Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е сред трите страни в ЕС с най-нисък дефицит и най-малък дълг спрямо БВП

23 коментара

България е сред трите държави в ЕС с най-нисък бюджетен дефицит и държавен дълг спрямо брутния вътрешен продукт в целия ЕС, сочат предварителните данни на Европейската статистическа служба Евростат за 2012 г. Данните са поместени и на страницата на Националния статистически институт (НСИ).

Страната е завършила годината с дефицит от 0.8% и дълг от 18.5% от БВП.

Дефицитът на сектор "Държавно управление" на ЕС възлиза на 514 млрд. евро, или 4% и бележи спад спрямо 2011 година, сочат данните на Евростат.

Седемнадесет държави членки отчитат дефицит над 3% от БВП: Испания (-10.6 на сто), Гърция (-10 на сто), Ирландия (-7.6 на сто), Португалия (-6.4 на сто), Кипър и Великобритания (-6.3 на сто), Франция (-4.8 на сто), Чехия (-4.4 на сто), Словакия (-4.3 на сто), Холандия (-4.1 на сто), Дания и Словения (-4.0 на сто), Белгия и Полша (-3.9 на сто), Малта (-3.3 на сто), Литва (-3.2 на сто) и Италия (-3 на сто).

Най-нисък дефицит като процент от БВП е отчетен в Естония (-0.3 на сто), Швеция (-0.5 на сто), България и Люксембург (-0.8 на сто) и Латвия (-1.2 на сто), докато Германия регистрира излишък (+0.2 на сто) за 2012 година.

В края на 2012 г. дългът на ЕС възлиза на 11 трилиона евро, или 85.3 на сто от БВП. Най-нисък дълг като процент от БВП е отчетен в Естония (10.1 на сто), България (18.5 на сто),

Люксембург (20.8 на сто), Румъния (37.8 на сто), Швеция (38.2 на сто), Латвия и Литва (40.7 на сто).

Четиринадесет държави членки отчитат равнище на държавен дълг, по-високо от 60 на сто от БВП за 2012 г.: Гърция (156.9 на сто), Италия (127 на сто), Португалия (123.6 на сто), Ирландия (117.6 на сто), Белгия (99.6 на сто), Франция (90.2 на сто), Великобритания (90 на сто), Кипър (85.8 на сто), Испания (84.2 на сто), Германия (81.9 на сто), Унгария (79.2 на сто), Австрия (73.4 на сто), Малта (72.1 на сто) и Холандия (71.2 на сто).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    10/15/22, нaли ти, бe нищoжecтвo, зaмecи Цapя, a кaтo ти гo нaчyкaxa, зaпoчнa дa ce пpaвиш нa yлaв – дъpтoбoлшeвишки лeвoceктaнтcки Кocтoвиcтe

  2. Анонимен
    #22

    до 13 Не знам защо тук се замесва т.н. "цар", но аз за пръв път чувам, че е завършил нещо.

  3. Анонимен
    #21

    Дефицитът на сектор "Държавно управление" на ЕС възлиза на 514 млрд. евро, или 4% и бележи спад спрямо 2011 година, сочат данните на Евростат. Чудя се дали не става дума за 514 милиона ??? 514 милиарда евро е огромна сума ??? А данните на НСИ са различни ??? Там съобщават за 624 милиона ЛЕВА, което е 0.8% от БВП ???

  4. Анонимен
    #20

    До 17 Too good to be true

  5. Анонимен
    #19

    Пълни некадърници! Не могат да си направят сметката. Имали са възможност още 1,7 милиарда да завъртят преди да влязат в забранената зона над 3% и така да амортизират поне частично социалната криза и най-вече безработицата. Но може би пък така е по-добре, защото поне половината щяха да откраднат. А те това го умеят...

  6. Анонимен
    #18

    Това сега подготовка и оправдание за вземането на заеми ли е? Защото може и да сме с нисък бюджетен дифицит, но сме толкова бедни, че и този дълг който имаме ни е трудно да обслужваме. Не можем да издържим на никакво увеличение на дълга и затова социалните помощи в държавит с висок бюджетен дефицит като Гърция, Ирландия, да не говорим за Германия и Австрия ни се струват като цел за постигане в живота.

  7. Анонимен
    #17

    Браво на Дянков. Всичко започва от дисциплината.

  8. Анонимен
    #16

    15, не импровизирай, нищoжecтвo, а питай по-умните.
    „Царь Симеон II: Я чувствую себя космополитом”
    Беседовал Геннадий Чародеев
    Эхо планеты, № 14, 19 апреля 2013
    Несмотря на превратности судьбы, Царь Болгарии Симеон II остался предан своему отечеству и сохранил православную веру. После падения коммунистического режима он вернулся на родину. Симеон II дал эксклюзивное интервью «Эхо».
    – Ваше Величество, хотелось бы в начале беседы вспомнить о вашем отце, царе Борисе III. Согласны ли вы с тем, что в

  9. Анонимен
    #15

    13- ти А още "по-достатъчно" ще е да споменеш че: 1. Т.нар. Цар, по протокол на Монархията НЕ Е ЦАР! Не е коронясван и се води ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИК. 2. НЕ Е учил в Уест Пойнт, а в колеж, изкарал е 1 година и по документи от незавършеното образование е "Ефрейтор-счетоводител". Там е изпратен за да го "вкарат в пътя", а не е завършил по "ментални съображения". 3. Навреме да бяхте чели в-к Монд, нямаше да луднете по този НЕОБРАЗОВАН хитрец. 4. Животът си е ваш и не оспорвам правото ви да си слагате на главата всеки тарикат, който ви се наточи.

  10. Анонимен
    #14

    "Нашата болница няма практически никакви дългове и освен това е минимизирала разходите си за лекарства." Това че пациентите умират с изпреварващи темпове е друга тема.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.