Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Гърция заедно поставиха условията си за еврочленството на Македония

София, Букурещ и Атина ще подготвят заедно дипломати за председателството на ЕС

68 коментара
Снимка: БГНЕС

Външните министри на България и Гърция Николай Младенов и Димитрис Аврамопулос потвърдиха, че няма да допуснат Македония в Европейския съюз, ако Скопие не докаже добросъседските си намерения. От думите им стана ясно, че това минава през решаване на спора с името на Македония, заради който Гърция спира от години евроатлантическата интеграция на Скопие и спирането на националистическото говорене и нападките към България.

След среща между двамата външни министри в София, в която участва и румънският първи дипломат Тит Корлатеан, Младенов каза: "България няма проблем с Македония, ние имаме проблем с националистическото говорене на някои политически лидери в Македония".

След като България втвърди тона, Скопие идентифицира София като втора пречка пред членството му в ЕС след ветото на Гърция. Преговорите за членството на страната в НАТО и ЕС до момента са блокирани от Гърция, която не приема името на Македония. Скопие обяви независимост през 1991 г. и първата държава, от която получи признание, бе България. Македония обаче веднага изпадна в продължаващ и до днес конфликт с Гърция, чиято позиция е, че Македония е името на нейна северна провинция и не може да има държава с подобно име.

София официално вече обяви, че е възможно да не подкрепи даването на дата за преговори на Македония за членство в ЕС на срещата на върха през декември.

Николай Младенов каза още, че София настоява "да се върнем към принципите, които през 1999 г. бяха заложени от тогавашните министър-председатели на България и на Македония (бел. ред. Декларацията подписана на 22 февруари от премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски), които затварят в голяма степен всички възможни двустранни въпроси между двете страни".

В понеделник Младенов заяви, че в нормален двустранен диалог, ако такова желание има от страна на Скопие, ще бъде намерено съгласие по формата, под която може да се решат двустранните въпроси.

"Имаме време да извървим този път, от българска страна имаме пълна готовност да бъдем максимално конструктивни в този диалог", добави Николай Младенов.

Гръцкият външен министър Димитрис Аврамопулос коментира от своя страна, че "името е важно" и прокарва пътя към ЕС.

Аврамопулос добави, че Гърция е предложила меморандум за разбирателство на Македония. "Те ни изпратиха писмо. Ние отворихме писмото, но реално още нямаме отговор", уточни той.

"Искаме да видим тази част от Европа като част от европейското семейство, но има условия", заяви първият дипломат на Гърция.

През октомври Атина предложи на Скопие меморандум за разбирателство за напредък в преговорите, водени с посредничеството на ООН. По-рано тази година в спора с името се намеси и премиерът Бойко Борисов, който обяви, че България не е съгласна в името на Македония да има географско понятие. В началото на ноември македонският външен министър Никола Попоски заяви, че страната му приветства предложението на Гърция.

Румънският външен министър Тит Корлатеан посочи от своя страна, че Румъния винаги е подкрепяла разширяването на ЕС на Балканите и подчерта, че това е начинът да има стабилна демократична част на региона, която се развива добре. Той каза още, че Румъния подкрепя по-активен политически диалог между страните, за да се решат спорните въпроси.

По време на срещата е било обсъдено и създаването на постоянен механизъм на координация между България, Гърция и Румъния по всички въпроси, свързани с европейския дневен ред, регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа и сигурността. Трите страни смятат заедно да подготвят и дипломати, които да работят при предстоящите председателства на ЕС. Гърция, България и Румъния поемат ротационното председателство съответно през 2014, 2018 и 2019 година.

Идеята е да се създаде процедура, в която да подготвят и обменят дипломати, за да може да се постигне по-добра координация по време на трите председателства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

68 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #68

    БРАВО!!! Трябва сами да се уважаваме, за да ни уважават и другите!

  2. Анонимен
    #67

    Ник Младенов е пълен кретен и анти-дипломат. Отношенията с Македония и македоните не са от днес за утре. Вредата, която нанася това комунистическо синче, ще е тежка за бъдещето, както грешките на Георги Димитров по същия вапрос.

  3. Анонимен
    #66

    ...Да 56 -"България като член на ЕС сега има излаз на повече от три морета,дори и на океани." и Слава Богу! Наивно до глупост е да се мисли, че когато така наречените македонци ни плюят и ние казваме "дъжд вали", че ще ни признаят каквото и да било! Нито език имат, нито история! Признали сме ги като държава и "Добър им пут/път" до като се започнат да се държат добросъседски без лъжи!

  4. Анонимен
    #65

    Ще спре ли България приемането на Македония в Европейския съюз, защото изтъкнатите причини и за слепците вече е ясно, че са прикритие за предателството на българските политици по отношение на Македония, по отношение на България. Резултатът от сегашната политиката на България спрямо Македония ще е многопосочен:
    1. ”Сърбия посредник между Атина и Скопие за името”- Сърбия се връща на бял кон като фактор в Македония, като фактор на Балканите. Братска, приятелска Сърбия /на Македония/ помогнала и съдействала

  5. Анонимен
    #64

    EUROPE

    Република Македония е суверена Европейска държава,
    призната за такава от десетки държави
    на база исторически реалности и право на самоопределение --
    не какво да е а на база Индивидуални Човешки Права.

    Източна Ромелия е съвсем друг случай -- някогашен васал на
    османски нашественици в Християнска Европа,
    преди това приблизително отъждествявана с Византия,
    която започнала съществуване като християнска Цяла римска Латиноезична или Тракоезична империя, но била принудена да отсъпи територии

  6. Анонимен
    #63

    АБВ

    Сганчовци, докога ще се лъжете?

    Европейска Република Македония е легитимна реалност,
    призната от Европейска Република България и повечето държави в Европа, множество други по света, вкл. САЩ, Русия и Китай.

    Защо заблуждавате, раздухвате проблеми и разколничите?

    Ако се следват поганските ви изпълнения,
    най-европейски трябва да са някои не-европейски или периферни европейски държави,

    а Македония, Сърбия, Австрия и Швейцария /примерно/
    да се броят за азиатски или африкански?

    И милиард

  7. Анонимен
    #62

    секи 4ти км Има логика, понеже прагърците са славяни (следователно и гърците). ОК, Гърция значи Дония. Маке значи Северна. Кале е Кале - като в Каледония. Южна Гърция - Югодония. Като цяло: Нова Югославия. Други идеи? 61 Република Скопие. Република Вардар. Република Охрид. Република Македония. Република Източна Албания. Македония на старогръцки означава Северна Гърция. Аз препоръчвам да се присъединят към Гърция.

  8. Анонимен
    #61

    Република Скопие. Република Вардар. Република Охрид. Република Македония. Република Източна Албания. Македония на старогръцки означава Северна Гърция. Аз препоръчвам да се присъединят към Гърция. Поне ще ходят свободно на Бяло Море и автоматично влизат в Шенген.

  9. Анонимен
    #60

    Ако Скопие приеме името Югоизточна България автоматично им се решава влизането в ЕС. Няма да има вето от страна на БГ и ГР. Пример:Източна Румелия.

  10. Анонимен
    #59

    "България няма проблем с Македония, ние имаме проблем с националистическото говорене на някои политически лидери в Македония". Много дипломатично, няма що! С такива усуквания НМ само ще накара Македония да продължи безобразията си. Тройната среща е по принцип положителна стъпка, стига да не е минирана от интриги на външни на Балканите сили и от заговорничене на самите участници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.