Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е трета в ЕС по брой измами с еврофондове, разкрити от ОЛАФ

В 41% от случаите, предадени от Брюксел в София, се стига до присъди

2 коментара
България е трета в ЕС по брой измами с еврофондове, разкрити от ОЛАФ

България, Румъния и Унгария са държавите от ЕС с най-много разкрити измами от звеното към Европейската комисия за разследване на измамите с европари – ОЛАФ (Европейска служба за борба с измамите). Това става ясно от годишния отчет на структурата за 2017 г., разпространен в сряда.

За петгодишния период между 2013 г. и 2017 г. службата ОЛАФ е приключила 43 разследвания за България с препоръка за възстановяване на средства по проекти, получили пари от еврофондовете - структурните, инвестиционните и земеделските. Това е сравнително висок брой разследвания и поставя България на трета позицията в негативната класация. На първо място е Румъния – 107 разследвания с препоръка за връщане на пари, следвана от Унгария – 49.

Много от държавите в ЕС имат единични разследвания, приключили с препоръки, а Швеция, Люксембург, Ирландия, Финландия, Естония, Дания, Кипър – нула броя. Хърватия, Белгия, Латвия, Малта, Словения са с по едно подобно разследване. За Германия са отчетени 7 разследвания, за Франция – 8, за Испания и Великобритания – по 5. По-голям брой случаи са отчетени за Гърция, Италия, Полша и Словакия.

Не става ясно дали броят на разследванията се дължи на по-голямо внимание към определени държави от страна на европейската служба или по-голям брой получени сигнали.

За България е препоръчано възстановяване на около 0.54% от плащанията, което е приблизително на средното ниво за ЕС, което е 0.43%.

Прави впечатление, че българските институции между 2013 и 2017 г. сами са декларирали сравнително нисък брой нарушения, независимо от това дали са били с цел измама или просто грешки. Страната е обявила пред европейските служби 904 нарушения, докато Румъния е декларирала 5 759 случая, Гърция – 2 251, Чехия – 3 480, Словакия – 1 672. За сравнение Германия е декларирала сама 1 771 нередности с еврофондове на своя територия, а Франция – 1 240. Испания е абсолютен рекордьор по този показател с 11 161 обявления.

Около 42% от случаите, предадени от ОЛАФ на националните власти, стигат до присъди за периода 2010 – 2017 г., сочи още докладът. За България процентът е 41%, а за Румъния – 33%. В Германия до присъди се е стигнало само в 21% от случаите, а в Литва – 67%.

В доклада на ОЛАФ е представена и статистика с разследванията на звеното на случаи на измами с мита върху износа, тъй като това е един от източниците на средства за европейския бюджет. В тази класация България стои доста по-добре. Разследванията, завършили с препоръки, са 16, което е сравнително малък брой и доста под този за големите държави като Германия – 35 случая, и Франция – 24. За Холандия се отчитат 48 случая, за Италия – 31, за Румъния – 27.

Специално по отношение на митата в доклада на ОЛАФ е разказан български случай за разкрити нарушения в Агенция "Митници". Българското ведомство обаче по собствена инициатива е предало случая на разследващите в Брюксел.

Става дума за хакерската атака срещу митническата информационна система (БИМИС), която бе разкрита през май 2017 г. при акция на ГДБОП и прокуратурата. Оказа се, че схемата е действала през 2015 г. на територията на България и Македония, като прокуратурата повдигна обвинения срещу 8 българи, някои от които бивши служители на Агенция "Митници".

В доклада на ОЛАФ се припомня, че по случая са проверени 110 операции за транзит, докладвани от митниците, които са установили, че те са незаконно заличени от системата. Транзитните операции са инициирани в много държави членки – Полша, Унгария, Германия, Франция, Литва и Словакия. За всички тези операции като крайна дестинация в ЕС са обозначени две български гранични митнически служби, като крайната точка на движение на стоките са били Сърбия и Турция. Установено е обаче, че камионите и стоките изобщо не са преминали през въпросните митнически служби.

Проверката е показала, че в някои от случаите незаконното електронно прочистване е станало часове, след като операциите по транзит са инициирани в системата, като физически е било невъзможно транспортът да се осъществи светкавично. Сръбските и турските митници са информирали българските си колеги, че стоките изобщо не са влезли физически на територията на двете държави. Хакерската атака е станала чрез отдалечен достъп до българската митническа информационна система.

През 2017 г. ОЛАФ е приключила общо 197 разследвания, в които е отправила 309 препоръки до националните и европейските власти. Препоръчано е възстановяване на 3 млн. евро, което е значително повече в сравнение с предходни години. Започнати са 215 нови разследвания. Средно разследванията на ОЛАФ продължават около година и половина, става ясно още от доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Е щом не сме първи няма как да искаме оставка на мутрата... че той и с БСП ни плаши нали вотът е фалшив трудно се бори.

  2. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.