Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е в дъното на европейска класация по навлизането на цифровите технологии

Страната ни е лидер единствено по показателя за жените специалисти по ИКТ

6 коментара
България е в дъното на европейска класация по навлизането на цифровите технологии

България се нарежда на 26-о място (заедно с Гърция) сред 27-те държави членки на ЕС в класирането по Индекса на Европейската комисия за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) за 2021 г., съобщи Европейската комисия.

По отношение на човешкия капитал равнището на България все още е сред най-ниските в ЕС.

Лицата, които притежават поне основни цифрови умения, възлизат на 29 на сто от населението на България на възраст от 16 до 74 години в сравнение със средно 56 на сто за ЕС.

Предприятията все още срещат трудности при намирането на квалифициран персонал, за да осъществяват иновации и да се разрастват, посочват от Брюксел.

Що се отнася до свързаността, България достига едва 59% при цялостното разпространение на широколентовия достъп до интернет сред домакинствата с абонамент (средна стойност за ЕС: 77 на сто).

Страната ни също така изостава при разпространението на фиксиран широколентов достъп до интернет със скорост поне 100 мегабита в секунда (Mbps) - 15 на сто, при средно 34 на сто за ЕС.

При мобилния широколентов достъп има висока степен на покритие с 4G мрежи, но покритието с 5G мрежи е нула процента за 2020 г. в сравнение със средно 14 на сто за ЕС.

Разпространението на мобилен широколентов достъп до интернет все още е ниско - 63 на сто (при средно 71 на сто за ЕС). Неотдавна приключилият търг за радиочестотен спектър за 5G мрежи е важна стъпка към постигане на своевременно внедряване на 5G, въпреки че все още липсва достатъчен радиочестотен спектър в определени обхвати. В резултат от търга беше постигнато значително подобрение в сравнение с 2020 г.Готовността за навлизане на 5G сега е 20.55 на сто при средно 39 на сто за ЕС.

По отношение на интегрирането на цифровите технологии от страна на предприятията в България картината е смесена, смятат експертите на ЕК.

Държавата инвестира в научни изследвания и цифрова инфраструктура, но тяхното въздействие би се увеличило, ако повече предприятия бъдатнасърчавани да ги използват. Освен това интензивното информиране как новата инфраструктура може да помогне на малките и средните предприятия да се цифровизират и да повишат равнището на уменията си може да има положително въздействие.

Използването на изкуствен интелект е по-широко разпространено от средното за ЕС. От друга страна повечето малки и средни предприятия все още не извършват електронна търговия. Едва 8 на сто от българските малки и средни фирми правят онлайнпродажби, а 3 на сто от тях реализират трансгранични продажби. Към момента 8 на сто от оборота е от онлайн сегмента, като тези стойности са приблизително наполовина на съответните средните за ЕС.

По отношение на цифровата публична администрация остарялата правна уредба продължава да е основна пречка. Потребителите на услуги на електронното управление съставляват едва 36 на сто от потребителите на интернет (средно за ЕС: 64 на сто), а цифровите обществени услуги за гражданите са с резултат 57 от 100 (средно за ЕС: 75).

Независимо от това цифровите обществени услуги за предприятията и използването на отворени данни от публичните администрации са малко над средното за ЕС.

Националната стратегия в тази област и дейността на Държавнаагенция "Електронно управление" доведоха до обещаващи подобрения. Бяха предприети редица действия за работа с хората, с цел да се насърчи използването на услугите на електронното управление (с подкрепата на фондовете на ЕС).

Все още има забавяния в прилагането на електронна идентификация и електронния подпис, въпреки че се предлагат и други начини за идентификация. Беше дадено предимство на системите за подпомагане на решенията в областта на електронното здравеопазване, за да се подкрепят процесите на администриране в здравеопазването и кампанията за ваксинация срещу Covid-19, пише в съобщението.

Общото равнище на основните цифрови умения в България е най-ниското в ЕС.Делът на лицата с поне основни умения в областта на цифровите технологии възлиза на 29 на сто от българското население на възраст от 16 до 74 години, докато средно за ЕС този дял е 56%.

Едва 11% от лицата притежават умения над основните, което е малко под една трета от средната стойност за ЕС.

Специалистите в областта на ИКТ съставляват 3.3 на сто от общата заетост. Този показател бележи нарастване в сравнение с 2019 г. (като стойностите достигат тези от 2018 г.), макар че това е малко като дял от работната сила предвид недостига на пазара на труда и по-бързото увеличение на средната стойност за ЕС, която сега е 4.3 на сто.

Жените обаче са 28 на сто от всички специалисти по ИКТ, което прави България лидер по този показател в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mediaman
    #6

    Кви цифрови технологии, бе. Нашата земя е плоска, ваксините чипирани, а политиците скопени!

  2. рептилиан
    #5
    Отговор на коментар #3

    Не е зле да се погледне таблицата на ваксинираните (виж Дневник). Най-голям процент са в София, около 80%, близо до най-напредналите страни. Най-малък е в неразвитите райони - Видин, Силистра, Смолян. Не е случайно, че България е толкова изостанала. Антиваксърството е една от проявите на липса на образование и култура.

  3. pepe
    #4

    "Предприятията" имат трудности в намирането на квалифицирана, но безплатна /или почти безплатна/ работна ръка. Иначе никой не ги спира да търсят работна ръка и извън България. Самоче за заплатите, които предлагат българските "предприятия", и китайци не искат да работят /може би трябва да опитат в Афганистан, сирийци, въпреки преживяната война със сигурност не биха се навили/.

  4. рептилиан
    #3

    Но по антиваксърство България води убедително. Омразата към науката е типична за слабо образованите народи.

  5. Ген. Иван Колев
    #2

    Някак си доста тенденциозно заглавие при положение, че сме със сигурност първи по ръчно броене на разписки.

  6. Dante Alighieri
    #1

    Хм, лично аз съм изненадан! Как така на дъното, при положение, че мнозинството от племето си иска Тато и бозата от 6 ст.?! Недоумявам...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.