Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и още 29 страни изпращат контингенти в Ирак

0 коментара

САЩ обявиха официално имената на 30-те държави, които ще се включат с военни или полицейски части в усилията за стабилизирането на Ирак. Сред изброените държави е и България. Изявлението беше направено от говорителя на Държавния департамент Ричард Баучър, който уточни, че някои от споменатите държави ще разчитат на американска финансова помощ за подкрепа на контингентите си.

Изявлението на Баучър идва в момент, в който вътрешнополитическият натиск върху администрацията все повече се увеличава. Един от пунктовете, по които опонентите на Буш атакуват неговата политика в Ирак, е свързан с липсата на достатъчна международна подкрепа в следвоенния период. В момента САЩ, които имат 147 хиляди свои войници в Ирак, харчат близо един милиард долара месечно за издръжката на контингента си. Успоредно с това от началото на май, когато президентът обяви края на мащабните военни действия, американската страна търпи ежедневни загуби в жива сила.

Всичко това поставя почти непрекъснато на дневен ред въпроса "къде са нашите съюзници, които ни подкрепиха по време на войната и които обещаха помощ след нейния край?"

В понеделник говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър отговори на този въпрос. Той изброи поименно 30-те държави, които в най-скоро време ще се включат със свои военни или полицейски части към съюзническите войски в Ирак. Става дума за Албания, Азербейджан, България, Чехия, Дания, Доминиканската република, Естония, Салвадор, Грузия, Хондурас, Унгария, Италия, Япония, Казахстан, Латвия, Литва, Македония, Монголия, Холандия, Никарагуа, Норвегия, Филипините, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Южна Корея, Испания, Великобритания и Украйна. "Тяхното участие в операциите по стабилизирането е вече потвърдено", каза Ричар Баучър.

Част от споменатите държави предизвикаха усмивките на присъствалите на брифинга на Баучър репортери. По какъв начин страни като Монголия, Салвадор или Хондурас биха могли да бъдат полезни на американската армия, попитаха те.

"Сигурен към, че военните ще могат да ви дадат някакъв по-детайлен отговор. Но най-вероятно ние ще оставим тези страни, както сме правили и преди, сами да решат по какъв начин точно ще участват, каза Баучър. Много от тези държави обаче не са малки. Много от тези държави са достатъчно големи и ще имат значителен принос.", допълни той.

Баучър призна, че много от изброените от него държави, изразили готовност да се включат в стабилизационните усилия в Ирак, нямат финансовата възможност да направят това. Той каза, че въпросните страни водят преговори със САЩ за финансова помощ. Представител на Държавния департамент, цитиран по-късно от Ню Йорк таймс уточни, че Америка може да помогне с транспорт или с логистична подкрепа, но че няма никакво намерение да "вписва тези държави в своите ведомости", както той се изрази. "Ние няма да им плащаме заплати или други възнаграждения", заяви неназованият представител на департамента.

Големият въпрос, който продължава да виси е, какво става с участието на големите държави като Франция, Германия, Русия или Индия и дали въобще ще има такова участие. Баучър призна, че част от тези страни настояват тяхното евентуално включване в усилията за възстановяването на Ирак да бъде санкционирано от Съвета за сигурност на ООН. Както обаче по всичко личи САЩ, поне засега, не са склонни да търсят подкрепа за мисията в световната организация. Що се отнася до другия ключов съюзник на Америка в района - Турция, Баучър уточни, че офертата към Анкара е вече отправена и сега се очаква отговора на турското правителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.