Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България губи темп при усвояване на евросредствата

8 коментара

България е загубила темпото в усвояването на средства по европейските фондове, заяви в сряда евродепутатът Ивайло Калфин, като се позова на справка на Европейската комисия, предоставена на членовете на комисията по бюджет на ЕП.

Документът сочи, че усвоените от България средства по Кохезионния и Европейския фонд за регионално развитие са 71% по-малко от средните равнища в Европа, а по отношение на Европейския социален фонд – 54.3% по-ниски.

Две години след фактическото стартиране на проектите по социалния фонд България е изпаднала от 14-о на последното 27-о място. При кохезионния и регионалния фонд сривът е от 15-о на 26-о място, като изпреварваме само Румъния.

Справката е направена въз основа на извършените от Брюксел плащания към 1 февруари 2011 г. Тя показва, че са разплатени 16.08% от заделените за България 5.49 милиарда евро по кохезионния и регионалния фонд при средно за ЕС 20.6%. По социалния фонд България е получила до 1 февруари 12.62% от полагащите ѝ се 1.19 млрд. евро. Средната усвояемост в ЕС е 23.21%. Данните обаче могат и да се разглеждат като напредък за България, която в края на 2010 г. едва достигна 10% усвояемост на средствата от Европа.

Калфин уточнява, че ЕК отчита като усвоени само разплатените от европейския бюджет средства по фондовете, но не и договорените. Според правилата плащанията по одобрени проекти се правят за сметка на националния бюджет, след което фактурите се изпращат в Брюксел. Европейската комисия преценява дали плащането е основателно, след което възстановява на бюджета своя дял от средствата.

Въпреки че е постигнала значителен прогрес при кохезионните фондове от 9.62% на 16.08 на сто усвояемост за последните 14 месеца, страната ни се движи много по-бавно от останалите. В социалната област, където средствата се използват предимно по проекти за заетост и за интеграция на хората в неравностойно положение, за година напредъкът е по-скромен – 3.62 на сто. По тази програма София не е получавала преводи от Брюксел от октомври насам, докато в същото време такива са направени за други държави.

По отношение на социалните програми, най-добре от европейските средства се възползват Латвия и Ирландия, които вече са получили над 42 на сто от полагащите им се до 2013 г. фондове. В политиките за догонване Литва е европейският отличник с разплатени вече почти 35% от парите, следвана от Германия – 28.25%.

Ниската успеваемост на България предизвиква тревога и защото страната може да загуби средства по европейските фондове за следващия бюджетен период, който започва след 2013 г. и чието планиране вече се дебатира в Брюксел. Нуждите от бюджетни икономии правят все по-популярни идеите за намаляване на сумите за страните, които не се справят с тяхното усвояване, отбелязва Калфин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. социалист
    #8
  2. БГ Национал
    #7
  3. питащ
    #6
  4. N
    #5
  5. Авраам
    #4
  6. КОМЕНТАТОР
    #3
  7. обезумял
    #2
  8. В и К
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.