Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Люксембург не спазват правилата за обществените поръчки в отбраната

Комисията може да се обърне към Съда на ЕС и да поиска налагането на финансови санкции

4 коментара

Европейската комисия (ЕК) предприе мерки, които трябва да гарантират, че две държави членки - България и Люксембург - спазват своите задължения по прилагането на правилата на ЕС за обществените поръчки в областта на отбраната, съобщи българската пресслужба на ЕК.

Комисията обяви, че е загрижена, че двете страни не са изпълнили директивата за поръчките за строителство, доставки и услуги в областта на отбраната и сигурността. Тя урежда възлагането на поръчки за оръжие, муниции и военни материали и свързаните с тях строителство и услуги за целите на отбраната, както и за чувствителни доставки, строителство и услуги за целите на сигурността.

"Ако директивата не се прилага изцяло във всички държави членки, то дружествата и данъкоплатците не могат да извлекат полза от по-лесния достъп до прозрачен, открит и по-конкурентоспособен пазар в областта на отбраната", посочват от Европейската комисия.

Крайният срок за тяхното въвеждане е изтекъл на 20 август 2011 г.

Ако до два месеца техните национални органи не представят задоволителни отговори, комисията може да се обърне към Съда на Европейския съюз и да поиска налагането на финансови санкции.

Директивата регламентира справедливи и прозрачни правила, подпомагащи достъпа на дружествата до пазарите в областта на отбраната и сигурността в други държави от ЕС, гъвкавост на възложителите за договаряне на подробностите по елементите на сложни поръчки. Документът предвижда възможност възложителите да изискват от доставчиците гаранции за защитата на класифицираната информация, както и за сигурността на снабдяването, така че въоръжените сили да получават доставките в срок особено по време на криза или въоръжен конфликт.

Тази директива обхваща специфични договори за възлагане на обществени поръчки в областта на сигурността и отбраната за военно и чувствително оборудване.

Мнозинството държави членки вече са приключили или приключват транспонирането на директивата, докато в България и Люксембург цялостният процес все още предстои и се извършва много бавно.

Възлагането на поръчки за неспециално и невоенно оборудване пък се урежда от директивата за обществените поръчки.

Обществените поръчки, които реализира военното министерство, често създават съмнения за нередности. След като военният министър Аню Ангелов разясни, че в "МО най-много се е крало", той поведе борба срещу корупцията, но съмнителните обществени поръчки не спряха.

Честа практика е след провеждането на конкурси загубили фирми да обявяват, че е имало нередности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    гудю Не им знам на Люксембург военните поръчки колко са, но знам нещо за армията им. Състои се от 600 човека, от които 300 са оркестър музиканти. Знам го от командващия армията им, с когото веднъж се почерпихме в едно варненско заведение. Когато през 1940 германците стигат до граничната им бариера с танковете, нареждат на граничара да я вдигне. Той отказва, че нямат право. След 10 мин кандърми, танковете потеглят. Граничарят вади пищова и открива стрелба по танковете. Корназ мъж!

  2. Анонимен
    #3

    Най-после в прав текст си признаха,че нашата отбранителна способност е равна на тази на Люксембургското херцогство- само не уточняват,че Л се намира м/у Германия и Франция- каква армия,какви 5 лева, нали си имат банки!

  3. Анонимен
    #2

    Е по едно нещо да сме като Люксембург. Щото по заплати сме на двата противоположни края.... И то това едно нещо не е хубаво, жалко за Люксембург. За нас, за нас то е ясно и си е естеството на нещатата.

  4. Анонимен
    #1

    Дедо Аню обяви, че предишните от МО най-много са крали и се опита да ги надмине. Сключи 10-годишен договор за Спатъаните в разрез със закона и при цена с около 3 милиона над нормалната за всяка от 10-те години (при това единият Спартан е нов и с 3-годишна гаранция), не предоговори проектите с което наля на францизу и германци стотоци милиони, не се разплато с БГ-фирмите (освен с няколко яроятелски–, забатачи снабфяването на войската .... Въобще пълен гьон с алчен екип от шефа на политическия кабинет и няколко герберастки съветници....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.