Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния - най-рискови в ЕС за вложения и търговия

7 коментара

Дори още по времето на комунизма страните от Източна Европа и бившия Съветски съюз много се различаваха по отношение на риска за потенциалните инвеститори и търговски партньори, пише в понеделник британският вестник “Файненшъл таймс” в статия, озаглавена “Големи празнини в практиката и опита”.

Осемте страни от Централна Европа и Балтийския регион, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., са значително по-интегрирани към Западна Европа, особено с Германия. Макроикономическите рискове са най-малки в Словения – първата бивша комунистическа страна, присъединила се към еврозоната – но съвсем не са за пренебрегване, отбелязва вестникът.

Рисковете са значително по-големи в Румъния и България, последните присъединили се към ЕС страни през 2007 г.. Както посочи Европейската комисия в годишния си доклад това лято, и двете страни изпитват сериозни проблеми с корупцията, а България и с организираната престъпност. Потенциалът на двете балкански държави е значителен, особено що се отнася до Румъния. В двете страни няма гаранции за икономическа и политическа стабилност, пише “Файненшъл таймс”. В Румъния, където Брутният вътрешен продукт (БВП) нарасна с 7.7% миналата година, има признаци на прегряване на икономиката, като разходите в частния  и обществения сектор растат бързо, а външният дефицит стигна до 11.6 на сто от БВП. Междувременно вземането на политически решения е затруднено от продължаващите политически битки между президента Бъсеску и правителството. В България политическата обстановка е по-стабилна, но икономиката е по-уязвима на външни влияния, като дефицитът по текущата сметка достигна миналата година 14.8 на сто от БВП, посочва “Файненшъл таймс”.

Икономическите трусове в Унгария през 2003 г. и 2006 г. показват, че дори страна, тясно свързана със Западна Европа, е изложена на финансов риск. Унгария, както и Полша и Чехия, имат сериозни проблеми с контрола върху обществените разходи. Миналата година унгарското правителство прокара реформи, чрез които да се справи с непосредствените опасности от нарастващия правителствен дълг, но както в Чехия и Полша, тепърва предстои да се решават дългосрочни проблеми.

Словакия се справя далеч по-добре с поставянето на публичните разходи върху солидна дългосрочна основа и тази реформа прави страната значително по-подготвена за еврозоната в сравнение със съседите ѝ.

В трите балтийски държави макроикономическата стабилност напоследък бе застрашена не от правителствения дълг, а от по-висока от очакваното инфлация и от дефицита по текущата сметка, генериран от бързия икономически растеж. Литва, Латвия и Естония се борят да контролират своите малки и много отворени икономики. Постоянното преследване на либерални пазарно-ориентирани политики прави тези страни практически уязвими спрямо промените на международната финансова среда.

И други опасности дебнат района. Политиците показват желание за намеса в икономиката, особено в Полша, където дясноцентристкото правителство миналата година временно блокира важно банково сливане между местните структури на италианската “Уникредит” (Unicredit) и германската HVB. Докато двете страни вървяха към споразумение, полското правителство игра с по-висок залог, оспорвайки правомощията на Европейската комисия. Членството в ЕС налага определена икономическа дисциплина, но в същото време допуска широк спектър от практики в новите страни членки, също като в старите членки от Западна Европа.

“Файненшъл таймс” отбелязва, че макар бизнес условията в страните, присъединили се през 2004 г., да се подобряват, те остават изложени на проблеми, свързани с бюрокрация, корупция и пр.

В страните от Югоизточна Европа наследството от войните в бивша Югославия тегне силно над политическия живот, най-вече в Сърбия, където остава неразрешен въпросът със статута на оспорваната област Косово. Производството, търговията и инвестициите нарастват, но икономическият напредък ще е по-бърз, ако ЕС даде ход на обещанията си за членство на страните от западните Балкани.

Още по на изток, в Русия, икономическият растеж, помпан от петролните и газовите печалби, достигна 6.7% през 2006 г., отбелязвайки най- дългия период на стабилно нарастване. Русия изглежда стабилно не само икономически, но и политически. На президентските избори следващата година избирателите почти сигурно ще подкрепят който и да е кандидат, номиниран от Кремъл да наследи Владимир Путин. Хора от администрацията, които сега държат властта, ще я запазят и след това, макар че не са изключени някои съперничества и борба за влияние.

Големите рискове са свързани с честите прояви на произвол от страна на властта, включително намеса в икономиката, особено в енергетиката и други стратегически сектори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. d-r
    #8

    4e posle 6te se srinat cenite....

  2. REDOVEN 4ITATEL
    #7

    ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ОТ ДВЕТЕ ПОСЛЕДНО ВЛЕЗЛИ В ЕС ДЪРЖАВИ БЪЛГАРИЯ Е СЪЩЕСТВЕНО ПО-РИСКОВА!!!

  3. Мнение
    #6

    Наследникът на "Работническо дело" Медиапул рови световния печат и публикува САМО очернящи България статии.Колкото и да се напъвате, другари от Медиапул, България е член на ЕС, а др. ви Костов ще гледа властта през крив макарон.

  4. Мария
    #5

    Може ли да си толкова тъп.Че България ерискова ,несигурна и изостанала държава с посредствен народ е ясно като бял ден.Като не си го признаваш - нищо не печелиш.Я се поогледай наоколо.Единствено при управлението на Костов имаше някакъв напредък.Сега управляват ченгетата,които не желаят Б-я да е стабилна и що годе подредена държава.

  5. От Драгалевци
    #4

    вътрешни инвестиции и само за първото полугодие на тази година преките чужди инвестиции, вкл. и IPO-та, достигнаха 70 млрд. долара.Какво ще кажете гладни и жалки надничарчета?

  6. Костов
    #2

    Това мнение си го набутай отзад. Може би чакаше Димитър Попов да ти посочи ЕС. Или "Работническо дело"? Тъпият българин е това - за 10 години забравя кой е вършил работата.

  7. az
    #1

    Че какво е очернящото. Ситуацията е дадена изключително смекчено. Истината е много по жестока. В държава, която се управлява от ДС и концентрира над 60% от БВП в ръцете си нищо добро не може да се очаква

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.