Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и пет държави правят алианс за пренос на азерски газ до Европа

"Булгаргаз" посрещна първия втечнен газ на терминал в Турция

3 коментара
Росен Христов на терминала "Ереглиси" на Мраморно море, сн. Министерство на енергетиката

Азербайджан, Турция, България, Румъния, Унгария и Словакия ще подпишат на 25-26 април в София мащабно споразумение за осигуряване на нов маршрут за доставка на азерски газ през територията на шестте държави за Централна Европа. Това обяви пред журналисти в сряда служебният енергиен министър Росен Христов при посрещането на първия танкер с втечнен газ по споразумението на "Булгаргаз" и турската БОТАШ на терминала ѝ на Мраморно море – "Мармара Ереглиси".

Проектът за използване на съществуващия капацитет на газопреносните системи на тези държави за увеличаване на сегашните количества азерски газ за Европа е на българския газов оператор "Булгартрансгаз", румънския "Трансгаз", унгарския FGSZ и словашкия "Юстрийм". Той бе представен на Европейската комисия при посещението на председателката ѝ Урсула фон дер Лайен в София за старта на газовата връзка между Гърция и България на 1 октомври 2022 г.

По този интерконектор в момента България получава 1 млрд. куб. м азерски газ от общо осигуряваните за Европа 10 млрд. куб. м годишно от каспийското находище "Шах Дуниз ІІ". Още 1 млрд. куб. м остават за Гърция, а 8 млрд. куб. м стигат до Италия през Трансадриатическия газопровод по дъното на Адриатическо море. Фон дер Лайен договори с президента на Азербайджан Илхам Алиев увеличаване на количествата за Европа с 4 млрд. куб. м още през 2023 г. За целта обаче е нужно разширение на Южния газов коридор, но предложението на четирите европейски газови оператора е да се използва тяхната съществуваща инфраструктура, което ще позволи по-бързо и по-евтино увеличаване на обемите азерски газ за Европа.

Целта на България е да използва трасето на стария Трансбалкански газопровод, по който Русия доставяше газ през Украйна и Румъния до България, Гърция, Турция и Северна Македония. След пускането на газопровода "Турски поток" по дъното на Черно море до Турция "Газпром" пренасочи по него потоците към тези държави и освободи капацитета на Трансбалканския газопровод, който е 16-18 млрд. куб. м годишно.

По думите на министър Христов сега споразумението между шестте държави, което предстои да бъде подписано в София, ще позволи на България да транзитира втечнен газ от американски и европейски източници отново до Централна Европа.

"Това споразумение е с европейско значение. Разбира се, паралелно с това продължаваме и сътрудничеството си с турската страна, съгласно споразумението, което имаме", каза той, визирайки документа, подписан на 3 януари 2023 г. между "Булгаргаз" и БОТАШ. Той осигурява на българския газов доставчик достъп до трите държавни турски терминали за регазификация на втечнен газ и до преносната инфраструктура на страната.

В сряда на Ереглиси пристигна първият танкер по споразумението, който е осигурен от американската компания "Шанийр" (Cheniere) чрез търг, проведен в края на миналата година преди подписването с БОТАШ. Извършена е обаче размяна на слотове с френската "Тотал", която всъщност спечели търга за доставка в Турция, но ще ползва право за разтоварване на "Булгаргаз" на гръцкия терминал "Ревитуса".

Шефката на "Булгаргаз" Деница Златева, която също бе на терминала "Ереглиси", определи деня като "изключително важен ден, в който даваме начало на стратегическото партньорство с БОТАШ", което е важно за разнообразяването на доставките и поддържането на конкурентни цени на синьото гориво.

Терминалът "Ереглиси", сн. Министерство на енергетиката

Тя припомни последно внесеното заявление за цената на газа през май и прогнозата за юни и отбеляза, че от началото на годината в този период стойността на газа е намаляла с 60 на сто.

"С микса, който постигнахме, с годишния търг, който имаме от края на миналата година, освен че гарантирахме всички количества природен газ в една много несигурна ситуация, в която се говореше, че ще има недостиг на природен газ, но го направихме и на конкурентни цени. Очакваме този тренд за намаляване на цените да продължи и българските потребители - и битовите, и индустриалните, да купуват газ на ниски и конкурентни цени, което им дава и съответното предимство", каза още Златева.

Според Росен Христов пък осигуреният от Турция достъп до терминали и преносна газова инфраструктура позволява "в най-изгодния момент да купуваме газ и да го доставяме до страната ни", където може да се нагнетява в разширяваното в момента газохранилище "Чирен".

Доставката на "Шанийр" пък развенчавала "политическата атака от миналата година", че споразумението с БОТАШ било "за скрита доставка на руски газ", каза още служебният енергиен министър. "Както виждате, газът идва от САЩ", заяви той.

По думите му споразумението между "Булгаргаз" и БОТАШ дава не само гъвкавост и ефективност зна доставките за българското дружество, но "е изгодно и за турските колеги, тъй като по този начин те оптимизират своята инфраструктура".

"Много държави се опитваха да постигнат такова споразумение с Турция и никой освен България не успя. Ние успяхме да намерим печеливша формула, така че и турската страна да има изгода от такова споразумение. Давам пример с терминала в Гърция, където имаме собственост. Ако там има технически проблеми, доставките ни се блокират. Множеството терминали, с които Турция разполага, на практика елиминират този проблем", не пропусна да се похвали за пореден път Христов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. naska22georieva
    #3

    Според мен проектът за увеличаване на сегашните количества азерски газ за Европа е добре дошъл за страната ни, за да има по-ниска цена, трябва да има по-високо предлагане. Предвид всичко, което се случва, мисля че до следващата зима българският енергиен пазар ще бъде стабилизиран, а цените още по-ниски.

  2. Slavka Peneva
    #2

    Заради политическата обстановка, Русия загуби много, но пък ще спечилим ние потребителите. Диверсификацията, доведе до нови конкуренти, което ще доведе и до промяна в определянето на цената, а знаем, че този който дава най-ниска цена той води парада.

  3. ABV
    #1

    Едвали авторът Подозира колко правилно се получило заглавиет от допусната смислова грешка. Zиганистан - не е държава, останалите са!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.