Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България губи до 1.5 млрд. евро годишно от културен туризъм

10 коментара
Перперикон, сн. БГНЕС

По около милиард - милиард и половина евро годишно България губи от липсата на държавна политика в областта на културния туризъм и това хронично продължава вече тридесет години. Проблемът идва от това, че държавата не управлява своята културно-историческа собственост, съответно не знае за нейното съществуване и не отделя необходимите средства за тази своя собственост, за да подпомогне местните икономики и да създаде нови работни места. Това каза пред БТА директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов в навечерието на Международното туристическо изложение "Културен Туризъм 2023", което започва във Велико Търново на 20 април.

От близо 6 млрд. лева годишни приходи от туризъм в България статистиката не може да каже колко са тези от културен туризъм, но съществува погрешно разбиране, че 70 на сто идват от морски летен рекреативен туризъм и 20 на сто от зимен ски туризъм, коментира Драганов. По думите му това е поради пълното неразбиране какво е културен туризъм, който освен това е целогодишен, а не сезонен. Ние разглеждаме например Варна и Бургас като летни дестинации, но не виждаме, че във Варна има опера, филхармония, театри, музеи и много публична държавна собственост при толкова много празни места за настаняване, същото се отнася и за Бургас. Ако мислено махнем морето от тези градове, ще видим, че става дума за две европейски културни дестинации за целогодишен туризъм, каза експертът. Те обаче, както и много други места, свързани с публичната държавна собственост в туризма, нямат поддръжка и реклама от страна на държавата за привеждане на паметниците в ред в съответствие със световните стандарти за туризъм и не се развиват в тази посока, коментира Драганов и допълни, че това е илюстрация само на част от загубите на приходи за страната от този сегмент. Нещо повече, в активните летни месеци морските градове се насищат с културни събития, вместо да се изместят в крилата на сезона и активизират пролетта, есента и зимата, коментира Драганов. Той допълни, че "принос" към пропуснатите финансови ползи за България в културния туризъм има и фактът, че вече 30 години в к.к. "Слънчев бряг" не се провежда "Златният Орфей". Толкова ли е трудно да се разбере, че този фестивал беше най-голямото маркетингово послание към Европа, която генерираше огромен брой туристи и премахването му беше една гигантска глупост за все още държавния летен курорт, попита експертът.

България е неоткриваема на световната карта на културния туризъм, защото държавата продължава да не знае кой е собственик на публичната държавна собственост в частта "културен туризъм" и към кой министър се води управлението на публичната държавна собственост в тази ѝ част. По принцип тя се води към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, но ресорният министърът въобще не знае това, каза експертът. Обектите са прехвърлени за "стопанисване и управление" през далечната 1969 година на местните общински музей и оттогава няма необходимите средства за "културен туризъм". Хижите публична държавна собственост са прехвърлени към неправителствената организация БТС (Български туристически съюз), голяма част от тях - разграбени чрез неадекватна приватизация, а другите - отдадени до ден днешен с договори за "безсрочно и безвъзмездно ползване", съответно никаква отчетност и неплащане на данъци, коментира Драганов. Някои от хижите, като хижа "Мусала каменна", "Ястребец", "Шумнатица", "Мечит", са приватизирани с установителни нотариални актове с основание за придобиване на собствеността "акт за държавна собственост" и издадени скици от службата по кадастъра към МРРБ с невярно съдържание. Това е само малка част от безхаберието по отношение на управлението на публичната собственост на държавата, заяви експертът. Някои си мислят, че управлението на тази собственост е към Министерството на културата и Института за паметниците на културата, който обаче няма никаква собственост по отношение на културните паметници, или че със собствеността се занимава Министерството на туризма, което също няма никаква собственост и отговорност към управлението на обектите публична държавна собственост, разказа Драганов.

Опитът на конкурентните ни дестинации

Най-близката страна, от чийто модел на развитие на културния туризъм можем да се поучим, е Турция, каза Драганов. В тази страна държавата е собственик на културните обекти и инвестира значителни суми в поддръжката им и управлението им, и успоредно с това харчи годишно 450 млн. евро, за да рекламира тази своя собственост в медиите в Европа и света, във всеки самолет или туроператор, който продава Турция, независимо от това на кой пазар се намира, допълни експертът. Франция също е пример в стопанисването на културно-историческото наследство, коментира Драганов и изтъкна само един пример - при реставрация на замъците по долината на река Лоара се използват камъни и материали от кариери, от които са били добивани съответните строителни материали от времето, в което са строени, а не се ползват "Итонг" или пластмасови елементи за крепостите. "Културният туризъм е скъп, защото това е предлагане на традиционен продукт в традиционна среда, а автентичността е най-скъпото нещо в туризма. Когато направим Айфелова кула в "Златни пясъци", трябва да знаем, че това е кич и служи само за подигравка", коментира експертът еклектиката на курорта ни.

Според последните проведени проучвания сред пътувалите у нас българи и чужденци културният туризъм е един от най-често практикуваните видове туризъм в България с дялове съответно от 23 на сто за българите и 52 на сто за чужденците, показват данни от анализа, публикуван на интернет страницата на Министерството на туризма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #10

    Държавата да отдели малко пари за ремонти и в прованса, а не само в културния и исторически център на София! Да не говорим, че след всеки ремонт в Софето жълтите павета стават още по-отвратителни. С чии пари се финансира новата столична партия "да ремонтираме столичните тротоари"? Аз се чудя туристите във Варна как стигат до "Римските терми" без сериозни фрактури по крайниците си?

  2. anton nikolov
    #9

    С разкапана инфраструктура туризъм не се прави.

  3. ABV
    #8
    Отговор на коментар #6

    Виж пак последното ми изречение по-долу! Как реши, че някого го е грижа за Zиганистанските орки?

  4. rusonefil
    #7

    Какъв културен туризъм в страна, в която една чиста обществена тоалетна няма. Кога матрялът ще вдене, че туризмът не го правят древните камъни, а работата и професионализмът на днешното население.

  5. Rogger Potter
    #6
    Отговор на коментар #4

    Виж пак последното ми изречение по-долу! За по-сигурно, ще го повторя: Я СИ ЕПМ!

  6. Хитър Петър1
    #5

    Нали София развива кръчмарски артясал туризъм - хем култура, хем бахур. Отново на едни "недооценени" самодейци реват, че няма кой да им се възхищава и да им вика "евала - неповторими сте". Жалка пап*лач, изсмукваща парите на родните и европейските данъкоплатци - това вашето не е култура, а пошлост с претенции.

  7. ABV
    #4
    Отговор на коментар #3

    Как реши, че някого го е грижа за Zиганистанските орки?

  8. Rogger Potter
    #3
    Отговор на коментар #1

    Уважаеми г-н АБВ, ти си много интелигентен, образован, начетен, знаеш всичко. Твоето мнение е много конструктивно и полезно за орките населяващи тукашните територии. И затова, Я СИ ЕПМ!

  9. ABV
    #2

    чалгата, фалшивия алкохол, дрогата, простотията, евтините проституки също ли са част от "културния туризъм" или само културна особеност на Zиганистан?

  10. ABV
    #1

    Наистина ли някой си въобразява, че културен туризъм е възможен в Zиганистан? И какво се предполага, че ще показвате на туристите? - Римски руини от които са останали единствено основи, паянтови разпадащи се ориенталски къщи, ужасаяващата грозотия на всичко построено след 1944, сметището в което е превърната цялата територия, безобразно грачене на изперкали баби, примитивните хора характерни за целия близък изток, за които само ние си мислим, че са нещо уникално. Ама вие наистина ли сериозно?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.