Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е сред държавите с най-много прокурори

34 коментара
България е сред държавите с най-много прокурори
Най-много прокурори работят в Норвегия и Русия, а също в България, Унгария, Латвия, Литва, Молдова и Словакия. Това се посочва в изследване на Съвета на Европа, цитирано в понеделник от Франс прес. В Австрия, Франция, Гърция, Ирландия, Италия, Испания и Холандия се падат по по-малко от петима прокурори на 100 000 жители.

Числеността на адвокатите се е увеличила навсякъде, като в Испания, Малта и Италия съотношението е над 20 адвокати на един съдия.

Развитието на съдебната система остава приоритет за държавите в Европа, въпреки премахването на съдилища в 13 страни, се казва още в проучването.

Става дума за очертаване на основни тенденции, а не за списък на слабите ученици и отличниците, коментира секретарят на комисията Стефан Лейенберже за изследването от 400 страници, което се опира на статистически данни от 2008 г.

За отбелязване е, че Германия не е предоставила никакви данни, а Франция е представила частични.

Съкращаване на средствата в тази област е извършено само в четири държави, една от които е Италия, посочват авторите.

Черна Гора, Словакия и Унгария са удвоили бюджета си за правосъдие, а Полша, Армения, Естония и Молдова чувствително са увеличили средствата с това предназначение.

Бюджетът на съдебната система във Франция е възлизал на 6.44 млрд. евро (с 0.8% повече, отколкото за 2006 г.) Италия е отделила за правосъдие 7.8 млрд. евро (спад от 7 процента),  Белгия 1.46 млрд. евро (увеличение от 10%), а Турция - 1.25 млрд. евро (с 2.7% повече).

На човек от населението във Франция са се падали по 57.7 евро, в Португалия 86.5 евро, в Испания 86.3 евро, а в Италия - 71.8 евро.

Великобритания и страните от Северна Европа попадат в същата група, докато в Русия и Турция за правосъдие на жител са се падали съответно по 23.3 и 11 евро.

Най-много отнесено към населението са професионалните съдии в Гърция, Хърватия, Черна Гора, Сърбия и Словения - повече от 30 съдии на 100 000 души. Три пъти по-малко са съдиите в Армения, Азербайджан, Дания и Франция (9.1) посочва БТА.

Повече от половината от 47-те държави в Съвета на Европа имат система за обезщетяване в случай на прекалено продължителни процедури и/ или при неизпълнение на съдебните решения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivan
    #38

    Помогни на България в един нов святwww.youtube.com/watch?v=gPzYf8YxedQ

  2. BRAVO!
    #37

    ВЪРХУ глава от населението !!!

  3. юрист
    #36

    независимостта на тия самозабравили се прокурори и съдии от изпълнителната и законодателната власт не означава, че те са независими от българския народ. Народ, който им плаща заплатите и в чието име те съдят. Извод: докато народът не започне да ги назначава и уволнява , чрез преки избори( нещо подобно на местните избори) няма да спре вонята на лайна, която се носи от съдебната система и омирисва цялата страна.

  4. Zort
    #35

    А именно: Колко са прокурорите на 100 хил. души у нас според това изследване. Ако приемем, че населението на БГ е 7.5 млн.души, а сигурно е и по-малко, а броят на прокурорите е 1700, то всеки може лесно да пресметне това число. Друг е въпросът, че прокурорът в БГ се занимава с какво ли не и е филтърът на съдебната система. Във Франция и Италия например не се обръщат към прокуратурата за щяло и нещяло - тече ми покрива, изгубих си котката, наемателят не ми плати наема, следователно ме мами /макар да не е декларирал доходите си от наеми, а после търси закрила от държавата/ и т.н.,което е ежедневие.

  5. Neosyjdan
    #34

    may sme na posledno mqsto - mnogo prokurori, hilava sydebna sistema!

  6. bg
    #33

    v bg.ne sa prokororite mnogo no prestapnizite deputatite sekretarite sam.ministrite a i slujitelite na dans i mvr sa mnogo taka tsche prokurorite ne sa edinsveni v bg.mnogo tschengetata i agentite novobogataschite kradzite s amnogo i ne gi proverjavate ne gi pitate ot kakvo i kak sa sabogatjali i kak karat tesi skapi koli i kak jivejat v 500 600 kv.apartm da ne govorim sa imotite koito gi kupiha sa jalti stotinki i samenkite s sem.semi

  7. lili
    #32

    kolko sa milionerite i miliarderite v bg.sascho sa ni tolkova deputati koito daje i ne idvat na rabota sa kakvo im se plaschat schofiori i koli bensini vetscheri kokteli priemi i t.n. ot komunjagi stanaga gerberisti i sedesari a koi sa krali bogataschite rasbira se i agentite verbuvanite ot 1980 g sega si pejat i serat na volja milionite sa im sigurni no ot kade gi vseha i kolko hora sa postradali tova pischete ne sa prokororite koito vi barkat smetkite nai vetsche na mafiata v bg.ot zervuli bogataschi

  8. Наймногов
    #31

    ...прокурори,най-много ченгета,най-високи цени в Европа,най-ниски доходи,най-много простотия,най-много бедност!

  9. lili
    #30

    toja poslanik ot amer.da si gleda v usa a ne v bg.a i da se snima v filma koito sa mu predlojeli "topli bratja" na manusch romanov

  10. И.Иванов, Швеция
    #29

    "Най-много прокурори работят в Норвегия и Русия, а също в България, Унгария, Латвия, Литва, Молдова и Словакия."Относително високият броя на прокурорите в Норвегия (както и на служители от други администрации) е непреодолим поради специфичната й рядконаселеност на страна с огромни разстояния (над 2 000 км от най-южната и най-северната й точка, населени острови, включително и на огромни разстояния от контитненталната част), ограничен транспорт в най-недостъпните полярни и островни области и същевременно изискване за наличие на местна обществена инфраструктура и в отдалечениете и редконаселените й части.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.