Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България готви полева баня и пералня за Афганистан

0 коментара

С представители на британското правителство се обсъжда българско участие в операцията в Афганистан с банно-перилен комплекс и транспортни средства. Това заяви пред журналисти военният министър Николай Свинаров. Комплексът е за химическа защита на личен състав, въоръжение и техника и по предварителни разчети ще бъде обслужван от около 20 военни. Искането е така поставено, че, ако бъде удовлетворено, това трябва да стане до средата на февруари, поясни военният министър.

Предварителната информация е, че се отнася за обслужване на поделения на британския контингент в района на Кабул, каза Свинаров. Финансови разчети все още не са правени.

Великобритания, под чието ръководство се осъществява омиротворителната мисия в Афганистан, е изпратила запитване до България в понеделник. То съдържа четири опции, научи mediapool. bg. Първата - оборудване на самостоятелно летище; втората - организиране на транспортен модул; третата - полева група за зареждане с гориво; четвъртата - полева баня с пералня.

Шефът на Генералния щаб Михо Михов заяви, че днес военните ще излязат със становище по британското предложение. Той обаче уточни, че ще настояват преди да бъде взето официалното решение, наши експерти да посетят Афганистан и да преценят на място възможностите за българско участие. Ако държавните институции решат да изпратят български военни в Афганистан, имаме готовност да го направим в рамките на 1- 2 месеца, според ген. Михов.

От предложените четири възможности за участие в Афганистан, България е в състояние да отговори само на една - оборудване и поддържане на т.н. специални "бани" за радиоактивно обеззаразяване. с пералня. Нямаме възможност да транспортираме до Афганистан тежкотоварни камиони, нито пък да сме в състояние да оборудваме самостоятелно летище. За сметка на това банята ще е на видно място и всички ще я ползват, поради което българският принос към омиротворяването няма да остане незабелязан.

В момента вече тече тримесечният мандат на британското командване на омиротворителната мисия. Това означава, че за България е важно до не протака отговора си. Освен това говорителят на външно министерство Елена Поптодорова посочи, че София не е изненадана от предложението, тъй като вече сме декларирали готовност за сътрудничество.

Още на 20 декември информационните агенции разпространиха съобщението, че Румъния изпраща 300 войници в Афганистан.

Военните аташета на страните от НАТО в съвместна декларация са попитали северната ни съседка колко бързо и колко далеч е готова Румъния да отиде в подкрепата си в борбата срещу тероризма. Явно, че отговорът, който са получили е бил категоричен - Румъния може да прати войски веднага. За около 36 часа Румъния затвори цялата конституционна процедура за изпращане на войски в Афганистан и успя да се подготви.

Няколко дни по-късно българското външно министерство излезе с декларация, в която се приветства решението на ООН да се създадат международни мироопазващи сили. В декларацията МВнР заяви, че страната ни "е готова да сътрудничи за неговото изпълнение".

От реакцията на шефа на Генщаба днес се оказва, че когато България на практика получи покана за подобно сътрудничество, според военните трябва да минат месеци, преди страната ни да отговори. България, както и Румъния, се надяват на положителен отговор за НАТО на срещата в Прага ноември тази година. Но както нееднократно заяви генералният секретар на НАТО лорд Джордж Робъртсън, членството в НАТО не е подарък и страните, които ще получат покана, трябва да имат принос към сигурността.

За България е изключително важно да се включи в омиротворителната мисия в Афганистан и да получи възможност да участва на всички равнища в предстоящите международни инициативи като донорски конференции, организацията на следваща разширена мисия след резолюция на ООН и т.н.

До края на месеца на проучвателна мисия в Кабул ще замине специалният пратеник на външния министър Соломон Паси Ангел Орбецов. Той ще установи контакт с новата власт в афганистанската столица, ще получи информация за развоя на събитията там от местните власти, представителите на международните организации и международните сили за сигурност. Част от мисията на Орбецов е да прецени техническите възможности за използване на посолския ни комплекс и да възстанови българското дипломатическо присъствие в Афганистан. Той ще посети и българските обекти, които са били изоставени по време на идването на власт на талибаните.

Ангел Орбецов е дипломат от кариерата и временно управляващ мисията ни в Кабул през 1995-1999 година, съобщи днес говорителят на МВнР Елена Поптодорова, цитирана от БТА. По-късно стана ясно, че по същото време Орбецов е вършил същата дейност, но не в Кабул, а в Исламабад, столицата на Пакистан.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.