Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е сред най-нещастните държави в света

54 коментара
България е сред най-нещастните държави в света

България се нарежда сред най-нещастните държави в света според данните в доклада World Happiness Report. На челно място са все държави от Северна Европа – Дания, Норвегия, Финландия, Холандия. В топ десет са още Канада, Швейцария, Швеция, Нова Зеландия, Австралия и Ирландия.

България е на 147-о място сред  156 държави, което я поставя редом до страни като Конго, Танзания, Хаити, Коморските острови, Бурунди, Сиера Леоне, Централната африканска република, Бенин и последната - Того.

В доклада е използван индекс с оценка от 0 до 10, като челните десет държави са постигнали показател от 7.2 до 7.8, докато последните, в това число и България - под 4.

Най-нещастните държави са и сред най-бедните. Хората в четирите най-щастливи имат доходи до 40 пъти по-високи от тези в най-нещастните, посочва докладът. Скандинавците живеят средно с 28 години по-дълго от гражданите на "нещастните" страни.

 Икономическият растеж и парите не са единственият определящ фактор. Типичен пример за това са САЩ, които за последните 30 години са постигнали забележително икономическо развитие, но усещането на хората за щастие е останало почти непроменено. Страната е на 11-то място в класацията.

Взети заедно, много по-важни са и такива неща като здравословното състояние, усещането за свобода, силните връзки в обществото и възможността да разчиташ на някого, стабилните семейства, доверието към управляващите, отсъствието на корупция.

Според доклада  безработицата причинява същото нещастие каквто и раздялата или загубата на близък човек. Друг извод е, че на работното място сигурността и добрите отношения носят повече удовлетворение от размера на заплатата и работното време.

Като цяло в развитите държави жените са по-щастливи от мъжете, докато в бедните картината е по-скоро смесена.

Един от изводите е, че хората се чувстват най-нещастни, когато са на средна възраст.

Докладът обхваща периода между 2005 г. и 2011 г., а поводът за публикуването му е конференция на ООН за щастието на нациите, започнала в понеделник. Авторите са събрали данни от няколко световни социологически и икономически проучвания, както и информация от национални и международни анкети.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #54

    при безумно управление,политици-грабители ,крадци,пенсиикато за мъртавци,мизерия и ни тормозят с данаци,задължения и др.,зъбарят ни без нужда последното построено,а те си уреждат по втория начин всичко,как може да се помисли човек за щастлив като е без никакви права-ДНСК е наи-голямото ретроградно оръдие на властта срещу нормалния човек,да ги накаже....

  2. Анонимен
    #53

    Щастието и/или нещастието са субективно-психологически категории и се чудя какви ли са им били критериите на тези изследователи. Вероятно по подобие на разни др.измислени тестове, това е част от някаква пропаганда. Бил съм в повечето от страните „първенци“ и не видях кой знае колко „щастливци“. Изобщо, отнасяйте се със здрав скептицизъм към подобни съмнителни задокеански „изследвания“. Често като някаква запазена марка на достоверността се използва фразата „ Американски учени установиха, че...“.

  3. Анонимен
    #52

    В дневниците си Антон Чехов пише,„че колкото по-скъпо се плаща трудът в една държава, толкова по-щастливи са хората в нея". А като знаем колко плащат в България и,че обогатихме световната икономика с термина "работещи бедни" защо се чудим,че сме нещастни като народ?

  4. Анонимен
    #51

    Защо българите са сред най-нещастните народи в света? http://mamkamu.blog.bg/politika/2012/04/04/zashto-bylgarite-sa-sred-nai-neshtastnite-narodi-v-sveta.934384

  5. Анонимен
    #50

    iskam si socializuma.Chuvstvah se tolkova shtastliva kato si kupeh kilo banani!

  6. Анонимен
    #49

    Айде,айде,че Първи май наближава. Червените знамена,които се веят по населените места в Северните страни са знамена на работничеси партии,англииски тип(такива като тази на Блеър).Червените знамена,които се вееха в страните на юг и по на юг от местоположението на Сев.страни(или Скандинавия,както казва #№42)беха знамена на руската работническа партия.Разлика има.В продуктивноста и месечното заплащане на ония,които маршируваха по едните червени знамена и на другите-под другите червени знамена. Кокошков му се е приискало просо в съня му.

  7. Анонимен
    #48

    Нямаме много основания за щастие, но пък и сме големи песимисти и мрънкала като цяло. Все чакаме и се оплакваме.

  8. Космополит
    #47

    Не отдавам голямо значение на тази класация. Усреднен коефициент за щастие в национален мащаб е нещо като средната температура на болницата - някои имат по 40 градуса, други вече са изстинали. Не мога, обаче, да не се съглася с 23, 37 и 38. Въпреки кусурите си, България е много по-добро място от поне две трети от държавите по света. Дори прехвалената тук Ямайка е място, което вече е избягвано от круиз-компаниите, поради факта, че всеки гледа да измъкне от теб пари без да ги е заслужил - лъжливи таксиджии,

  9. Анонимен
    #46

    Искам да препоръчам само едно уточнение: не става въпрос за най-нещастна или щастлива "държава", а за исмерване на щастието на ГРАЖДАНИТЕ на съответните страни. Държавата е институция, тя може да бъде ефективна или неефективна, корумпирана или не, полицейска или свободна, но не може да бъде щастлива или нещастна. Държавата не е човек. Марк

  10. Анонимен
    #45

    А от какво да сме щастливи? Най-бедната страна, най-неграмотно население, най-голяма престъпност, най-, най-, НАЙ-ТЪПО ПРАВИТЕЛСТВО!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.