Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е станала по-иновативна, но пак е на опашката в ЕС

4 коментара
България е станала по-иновативна, но пак е на опашката в ЕС

Пред 2021 г. България е подобрила иновационния си индекс, но въпреки това е на предпоследно място в Европейския съюз по този показател, като след страната ни е само Румъния. Номер едно в групата на водещите иноватори в Европа продължава да е Швеция, следвана от Финландия, Дания и Белгия, като всички те са с доста над средните за ЕС резултати в областта на иновациите. България остава в групата на нововъзникващите иноватори в компанията на Унгария, Латвия, Полша, Словакия и Румъния. Другите две групи са силните и умерените новатори.

Това сочи публикуван в понеделник от Брюксел Европейски сравнителен доклад за иновациите за 2021 г. Документът показва, че резултатите на Европа в областта на иновациите продължават да се подобряват и ръстът от 2014 г. досега е средно 12.5 %.

На този фон България се представя не особено убедително със 7.4 на сто подобрение. За сравнение Гърция, Естония, Италия, Кипър и Литва вдигат индекса си с 25 или повече процента. Белгия, Финландия, Хърватия и Швеция отчитат подобрение от 15 до 25 на сто, ръст от 10 до 15% бележат Австрия, Германия, Испания, Малта, Нидерландия, Чехия, както и Латвия и Полша, но последните две остават в групата на прохождащите иноватори.

На световната сцена ЕС постига по-добри резултати от свои конкуренти като Китай, Бразилия, Южна Африка, Русия и Индия, но се нарежда след Южна Корея, Канада, Австралия, САЩ и Япония. Тазгодишният доклад включва и нови показатели за оценка като цифровизация и устойчивост на околната среда, което отразява по-добре политическите приоритети на ЕС.

Водещите и повечето силни новатори са разположени в Северна и Западна Европа, а по-голямата част от умерените и проправящите пътя си новатори са в Южна и Източна Европа.

Най-новаторският регион в Европа е Стокхолм в Швеция, следван от финландската провинция Южна Финландия и от окръг Горна Бавария в Германия. На четвърто място се нарежда Ховедстаден в Дания, а на пето — Цюрих в Швейцария.

"По-добрите резултати на ЕС в областта на иновациите са много позитивен сигнал. Инвестирането в иновации е инвестиране в способността ни да бъдем начело в технологичното развитие за постигане на устойчиви, цифрови и адаптивни икономика и общество", коментира Тиери Бретон, комисар по въпросите на вътрешния пазар. Той даде пример с иновативните технологии в основата на новите ваксини срещу Covid-19, които се оказаха от изключително важно значение за борбата с настоящата пандемия и за преодоляването ѝ.

"Ангажиментът на Европа за иновации е виден от непрекъснатото подобрение на резултатите ѝ в тази област. Всички държави членки и региони на ЕС инвестират повече в иновации и различията в областта на иновациите в ЕС намаляват", посочи българският комисар по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел.

Въпреки постигнатия в голяма част от Европа напредък, продължават да съществуват значителни различия в областта на иновациите, особено в случая на по-слабо развитите и периферните региони, коментира на свой ред Елиза Ферейра, комисар по въпросите на сближаването и реформите. "Преодоляването на тези различия е от изключително важно значение за икономическото, социалното и териториалното сближаване. Кохезионните фондове ще продължат да насърчават интелигентни и ориентирани към местните условия стратегии за иновации", добави тя.

От ЕК посочват, че научните изследвания и иновациите са решаващи за постигане на целите на Европейския зелен пакт и на Цифровия компас. Припомня, че програмата на ЕС за научни изследвания и иновации "Хоризонт Европа" за периода 2021 - 2027 г. разполага с 95.5 млрд. евро за ускоряване на екологичната и цифровата трансформация на Европа. За същия период по линия на политиката на сближаване ще бъдат инвестирани над 56.8 милиарда евро в капацитет за научни изследвания и иновации, в цифровизация и в умения в подкрепа на иновативната и екологосъобразна икономическа трансформация на европейските региони.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #4

    Вероятно думата иновация означава процес...? А на какво да стъпи тази дума при просташкото управление преа десетилетията? Свободата и прогресът започват с истината - казал го е...еди си кой. Добре е да се знаят нещата и да се прави възможното за преодоляване изостаналостта и липсата на стратегия и средства. Не е че няма потенциал, все още се намира, но не може вътре в държавата интелектът да влачи просто с пари и то да му дава акъл ида го разпорежда, тогава само се лъже ... И естествено се угажда на външните простаци. Наистина ще трябва да се обчисти и Гугъла/бг.

  2. рептилиан
    #3
    Отговор на коментар #2

    Тези, които си мислят, че това е елементарна шега, се лъжат. Това е истински "научно-приложен прект", финансиран от държавата с над 100 000 лв.

  3. рептилиан
    #2

    Открита е иновативна салфетка. С това България излиза начело на прогреса.

  4. анита хегерланд
    #1

    Не бива да се бърза с блокчейн технологията, защото още няма отделен европейски Интернет, няма правно законодателство, което да гарантира сигурност и законност, няма криптиране на държавно ниво. Иновациите, за които говори Европа, ще се разработват в бъдеще. Не знам колко сме закъснели, но трябва да се съберат големите български умове и да направят държавна система, в която разпространителите на е-услуги да бъдат защитени. След това може да се говори за конкретика: електронен подпис, бази данни, услуги, образование, сертификати и т.н. Сега всеки може да ти бръкне в очите, докато си четеш вестника?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.