България е сред лидерите в "криене" на данъци от едрия бизнес сред страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Това показва доклад "Избягалите данъци", посветен на данъчното облагане на най-големите компании в ЦИЕ, изготвен от шест неправителствени организации по европейски проект.
За България разработката е направена от неправителствената организация "За Земята". Според тях десетте компании у нас, които отчитат най-голям оборот за 2015 г., взети заедно не само че не плащат данък на държавата, но всъщност получават данъчни приходи от над 150 млн. лв.
Десетте компании с най-голям оборот за 2015 г. в България са платили общо 44 млн. лева (22.5 милиона евро) корпоративни данъци. Това е относително нисък принос към националния бюджет. Съвкупните продажби на първите десет български компании са в размер на близо една четвърт от БВП – и въпреки това данъчните постъпления от техния бизнес се равняват на само 2.3% от събраните корпоративни данъци за 2015 г., се посочва в документа.
Законът за корпоративното подоходно облагане позволява да се приспадат минали загуби от облагаемата печалба, припомнят авторите на изследването. Дава се пример с руската "Лукойл", която е собственик на най-голямата компания в България. През последното десетилетие "Лукойл България" е обявила общо 1.7 млрд. лв. загуба и не е платила нито цент корпоративни данъци в България. В същото време в Русия "Лукойл" само за година е внесла приблизително 1.5 млрд. долара.
Сред другите "техники" на корпорациите е да се начисляват огромни разходи за външни услуги, като консултантски и управленски такси на стойност хиляди евро на ден. Съдружниците дават "кредити" на своята компания и след това събират от нея 10% или по-висока лихва.
Някои търговски вериги използват свързани компании, които са собственици на магазините, и плащат на себе си значително по-високи наеми от пазарните. Други начисляват огромни суми за ползването на своите собствени търговски марки, прехвърлени в офшорни компании, източвайки по този начин печалбите си към Лихтенщайн или Британските Вирджински острови.
Установихме редица случаи, в които холдинги избягват данъци, като се обграждат с дъщерни фирми "над" и "под" своята производствена фирма, базирана в България. Често тези дъщерни фирми предоставят скъпи части и материали и събират изкуствено надути такси за дистрибуция, се посочва в документа.
Изследването констатира, че прозрачността по отношение данъците е относително висока. Едновременно с това обаче чрез предоставяне или отнемане на рекламни приходи, най-големите компании могат да контролират осведомеността за данъците в националните медии.
В законодателството на редица страни е предвидено приспадане от дължимия данък на загубите от предходни години, но само в България данъчната загуба е придобила подобни размери, е посчено в дклада.
България води не само по отношение на либералното данъчно облагане на големия бизнес. В сравнение с другите страни в региона, а и отвъд него, българският бюджет най-силно разчита на "скритите" данъци.
ДДС и акцизите върху горивата и тютюневите изделия формират над 70% от данъчните приходи в държавния бюджет у нас, пише в доклада. За сравнение средната норма на "скритите" данъци за страните в региона е с около една трета по-ниска.
Заключението на доклада е, че данъчните подаръци за "едрия бизнес" падат върху плещите на обикновените хора и на малките и средни местни фирми.
В доклада "Избягалите данъци" са посочени данъчните практики на полската Orlen Group, която има мощен клон в Чехия. В Полша Orlen е платила половин милиард злоти данък печалба, но в Чехия дъщерната Unipetrol отчита загуба в четири от последните пет години. При положение че над половината от разходите на чешкото поделение са за доставки от Полша, това не може да не породи въпроси, се казва още в анализа. Още повече, че освен Orlen инвеститори в Unipetrol са и няколко анонимни кипърски акционери.
Според доклада Унгария се очертава като "данъчният рай" в Централна и Източна Европа. Повечето от най-големите компании там плащат ефективен корпоративен данък под 1%, независимо, че ставката за печалби над 500 млн. форинта е 19%. Тук изпъква унгарското поделение на General Electric, което е получило близо 9 млрд. долара дивиденти от други поделения на конгломерата, за да бъдат те обложени в Унгария с 0.002% данък, пише в анализа.
Според експертите редица от най-големите компании в Полша са държавни или с голямо държавно участие и за тях е много по-трудно да се възползват от вратичките в данъчните закони. За сметка на това, те декларират много ниски печалби и съответно данъчните им отчисления са скромни.
В Латвия Latvenergo постига най-висока норма на печалба (20%), но в същото време плаща и най-нисък данък, тъй като ползва данъчни отстъпки за внедряване на нови технологии.
В Словения Gorenje пък не е плащала корпоративен данък в течение на пет години.
Докладът "Избягалите данъци" предлага още редица примери за големи компании – данъчни "иноватори" в ЦИЕ.
Експертите, които са изготвили проучването, заключват, че независимо от ниските данъчни ставки в региона, големите компании в ЦИЕ като цяло се изкушават да избягват дължимите данъци.
"Безплатен обяд няма: щом Големият Бизнес не иска да плаща, плаща населението. В интерес на гражданите е правителствата от Централна и Източна Европа да работят заедно на европейско равнище, за да осигурят общ набор от правила и норми за данъчно облагане на компаниите", препоръчват авторите на доклада.
