Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е сред страните с повишен риск от протести

18 коментара
България е сред страните с повишен риск от протести

Украйна, България, Бразилия, Аржентина, Мексико, Тунис, Египет и Турция. Това са страните, в които през последните 12 месеца избухнаха протести. Дори по-традиционно сдържани страни като Япония и Сингапур познаха протести през изминалата година.

Това е и поводът списание "Икономист" да отправи поглед към 2014 г. и да прогнозира в кои страни има риск за избухване на социални бунтове, подреждайки ги според риска в няколко категории.

България е поставена в категорията Висок риск от протести през 2014 г. Компания ни правят Беларус, Турция, Тунис, Украйна Албания, Бразилия, Алжир, Хърватия, Кипър, Камбоджа, Китай, Иран, Йордания, Киргизстан, Казахстан, Мианма, Македония, Мексико, Молдова, Мароко, Пакистан, Румъния, Португалия, Испания.

В категорията Най-висок риск от протести обаче са поставени страни като Гърция, Аржентина, Египет, Ирак, Ливан, Либия, Нигерия, Йемен, Судан, Нигерия, Сирия, Венецуела, Узбекистан и Боливия.

В категорията среден риск са доста страни, сред които Великобритания, Белгия, Литва, Латвия, Естония, Франция, Унгария, Ирландия и изненадващо Тайланд.

В категорията с нисък риск от протести през 2014 г. са Германия, Чехия, Финландия, Полша, Швеция, Словакия и др. В категорията с най-нисък риск са само 6 страни - Австрия, Япония, Дания, Люксембург, Швейцария и Норвегия.

Според анализатора Лаза Кекич, икономическите бедствия са почти винаги предпоставката за протест. Това обаче не обяснява изблиците изцяло.

"Спадът в доходите и висока безработица не винаги са последвани от размирици. Само когато икономическите проблеми са придружени от други елементи на уязвимост има висок риск от нестабилност", обясни тя. Според нея такива фактори са свързани с неравенство в доходите, лошо управление, ниски нива на социално осигуряване, етническо напрежение и предишни протести.

"От особено значение в предизвиканото недоволство напоследък изглежда е девалвацията на доверието в правителства и институции - криза на демокрацията", категорична е анализаторката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    До 9: Комунист съм от 1975 г ( не съм социалист). Помогни ми да открия тези милиарди бе! С една пенсийка на инженер се кара много трудно. Ако ми помогнеш и за тебе ще има нещо. Дедо Тръпко

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  4. Анонимен
    #15

    "Един поглед върху данните за доходите показва защо българите и румънците може да продължат да търсят по-добър живот", посочва изданието, отбелязвайки, че според статистиката на Евростат най-богатите 20% от българите и румънците имат по-нисък среден доход от най-бедните 20% от хората във Великобритания, Франция, Германия или някоя от другите богати европейски държави." Коментарът е излишен. Това е истината за грабежа на който са подложени българите! Умишлено налагани 24 години бедност и мизерия граничещи с геноцид.

  5. Анонимен
    #14

    10-ти, щом си толкова тъп та не можеш да си отговориш никой не може да ти помогне с отговор.

  6. Анонимен
    #13

    към мoе 12: Уважавам студенските протести колкото и неуки да са те. Това .да се надяваме, е основата на нова честна политическа класа в България. Дано!

  7. Анонимен
    #12

    Какво показаха протестите до сега? Незнание и политическа безотговорност. За да не се чудите: аз съм платен, много платен ама много платен писач на БСП със задача да отклоня вниманито на правомислещите привърженици на трети (всъщност шести) партии или по-точно мислещи се за партии кукувски гнезда.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  9. Анонимен
    #10

    КОЙ ще ми обясни с какво назначаването на един юрист и бивш следовател за ръководител на ДАНС е по-неправилно от назначаването на един пожарникар за Главен секретар на МВР (и внезапното му издигане до чин „генерал“)? – КОЙ ще ми обясни как точно стана „само-организирането“ на няколко десетки хиляди човека за няколко часа след това назначение? -КОЙ ще ми обясни как от протест срещу едно назначение (правилно или неправилно), той се превърна в протест за „оставка“ на избраното само преди седмица чрез редовно проведени избори правителство?

  10. Анонимен
    #9

    До 5: А вие комунистите откраднахте милиарди за повече от половин век господство в странат ни. И сега продължавате да крадете. "Крадецът вика "Дръжте крадеца"".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.