5 процента. Покупателната способност в Румъния е 56 на сто от средния показател за ЕС, а в България процентът е 48.

България ще остане догонваща

"Еднооката от двете слепи Дунавски сестри" явно е Румъния, а България и занапред ще трябва да догонва, констатира германският вестник и цитира икономиста Габор Хуня от виенския Институт за международни икономически изследвания. Според него Румъния участва много по-добре в международното разделение на труда. Тя спечели от пренасочването на производства с висока добавена стойност като автомобили и домакински уреди към Източна Европа.

На всичко отгоре Румъния притежава значително по-големи залежи от природни богатства и внася едва 20% от необходимия ѝ газ, докато България е силно зависима от руския енергиен внос. Анализаторът на "Райфайзен Рисърч" Гунтер Дойбер също поставя Румъния пред България. Според него институциите северно от Дунав са по-надеждни, а олигархическият капитализъм в Румъния не е толкова могъщ.

Четири държави, един проблем: могъществото на олигарсите

Тъкмо олигархическият тип капитализъм дава основание на Рудолф Херман от "Нойе Цюрхер Цайтунг" да събере под общ знаменател България, Румъния, Молдова и Украйна - нищо, че две от тях са пълноправни членки на ЕС, а другите две могат само да мечтаят за прием в Общността. И в четирите държави, пише авторът, комунистическият елит от втория ешелон на властта овладя ключови позиции в икономиката и политиката.

Възникнаха олигархични образувания, които си поделяха тортата и пречеха на реформите - а без реформи няма благоденствие за широките слоеве от населението. Новите олигарси постепенно укрепиха икономическите си и политически позиции, а от този момент нататък прозрачните институции и демократичните процедури се превърнаха в заплаха за тяхната власт.

Тъкмо поради това в България, Румъния, Молдова и Украйна не протече онова личностно обновяване на политическия елит, което видяхме в новите членки на ЕС от Централна Европа и Прибалтика. Най-шокиращият пример в това отношение са България и Украйна, където политическата класа на практика вече от 25 години се върти в един и същи кръг. И начело винаги излизат едни и същи имена, пише авторът и поставя протестите в София и в Киев под общия знаменател на съпротивата срещу олигархията.

В края на статията си Рудолф Херман търси поуки от опита с България и Румъния: "През 2007 година двете страни бяха приети в ЕС, въпреки че изоставаха с реформите. Това беше политическо решение. Днес европейците трезво го преосмислят - което не е добра новина за Украйна и Молдова", заключава Рудолф Херман.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Тачев
    #10

    Ще го търсите Костов, ама късно е вече чадо. Единственит политик в България, който се опита да направи все пак някакви реформи (независимо от всичките ми грешки) и да обърне стрелката на релсите от изток на запад. След него - само имитация на реформи.

  2. boby1945
    #9

    Бакърът на бате умничък..... двама трима министъра в затвора нищо не значат за икономиката..... това не са реформиу даже не са рИформи.... а просто разчистване на сметките.... По тазди линия ние водим с цял м-р председател убит на улицата и що от това? Безработните 400 000 ......

  3. Аслан Юриев
    #8

    Филке, съгласен съм с Вас, данните на ФАЦ не са верни. Тази статия я четох в средата на ноември, защо чак сега се цитира тук, не знам.

  4. Филка Русофилка
    #7

    Критиката на Нойе Цюрхер Цайтунг е обективна. ФАЦ е написал глупости като boby, „обосновани” с фалшиви числа. Реалният растеж на БВП на Румъния 1990-2013 не е 41%, а 35,5%. На България не е 32%, а 40,6%. За България няма данни в Евростат преди 1996, ФАЦ откъде ги е взел? От 1996 българският реален растеж е 60,6%, а румънският – 56,8%. От 2007 нито румънският е 7%, нито българският е 5%. И двата са по 12,2%. Пълен булачач! Така ще е, след като „едноокият” Габор Хунът се е похвалил, а Нане Вутев се е чесъл по задника. Горанов и Лукарски да следят какви глупости се пишат за нас.

  5. Боряна
    #6

    Боби1945 просто не е добре със здравето. Пациенти като него е по-добре да не бъдат закачани, за да не се влоши още повече състоянието им. Писането из форумите (той пише навсякъде и често) е част от лечението. Нека го оставим да пише, клетият! Пък и не е само той. И нЕкой си tomov очевидно страда от същото заболяване.

  6. t_o_m_o_v
    #5

    Айде сега, а Германската им братовчедка след като се оправи от 45 годишната си шизофрения започна да страда от алцхаймер...

  7. бакърджиев
    #4

    Този Боби май наистина живее в 1945 и още тича подир съветските танкове с росни китки. В Румъния бяха направени много по всеобхватни и резултатни реформи отколкото в България. Така например в резултат на реформите в съдебната система в затвора са няколко бивши министри и един министър председател, както и доста бивши депутати. Да се надяваме че и в България ще се случат необходимите реформи и олигархията и нейните слуги ще си намерят "топлото" местенце.

  8. Пешо
    #3

    Колкото по-близо до Русия- толкова по-далеч от прогреса, затова България остана последна! И по времето на комунизма румънците следваха независима политика от Москва и стояха на студено. България беше най-верният съветски сателит- та до днес!

  9. boby1945
    #2

    Дрън, дрън..... Всичките бели на България идват именно от нефелните рИформи инициирани от разни западни централи.... В Румъния рИформите не бяха така "обемни" и затова са малко по напред от нас....

  10. Quo
    #1

    Така е, няма две думи по въпроса. Жалко е, че националната енергия не е насочена за справяне с остатъците от тоталитаризма. Продължавасе с отлагането на структурни проблеми за неопределно бъдеще докато енергията се топи в джапане из блатото на беззаконието. И на всичкото отгоре се надига глас срещу демократичната система, а такава никога не е имало, защото либералната демокрация не означава невърховенство на закона, безредие и несправедливост... Означава само, че сме ниско образовани, неспособни и недостойни за свобода като цяло. (Поотделно е друго.)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.