Изследването е направено от българското екосдружение "За Земята", чешката Glopolis, унгарската Demnet, латвийската Lapas, полската IGO и словенската Ekvilib.
Докладът е изготвен по проекта "Заедно за данъчна справедливост – да мобилизираме европейските граждани да поставят неравенството и данъчната справедливост в центъра на европейската програма за развитие по време на Европейската година на развитие 2015 и отвъд нея", който се финансира от Европейския съюз. Съдържанието на документа е отговорност на авторите му, а данните, на които те се позовават, са събрани от официални източници.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
15 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
ама шо стана бре, нали с десятъка наследен от османската империя борим точно криенето на данъците, пък то ..ко стана...големио бизнес не го ли биеш през пръсти... ебааати и данъците:)
Първо специалистите да коментират дали това е така. Ако приемем, че е истина, трябва да се замислим: в малката българска икономика големите фирми пропорционално плащат и големи данъци. Това намалява разходите за инвестиции. Т.е. данъците трябва да се урегулират така, че да нарастват разходите за модернизация. Топлофикация София "гръмна" по простата причина, че не се отчисляват средства за "осъвременяването" й.
На софрата: ББ към В.Зл.: "Абе Вальо, ти плати ли си данъците?" http://picbg.net/u/337/39928/533821.jpg
4. Авторът пледира „за въвеждане на Обща консолидира корпоративна данъчна основа“, тъй като „в целия ЕС се чуват ясни призиви за координирана данъчна система...за необходимост от хармонизация на данъчните правила“. Да внимаваме, покрай Общата данъчна основа, Кopни Peшeтникoвa да не ни хармонизира от соц.-щуротия с „прогресивните“ френски данъчни ставки, че Тръмп и Орбан ще ни се смеят на акъла. Изследването на ЦИЕ „е вдъхновено от Димитър Събев, активист за данъчна справедливост в България“. Ако беше включил целия ЕС и Русия, неминуемо щяха да ни отнемат лидерството по данъчно мошеничество.:)
3. Като недостатък на България е констатирано, че %-но „събира най-много приходи от акцизи за алкохол и тютюн, както и от ДДС“ (акцизните ставки даже още не стигнали нивата в ЕС), а не че мошеници крият печалбите и не си плащат ниския корпоративен данък. Предимството на най-ниския корпоративен данък на България е неглижирано по социалистически - не стимулирало икономическата активност и увеличаването на приходите от корпоративни данъци!? Нима Серж Станишев е подвел своите ученици и „фенове на Путин“ Тръмп и Орбан, които по негов пример свалят драстично и „изплоскостяват“ преките данъци? :)
2. В изследването България е похвалена, че „Корпорациите като цяло плащат повече, отколкото в други страни. Има известен баланс между сумите, платени от корпорации и физически лица. Социалните осигуровки са относително ниски. Прозрачността по отношение данъците е относително висока“. И лошият пример: „Унгария е данъчният рай на ЦИЕ. Топ 10 унгарски компании са платили само 0,35% данък печалба при ставка 19%“. По баланс на подоходните и корпоративните данъци в % от общите приходи, отличник е Чехия (0%), втора България (3,5%), Полша (4%), Унгария (8%), Словения (10%), най-зле е Латвия (12%).
1. Като чух, че „България е сред лидерите в "криене" на данъци“, уплаших се, че изследването за 2015 г. е поредната руска хибридка срещу България. Оказа се, че не е така. Защото в скрития списък на Топ 10 компании само 3 не плащали данъци - руските Лукойл Нефтохим и Лукойл България и държавната НЕК, а другите си плащали. За НЕК е ясно. Р.Овч., П. Димитров и Стойнев я водеха към фалит, за да бъде придобита по „братски“, но не успяха и сега НЕК се възстановява. За Лукйол-овете също е ясно. Вече са в „братски“ ръце. https://taxdog.files.wordpress.com/2017/03/runaway_taxes_a4_bg_new1_small.pdf
Това е жестоката истина! А ние обикновените хора им слугуваме на тези по 9-10 чеса на ден /включвам отиването за работа и прибирането от работа, които както се досещате не са свободно време, а такова посветено на работодателя/. Така оставаме без свободно време за семейство, за разходка, за спорт. Затова и боледуваме, нервни и озлобени сме, храним се лошо и пр. 6-часов работен ден му е майката!
Когато едрият биснес се води от Вълци, Тикви, Братя и темподобни, няма имена, няма фирми, кой ще плаща. Като прибавим и плоския данък на Орешарски, зад който седи ДПС и ГЕРБ нещата идват на мястото си. Колко пъти тези две партии отказваха приемането на подоходно данъчно облагане??? Ами народа иска не да има каца с мед, а всеки един само да бърка там!
Вярно или НЕ!? Другарят Борисов непрекъснато декларира, че е хванал олигарсите за гушите и благодарение на НЕГО си плащат данъците до стотинка. Благодарение на НЕГО имаме повече от милиард излишък в бюджета. Аз му ВЯРВАМ. А вие? ТОЙ никога не лъже! http://picbg.net/u/337/39928/538576.jpg