Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Македония продължават преговорите по спорната история

10 коментара
Паметник на Даме Груев в Скопие

Съвместната мултидисциплинарна комисия по историческите и образователните въпроси между България и Македония ще се събере на двудневно заседание в Националния исторически музей в София. Това ще бъде трето заседание на комисията, създадена по силата на Договора за приятелство между двете държави, съобщи БНР.

Предвижда се всяка година тя да представя общ доклад за дейността си на правителствата на София и Скопие, а на последното заседание бяха обменени учебниците по история.

До момента България е представила над 30 страници бележки по учебници по история в Македония, тъй като българските представители са констатирали сериозни проблеми в учебното съдържание.

На двустранна среща преди дни в Солун със с македонския си колега Никола Димитров българският първи дипломат обсъди конкретните стъпки по прилагане на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете страни и заяви, че е в общ интерес съвместната мултидисциплинарна комисия най-накрая да излезе с реални резултати.

Експертната комисия беше създадена по силата на Договора за приятелство между София и Скопие и всяка година ще представя общ доклад за дейността си на правителствата на двете държави.

От българска страна съпредседател на комисията е професор Ангел Димитров, първият български посланик в Скопие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #10
    Отговор на коментар #9

    Всеки народ има своите недостатъци, но сърбите наистина са пословични с примитивния им племенен инстинкт на егоизъм, непочтеност, омраза и агресивност към всички различните от тях. Затова се разпадна и тяхната Югославска империя. Защото всичките им съседни народи им ядоха попарата ! Потомците на Варварските българи да се вкопчили в Титовия македонизъм, именно защото той ги спаси от тотална сръбска асимилация и им е предложи далеч по-скопосен живот, отколкото този на Съветизирана България.

  2. Александър Борисов
    #9

    Тази малка нация,която обитава чукарите на Шумадия,в безграничната си омраза към българите,успя да отрови с терор и да изпере мозъка на поколения македонци,та да не смеят да си спомнят, че са част от българският народ. Няма съседна страна,която да изпитва такава историческа завист към природните ни богатства и постиженията на трудолюбивият ни народ,както Сърбия.

  3. Kiril Kovatchev
    #8

    На бившите българи от Македония ще им трябва още малко време да разберат че са бивши Българи. Също както и на мнозина българи още не им е светнало че македонците са БИВшИ българи.

  4. Обектив
    #7
    Отговор на коментар #6

    Не става дума за "патриотизъм", а за респект към и зачитане на законите на науката, които се основават на историческата фактология. Така както никой сега не може да вменява на днешните македонски граждани като какви да се чувстват, така и никой от тях сега не може безсрамно и безнаказано да приписва със задна дата своето сегашно самоопределение върху поколения от техни предци с българско самосъзнание !

  5. Valpet
    #6

    Ако се съди по статията, май няма много спорни въпроси между българските и македонските учебници. То патриотизмът по принцип си е политическа идеология за гламавите навсякъде по света, но - най-паче в Бугарско и Мъкедониата. Споко! за уважаемите български патриоти: повечето от македонските членове на комисията са модерни историци, т.е. разумни хора (има само един твърдочел патриот), докато нашенци са все убедени "бугарски" патриотари. При това положение и Самуил ще си остане "царот бугарски", и Гоцето Делчов ще си е хем "маке", хем "бугарин", и пр. и пр. Споко! Нема страшно! Бугарското ке пребъде. Хаир олсун!

  6. Обектив
    #5

    Историята е наука, която не подлежи на компромиси с политическа доктрина!Историята на област Македония до Балканските войни е българска. Факт ! "Македонската народност" е политически конституирана през 1945 г. в рамките на Югославия, а "македонската държавност" през 1992 г.! Факт ! Какво има да се спори ?

  7. boriana
    #4
    Отговор на коментар #2

    Не е от 1992 г., а периода след ВСВ. Дели се на две части- в Югославия и самостоятелна. Периода нач. 20 в. -ВСВ е време на изграждане, по искуствен начин на македонско самосъзнание. Не без помощта на самите македонци и ВМРО в лицето разните му клонки и течения.

  8. boriana
    #3

    Е, и до къде стигнаха? Май до под кривата круша.

  9. Емил Станоев
    #2

    Каква "спорна" история ? Историята на сегашна Македония е от 1992 г това означава около една-две страници в който и да е учебник.За друго не могат да претендират. Дано тези от нашата комисия не продават българската история под натиск от вън.

  10. olele
    #1

    Няма спорна история. Всичко е зависимо. Ойропейците са пращали изследователи и журналисти из бълканите и на всички е ясно. Няма македонски език, има северомакедонски диалект припокриващ се с родопския. Няма македонска нация, защото античните македонци са част от елините, а те живеят в Гърция. Самуил е български цар. Яне Сандански е български революционер.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.