Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е сред страните с най-висок риск от бедност и социално изключване

11 коментара
България е сред страните с най-висок риск от бедност и социално изключване

България е сред страните, в които рискът от бедност и социално изключване е най-висок, сочи доклад Европейската комисията за заетостта и нарастващите различия между държавите в ЕС, който беше представен във вторник.

Делът на дългосрочно безработните у нас поставя странната ни на осмо място в Евросъюза – с по-лоши показатели са Гърция, Испания, Ирландия, Словакия и трите прибалтийски страни. По отношение на рисковете от бедност Еврокомисията очертава три групи страни и поставя България в най-проблематичната от тях – където опасностите от бедност и социално изключване са най-големи, а възможностите за излизане от тази ситуация – най-малки, съобщи БНР. В тази група сме заедно със страни като Румъния, Малта, Гърция, Испания, Италия и Португалия.

Според Европейската комисия един от основните проблеми на подобни страни са неприспособените към реформите трудови пазари.

През последните години доходите на домакинствата спадат и рискът от обедняване или социално изключване нараства, особено в държавите членки от Южна и Източна Европа, сочи докладът на ЕК.

“2012 година беше поредната много лоша година за Европа от гледна точка на безработицата и влошаването на социалното положение“, коментира европейският комисар по заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване Ласло Андор.

“Но нашият анализ показва до каква степен целесъобразни реформи на пазара на труда и подобрения в структурата на системите за социална сигурност могат да подобрят способността на държавите членки да устояват на икономическите удари и да улеснят по-бързото излизане от кризата“, каза той.

По думите му социално-икономическото положение в Европа едва ли ще се подобри съществено през 2013 година, ако не се инвестира в повишаването на квалификацията на хората, така че уменията им да съответстват на нуждите на пазара.

Докладът потвърждава нов модел на задълбочаващи се различия, които се открояват най-силно между северните и южните страни от еврозоната. Разликата между нивата на безработицата в тези два региона бе 3.5 пункта през 2000 година и спадна до нула през 2007 година, но след това бързо нарасна до 7.5 пункта през 2011 година. Извън еврозоната различията, макар и да нарастват, са значително по-малки. Тази обезпокоителна тенденция показва спешната необходимост от намирането на по-ефективни механизми за стабилизиране на макроикономическо равнище.

Анализът показва също така, че в държавите членки, които са предприели съществени реформи, за да направят своя пазар на труда по-динамичен, за безработните вероятността да си намерят нова работа остава по-голяма дори през годините на криза.

Рисковете от обедняване и възможностите за избягване на бедността варират много между държавите членки. Някои групи от населението са по-силно засегнати. Младите хора, безработните жени и самотните майки са сред тези, които са най-силно застрашени от трайна бедност.

Реалният брутен разполагаем доход на домакинство е намалял между 2009 година и 2011 година в две трети от държавите-членки на ЕС, като най-голям спад се отбелязва в Гърция (17%), Испания (8%), Кипър (7%) и Естония и Ирландия (5%). Тази тенденция рязко се различава от положението в скандинавските държави, Германия, Полша и Франция, където благодарение на системите за социална сигурност и по-устойчивия пазар на труда общите доходи са продължили да се увеличават по време на кризата.

Запазва се голямата разлика между заплащането на труда на мъжете и жените (средно 16.4% в ЕС за 2010 година).

Анализът в доклада относно минималната заплата показва, че в страните с по-висока минимална заплата има по-ниска безработица сред хората с по-ниска квалификация. Причината е че възнаграждението не е демотивиращо ниско, така че да ги откаже от участие в пазара на труда. Затова ЕК подкрепя структурните реформи на пазара на труда да са насочени към осигуряването на достойно и надеждно заплащане и избягването на уловките на ниските заплати, включително чрез установяване на подходящи нива на минималните заплати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    И в Русия е така.

  2. Анонимен
    #10

    Медиа пул, вие на това новина ли му викате?!?

  3. Анонимен
    #9

    Не може да бъде. След 45 години комунизъм и 23 години посткомунизъм да бъдем с най-висок риск от бедност и социално изключване. Това противоречи на учението на Маркс и Ленин. Всичко това е вражеска дезинформация на империализма, който иска да скрие огромното предимство на социализма пред капитализма и изопачава истината за флагмана на комунизма на Балканите НРБ а днес РБ.

  4. Анонимен
    #8

    Кой казва, че мойта родина е бедна, без крехости, ЗАЛИ, разкошни дворци? Кой казва, че тя е място последно, без владетел велик .... Никола Йонков Вапцаров

  5. Анонимен
    #7

    Гергьовец Намалява населението, намалява дела на българите в България... управляващите не правят нищо по въпроса. И ГЕРБ, и БСП не направиха нищо по въпроса с намалялата раждаемост и ръстта в смъртността.

  6. Анонимен
    #6

    И благодарение на Бойко България затъва все повече в калта.Българите вече са заприличали на земноводни с резонатори-т.е.на жаби в тинята.

  7. Анонимен
    #5

    Аз не вярвам! Боко тъпото каза, че сме богати, не сме гладни и не ни е студено!

  8. Анонимен
    #4

    До 1-ви:
    Защо България е все още най-бедната страна в ЕС?
    Най-бедната страна в Европа сме и ще си останем още дълго такива, затова
    защото си имаме една партия БСП с вожд Сергей Дмитриевич Станишев като "Троянски кон" на Русия в Европа.
    Затова, защото България не се е простила и не желае да се прощава с комунистическото си минало, защото всички бивши номенклатурчици, ДС-гестаповци, са дипломати, съдии, прокурори. Защото сме държава на червената мафия и мутрите.
    Най-бедната страна в Европа сме защото

  9. Анонимен
    #3

    mlad_realist92: Не мога да разбера тези от ЕК съгласуват ли въобще тези доклади с ББ. Как така риск от бедност и социално изключване? Та ние сме оазисът на финансовата стабилност в Европа, нашите пенсии и заплати изобщо не бяха намалени /то не знам дали има накъде/, спестяванията на хората са стигнали незнам колко си милиарда /тук обаче имам едно дребно съмнение, че около 5% от хората притежават 95% от милиардите, а 95% притежават останалите 5% от нарастналите милиарди/. Какъв ти риск, какво изключване.

  10. Космополит
    #2

    Ами това са доста добри показатели. Защото сме относително бедни, но по отношение на страните от богатия клуб. Защото има седем страни от клуба на богатите с по-висок процент на дългосрочно безработни. Защото сме в една група със страни като Румъния, Малта, Гърция, Испания, Италия и Португалия. Не може да не впечатлява окончателното разделяне на ЕС на две групи - северна и южна. Едната харчи повече, отколкото изработва, другата обратното.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.